Pomůcky na jógu 09. 08. 2016 PDF Tisk

Test jógových podložek a tipy

Stále se nás ptáte, a tak pro velký úspěch opakujeme velký test podložek na jógu spolu s tipy a radami, na co si dát při výběru pozor. 

Test jógových podložek a tipy

Jóga Dnes vám přináší, spolu se zkušeným instruktorem jógy z Energy Studií Václavem Krejčíkem, tipy, jak vybrat podložku na jógu a na co si dát při jejím výběru pozor. Vybrali jsme si několik výrobců podložek, kteří se zabývají podložkami na cvičení jógy, a vyzkoušeli jsme je za vás, jak v sálech, tak doma.

Ceny podložek se velice různí. V supermarketech najdete velice levné podložky na jógu, které ale kvůli své ceně dlouho nevydrží. To mám osobně vyzkoušeno, dodává Václav Krejčík. Podložky Bodhi zhruba za 699 Kč, které využíváme i my v našich jógových studiích v sálech, jsou naprosto dostačující a pro základní praxi člověka, který cvičí 1krát týdně, jsou dostatečné. Nevýhodou podložek na jógu v sálech a jógových centrech je, že často zapáchají, protože se na nich střídá mnoho lidí. Otisky nohou a rukou jsou často viditelné. I když se používají čisticí – dezinfekční prostředky, těžko se podložky na jógu v sálech udržují. Chcete-li si nosit na cvičení dezinfekci na povrch podložky, podívejte se zde. V některých jógových centrech tyto dezinfekce naleznete a před a po každé lekci si můžete podložku očistit.


Můj tip: použijte jógový ručník, kterým si zakryjete podložku v sále. Ručník se dá pohodlně prát, a když tak jednou za čas uděláte, cvičíte opět v čistotě. Ručník často pomáhá i lidem, kterým se potí ruce a nohy. Ručník saje pot, a tak se nohy a ruce po podložce nepohybují. Pokud ručník používáte, nohy a ruce se vám nepotí, a proto vám po ručníku kloužou pozice, je vhodné pokropit – zamokřit pod rukama a nohama. Jen málo, aby ručník zvlhnul, a pak vám tělo nebude klouzat.

Má nejoblíbenější podložka
Černá podložka na jógu Bodhi, která je sice trochu těžší, ale myslím si, že stojí za to. Váha může být její nevýhoda, pokud podložku pravidelně přenášíte, ale jinak je to podložka, která naprosto neklouže (má zkušenost). Na první pohled jsem si myslel, že po ní musí ruce klouzat, ale opak byl pravdou. Jak umístím ruku, zatlačím dolů, tak se ani nehnu. Navíc! Možná je to marnotratnost, ale podložka je krásně dekorovaná mandalou a druhá varianta je symbol ÓM. To jsou dva designy této podložky.
Výrobce: Bodhi – Onyx podložka, materiál: vrchní vrstva – PU (polyuretan), spodní vrstva – PVC, velikost: 183 x 66 cm x 5,5 mm, hmotnost: cca 2 kg, cena: 1699 Kč.

Podložky pro pravidelně praktikující
Ceny podložek na jógu Manduka se pohybují od 999 Kč a klidně překročí hranici tří tisíc korun. Jste-li pravidelně praktikující nadšenec jógy, tak bych určitě neváhal a podložku Manduka bych zvolil. Tyto podložky jsou velice odolné. V začátku možná trochu kluzké, ale čím více na nich jógu praktikujete, stávají se z nich opravdu pevné podložky, na kterých vám ruce nekloužou – pokud se vám však ruce nepotí. To pak zachrání jen jógový ručník položený například jen pod rukama.
Výrobce: Manduka – Manduka PROlite, rozměry: délka 180 cm, šířka 61 cm, tloušťka 4,5 mm, váha: 1,8 kg, materiál: PVC, Oeko – Tex certifikát, nulové emise při výrobě, 100% bez latexu, cena:1850 Kč.

Cestovní podložky
Tyto podložky se vyznačují svoji lehkostí a skladností. Dobře se přenášejí z místa na místo a jakkoliv ji složíte do vhodného útvaru. Podložka může sloužit stejně jako jógový ručník na přikrytí podložky v sále, na cvičení anebo na vaší dovolené. Jen roztáhnete a cvičíte.


Můj tip: rád používám cestovní podložky Manduka. Mají širokou škálu barev, ze které si každý vybere. Avšak cestovní podložka Prana je jako váš létající kobereček, který si pravidelně každé ráno rozbalíte a můžete kamkoliv odletět. Je krásně barevná, pestrá a je radost na ní cvičit i oko nechat.
Výrobce: Manduka a Prana.
Manduka travel: vyrobeno z přírodních kaučukových stromů. Váha: 1 kg, rozměry: 61 cm x 180 cm x 1,5 mm, žádné PVC nebo toxická změkčovadla, cena: 1199 Kč.
Prana travel: vyrobená z přírodního kaučuku. Při výrobě nebylo použito PVC, délka: 183 cm, šířka: 66 cm, tloušťka: 1,5 mm, váha: 0,9 kg, cena: 1799 Kč.

Lehké a designové podložky
Vyhledávanými podložkami na jógu jsou podložky značek Prana a Lole. Tyto podložky se vyznačují svou lehkostí, a tudíž je jejich přenášení velice příjemné. Oproti cestovním podložkám však nejdou skládat, ale musí být v roli. Podložky se vyznačují velkou barevnosti a jsou buď bez potisku, nebo s potiskem z heny. Jednou z nevýhod těchto podložek je jejich složení a materiál, protože jakýkoliv dotyk nehtů nebo prstýnků na ruce se zde odrazí a postupně se podložka drolí. Pokud si sundáte prstýnky, podložka na jógu vám vydrží dlouho. Tato podložka není vůbec vhodná na praxi aštanga jógy. Francouzská firma Lole má ve svém znaku zářivou sluneční barvu. Tuto barvu firma zvolila jako svou vlajkovou loď, a proto je jejich základní podložka žlutá. Pokud chcete mít pocit, že vás slunce stále nabíjí, tato podložka bude správnou volbou.
Výrobce: Prana a Lole.
Prana – ECO podložka vyrobená z TPE pěny – termoplasticelastomer bez přidání PVC, ftalátů, latexu a těžkých kovů, materiál je v přírodě snadno rozložitelný. Délka: 183 cm, šířka podložky: 61 cm, tloušťka: 5 mm, váha: 1 kg. Cena: Prana bez potisku: 1599 Kč a Prana Henna s potiskem: 1699 Kč.
Lole – podložka na jógu vyrobená z ekologicky šetrného TPE materiálu je lehká a díky své tloušťce 6 mm velmi pohodlná. Rozměry: 183 cm x 61 cm x 6 mm, cena: 1099 Kč.

Mé rady, jak zjednodušit jógovou praxi na podložce a čeho se vyvarovat:

  • Klouže podložka na cvičení jógy – zkuste si uvědomit rozložení váhy. Tlačte a opírejte se kolmo do podložky rukama a nohama.
  • Ruka by na podložku neměla tlačit směrem vpřed, ale kolmo do země.
  • Před lekcí jógy si nemažte ruce krémem!
  • Jste-li typ člověka, kterému se potí ruce, použijte pod ně buď krátký, nebo velký jógový ručník.
  • Podložku neošetřujte saponátem, pouze čistou vlažnou vodou a eventuálně dezinfekčním prostředkem určeným přímo na jógové podložky.
  • Na podložky typu Prana a Lole si sundávejte prstýnky. Také si dávejte pozor na přechody nohy a ruky ze psa hlavou nahoru do pozice psa hlavou dolů. Zde mohou nehty rukou a nohou materiál podložek poškodit. Začnou se vám drolit a zničíte si je (to však není vada podložky).
  • Některé podložky Manduka je vhodné na začátku jejich používání ošetřit solným peelingem.
  • Nehledejte podložku na jógu, která neklouže! Všichni výrobci podložek na jógu deklarují jejich neklouzavost proti zemi, ne proti rukám.
  • Najděte si jógový obchod, kde si můžete podložky na jógu i další věci vyzkoušet. Omakejte několik různých podložek, potěžkejte si je a teprve potom se pro jednu z nich rozhodněte.
  • Uvědomte si, jestli podložku budete přenášet, nebo ji necháváte na jednom místě.

 

Přeji vám pěknou jógovou praxi! Václav Krejčík 

Objednat předplatné