Životní styl 20. 03. 2024 PDF Tisk

Velikonoce v souladu s přírodou

Velikonoční svátky přicházejí. Ten čas, kdy kolem sebe máme vše barevné, mladé a živé. Velikonoční zvyky a tradice se předávají z generace na generaci. Barvení vajíček, pečení i zdobení domácnosti. Co takhle se k radám našich babiček vrátit a zkusit Velikonoce opět tak, jak to uměly jen ony? Bez nákupu v drogerii. Pouze s tím, co najdeme v přírodě nebo v kuchyni. Tady je pár tipů na to, co můžete hned vyzkoušet.

Velikonoce v souladu s přírodou

Velikonoční výzdoba
Velikonoce jsou tak trochu přenesení přírody a života do našich domovů. Mělo by to tedy jít opravdu lehce. Můžete využít přírodní materiály, čisté tvary a odlehčené zpracování. Stačí zajít na procházku do přírody a o výzdobu máte postaráno. Vyhnete se tak nákupu předražených plastových, třpytivých a umělých ozdob, které k nám cestovaly přes půlku zeměkoule. Krásnou výzdobu si vytvoříte, když vsadíte na probouzející se cibule narcisů nebo právě čerstvě vykvetlých modřenců. Cibule těchto květin můžete uložit do mechu do jakékoliv nádoby, kterou doma najdete – například do starého keramického hrnečku po babičce nebo do plechového kyblíku. Parádu uděláte, když vložíte do sklenice nasbírané kamínky, mezi ně umístíte tyto cibulky a zalejete vodou. Cibule začnou pouštět kořeny a i to samo o sobě je symbolem jara a Velikonoc.

Všude zelená
Bez zelené barvy, která se všude kolem nás objevuje a symbolizuje probouzející se život a přírodu, by to nešlo. Sami doma si můžete do květníku zasít už před Velikonocemi zelené osení. Roste opravdu rychle a na Velikonoce budete mít doma květník plný zeleně, který můžete nechat tak, jak je, nebo si ho ještě dozdobit. Použijte dřevěná vajíčka nebo dřevěné korálky, které navlíknete na provázek. Takové korálky můžete navléct například do tvaru zajíčka. A o Velikonoční výzdobu je postaráno.

Barvení vajec přírodními barvami
Velikonoce bez barvení vajíček jako by snad ani nebyly. Vůbec nejlepší je, pokud máte domácí vajíčka od slepiček. Zapomeňte tentokrát na umělá barviva z drogerií. Z dětství si asi všichni pamatujete ty vaječné pomazánky, ve kterých sem tam prosvítá modrá, zelená a červená barva, a tak trochu tušíte, že to zřejmě nebude k jídlu to pravé ořechové. Můžete si ale vytvořit krásně zdobená vajíčka bez obav z toho, co na nich vlastně je napatláno. Celý proces barvení probíhá vždy stejně, jen pro každou barvu zvolíte jinou barvicí ingredienci. Vajíčka musí být řádně umytá a odmaštěná. Stačit by měla teplá voda se lžičkou jedlé sody. Následně do hrnce vložte barvicí materiál, zalijte vodou, přidejte trochu soli, 2 lžíce octa a vajíčka. Takto vařte 10 minut, potom vařič vypněte, ale vajíčka nechte v nálevu do úplného vychladnutí. Pro vyšší intenzitu barvy je můžete nechat v nálevu i přes noc.

Co pro jakou barvu použít?
Nemusíte mít obavy, v přírodních zdrojích se najde i vaše oblíbená barva! Barvení ve slupkách cibule asi všichni znají, ale přírodní barvení neznamená, že byste se měli spokojit pouze s hnědou barvou. Pro žlutá vajíčka přidejte do nálevu 3 polévkové lžíce kurkumy. O zářivě oranžovou barvu se postará nastrouhaná mrkev, zkusit můžete ale také červenou papriku. Pro růžová vajíčka zvolte červenou řepu – můžete nakrájet celou červenou řepu nebo slupku z více kousků. Pro sytější růžovou, až červenou barvu se doporučuje nechat vajíčka opravdu přes noc. Sáhnout můžete i po slupkách z červené cibule, zde ale výsledek bude spíš červenohnědý. Sytě červené barvy dosáhnete povařením v červeném víně. Zelenou barvu získáte přidáním kopřiv nebo špenátu. A modrou barvu vám zajistí červené hlávkové zelí, na barvení použijte tak čtvrtinu hlávky.

Velikonoce jsou svátky, kdy se vše probouzí a zelení. Obklopte se tedy těmito přírodními barvami a materiály a o to víc ucítíte to kouzlo a sílu přírody a rostlin. Příroda v sobě skýtá velkou sílu a na jaře nám nabízí tolik možností, abychom se i my po dlouhé zimě opět probudili. Je škoda toto souznění nevyužít.

  • autor: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné