BLESKOVĚ
Zdravá strava 24. 10. 2014 PDF Tisk

Večerní jezení

K času večera patří často mimo večeře různé společenské události, večírky a rauty, konzumace alkoholu, sledování televize a uzobávání… Zkrátka upřít si tyto požitky „navíc“ není jednoduché a vyžaduje to často pevnou vůli.

Večerní jezení

K času večera patří často mimo večeře různé společenské události, večírky a rauty, konzumace alkoholu, sledování televize a uzobávání… Zkrátka upřít si tyto požitky „navíc“ není jednoduché a vyžaduje to často pevnou vůli. Proto zde, mnohem více než jinde, je třeba najít správný kompromis. Umět si večer náležitě užít, ale bez nežádoucích následků do druhého dne. Náš metabolismus večer už není schopný se vypořádat s nadbytkem energie tak lehce jako přes den, a tak se bohužel větší množství energie může během spánku uložit do podoby tukových buněk. Pokud si připravíte vyváženou večeři, předejdete tak i pozdějším divokým chutím. Za předpokladu, že usínáte okolo 23-24 hod je ideální večeřet mezi 19-20 hod. Dbejte na to, aby večeře obsahovala hlavně bílkoviny a zeleninu, množství sacharidů (přílohy) by mělo být adekvátní vaší aktivitě během dne. Jezte v klidu, v dobré společnosti a v prostředí jaké je vám příjemné. Na večírcích a oslavách volte podobnou skladbu. Největším večerním „nepřítelem“ je nadbytek sacharidů, kterého se snadno dosáhne konzumací alkoholu, desertů apod. Když mluvíme o večerním jezení, měli bychom myslet i na pití. Jakékoliv sladké nápoje ve večerních hodinách (včetně alkoholu) jsou zdrojem rychlé energie, která pokud není využita, míří opět jen jedním směrem.

TIP: Vyhledávejte jídla bohatá na bílkoviny, rychleji zasytí a nebudou podněcovat další chutě, jako v případě tučných a sladkých jídel. Když už si máte na nějaké akci dopřát, udělejte to raději hned na začátku a vydatněji, a ne postupně během noci po troškách. Zasytíte se a budete mít tak dostatek času na trávení, než jako polosytý jíst po celou noc.

Vytrénujte si pevnou vůli. Vše je jen o zvyku. Máte rádi brambůrky, tyčinky, oříšky a nedokážete si večer u televize bez nich představit? Skoncujte s nimi prostým rozhodnutím a zvolte zdravější alternativy. Sami po nějaké době zjistíte, že si vaše tělo odvyklo na tak slanou chuť a už po nich ani netouží. Získáte pocit, že jste pro sebe něco udělali a to je k nezaplacení. Pokud chcete zabojovat ještě víc, zkuste televizi vypnout a raději šáhnout po dobré knížce.

Pozn. Výše uvedené se nemusí týkat sportovců a jedinců se specifickými stravovacími plány.

 

 

 

Objednat předplatné