BLESKOVĚ
Roční období 17. 01. 2022 PDF Tisk

Úplněk ve znamení Raka: optimismus, kořeny a hledání odvahy

A máme tu první úplněk letošního roku, který nastává přesně 18. ledna 2022 v 00:48 hodin a je ve znamení Raka. Také se můžeme setkat s označením vlčí úplněk. Proč tomu tak je, co nám lednový čas úplňku přinese a jak s ním můžeme pracovat?

Úplněk ve znamení Raka: optimismus, kořeny a hledání odvahy

Vlčí úplněk
Tuším, že tento název nic společného s vlkodlaky mít nebude. Lednovému úplňku se říkalo vlčí právě proto, že byla třeskutá zima a hladoví vlci v tlupách hledali svou hostinu a u toho hlasitě vyli na měsíc. 

Plačtivá a melancholická nálada… A co dál?
V čase úplňkového měsíce se může lehce stát, že budeme upadat do plačtivých nálad a depresí hlubších než hladiny moří. Můžeme se začít bát nahlédnout pod pokličku věcí, do stinných zákoutí své mysli, ale také můžeme být bojácnější při nočních procházkách.

Pozor si v těchto dnech dáváme hlavně na pesimismus, který se kolem nás bude omotávat jako lstivý had. Snažme se udržovat si dobrou náladu, nelhat si a nevnucovat si pocity, u kterých do morku kostí víme, že nejsou pravdivé. Užívejme si maličkostí, které máme rádi a činí náš den krásnějším. Nahlédněme na problémy a události způsobem, který nám dopomůže je vyřešit nebo nechat jít, je-li to potřeba.

Rak a jeho energie
Rak je citlivá bytost obdařená bujnou fantazií a darem empatie. Raci mívají silný vztah k tradicím, kořenům a rodině. V období nejistoty a smutku vyhledávají samotu. Nedovoláte se jim, nedozvoníte se na ně. Potřebují čas a prostor. Pokud Raka naštveme nebo mu ublížíme, tak se uchýlí do ticha a z toho ticha nám to skrytě oplatí.

Raci mají výbornou představivost a velmi dobře si pamatují životní lekce, které jim byly dány, a také lidi, kteří za nimi stáli. Lidé mívají v přítomnosti Raků pocit, že jim mohou a musí svěřit svá tajemství. Dotyčný vás vyslechne, ovšem málokdy poví, co si o tom myslí, většinou nesoudí. Rak zpravidla podniká nové věci pouze tehdy, když má své činy pojištěné ještě jinde, pokud nemá za sebou či pod sebou pocit stability anebo zadní vrátka, tak se do nových kroků nepouští.

Rak má přímou souvislost s ženským cyklem, těhotenstvím a mateřstvím.

Pokud se Raci do něčeho pustí, tak to dokončí. Zajímají je tradice, historie a archeologie.

Říká se, že Raci jsou velmi náladoví a jejich náladovost koresponduje s cyklem měsíce, který je i jejich vládnoucím tělesem. Když měsíc přibývá, vystavuje se Rak světu a jde mu vstříc. Jakmile ubývá, stahuje se zpět do temnoty a ticha a přemítá o všem, co se mu v dorůstajícím měsíci událo.

Jak nás úplněk v Raku ovlivňuje na fyzické úrovni?
Rak ovlivňuje žaludek, sliznice, vaječníky, dělohu, prsa, pobřišnici a lymfatický systém. 

Živlem Raků je voda
Jako první vodní znamení reprezentuje Rak „pravodu“, tedy vodu, z níž pochází veškerý život. Voda reprezentuje duševní sílu. 

Na co si dáváme pozor
Impulzivnost, melancholii, chmurné představy, přecitlivělost, bojácnost, podmíněnou lásku, sebelítost, závislosti, stálé přehrabování se ve starých chybách. Také pozor na stavy deprese a na pocit, že něco ztratíme nebo se stane něco špatného ještě dříve, než se to stane. Neutápíme se v domněnkách. Dbáme na to, abychom se nestali závislými na členech rodiny (případně na jednom – otec, matka, dítě). 

Co rozvíjíme
Moudrost, štědrost, starostlivost, uctivost, citlivost, empatii, nekonfliktnost, veselost, optimismus, opatrnost, občas je dobré méně přemýšlet a více žít, být více akční. Raci se rádi starají a opatrují své blízké. Měli bychom také objevovat své duševní síly a poznávat sami sebe. Pečujeme o své domovy a rodiny.

Aromaterapie na úplňkové dny v Raku
Bude potřeba se uvolnit a otevřít svou mysl. Občas uklidnit emoce i myšlenky plné strachu a obav a pohladit je, dodat si odvahu vykročit do neznáma. Může nám pomoci benzoe, anýz, sladký pomeranč, lípa, fenykl, heřmánek, meduňka, majoránka, levandule.

Meditace
Naslouchejme tichu a svému dechu. Vnímejme ticho v každé buňce svého těla a v prostoru, ve kterém se nacházíme. Budou přicházet myšlenky, ale my jim nebudeme věnovat pozornost. Nesnažíme se je vytlačit ze své mysli, jen se jimi nezabýváme. Uvědomujeme si, že přicházejí a odcházejí, a navracíme svou pozornost ke svému dechu, ke svému tělu. Noříme se do ticha a necháváme se tichem obejmout. Pokládejme se do ticha a nechme ho kolem sebe protékat jako vodu plnou života a energie. Nechme ticho přijít do každé buňky našeho těla. 

Pracujeme s následující otázkami: 

 • Potřebuji mít stále více, než už mám?
 • Umím vyjadřovat vděčnost za vše, čeho se mi dostává?
 • Umím být spokojený/á s tím, co mám?
 • Pěstuji zdravé jistoty ve svém životě, nebo to již přeháním?
 • Nedrží mě nutnost jistoty stranou od opravdového života?
 • Neutápím se až moc v chybách minulosti?
 • Dokážu se soustředit a naplno žít to, co je teď a tady?
 • Jsem otevřený/á životu a jeho příležitostem?
 • Nelpím až příliš na svých financích?
 • Nelpím až příliš na lásce a jiných pocitech, které cítím k druhým lidem?
 • Dokážu bez podmínek opatrovat své blízké s láskou a něhou?
 • Jsem otevřený/á novým zkušenostem a výzvám?
 • Neutíkám při prvním neúspěchu zpět do své ulity?

Pár slov závěrem
První měsíc v letošním novém roce nám přináší mnoho výzev. Vyřčené již byly plány a předsevzetí jsme úspěšně spláchli sklenkou šampaňského. A nyní je čas začít konat, vylézt ze svých ulit a nelpět pouze na tom starém. Respektovat své kořeny a rodinné tradice, ale mít mysl otevřenou novým zítřkům, novým možnostem. Pečovat o všechny milované, ale stejně tak pečovat i sami o sebe. Nastavit zrcadlo životu a podívat se, jaký to život vlastně žiji a kam směřuji. 

S přáním nádherných lednových dní

 • autor: Lenka Eliška Petrikovičová
 • @lp_angel_soul
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné