Roční období 18. 12. 2021 PDF Tisk

Úplněk ve znamení Blíženců: hledání trpělivosti, stálosti a vytrvalosti

Přichází k nám poslední úplněk roku, a to těsně před zimním slunovratem. Bude to magická úplňková noc v posledním adventním víkendu. Pojďme se podívat, co nám Blíženci přinášejí, a poznat duchovní sílu umocněnou poslední adventní nocí. Úplněk ve znamení Blíženců nastává přesně 19. 12. 2021 v 5:35 hodin.

 Úplněk ve znamení Blíženců: hledání trpělivosti, stálosti a vytrvalosti

Měsíc bude procházet znamením Blíženců, ovšem Slunce se bude vyskytovat ve znamení Střelce.

Otočme se na chvíli do minulosti
Ale nenechme se strhnout. Úplněk v Blížencích může nést nádech filozofování nad životem a tím, co bylo, je a bude. Do minulosti se na pár chvil obraťme, ale ne proto, abychom se litovali a zlobili nad událostmi. Obraťme se tam proto, abychom se poučili z chyb a poděkovali za vše, čeho se nám dostalo. Uvědomme si, zda stále chceme jít za sny, za kterými již nějakou dobu kráčíme, či zda se situace náhodou nezměnila a nebylo by vhodné svou cestu přehodnotit. S informacemi, které v tomto čase budou přicházet, jednejme opatrně a vědomě, bude třeba si uvědomit, zda je máme sbírat, či se zaměřit jen na jednu a tu dále studovat a rozvíjet. 

Blíženci
Energie Blíženců je velmi nestálá a proměnlivá. Nabízí se zde zpomalení a upřímné nahlédnutí na práci, kterou děláme, a na život, který žijeme. Vybízí k nalezení klidu. Rovnováhu je třeba najít mezi hromaděním informací, touhou vědět vše a časem, kdy se opravdu učíme a informace odžíváme.

Pozor si dáváme na přílišnou upovídanost, odskakování od tématu a přelétavost v myšlenkách. Uvědomujeme si, zda nejsme povrchní a nežijeme jen proto, abychom své ego prezentovali světu. Žít bychom měli proto, abychom realizovali své opravdové já.

Více nasloucháme a méně mluvíme. Vnímáme upřímně pocity druhých lidí a nechceme je hned přebít pocity vlastními. Jako další téma se nám může ukázat přelétavost a přílišná změna názorů, pohledů či nálad, což nás může činit neklidnými. Jeden den chceme toto a jsme tady a druhý den jsme jinde a chceme něco jiného. I to v sobě energie Blíženců ponese.

Na co je dobré se zaměřit?
Rozvíjejme svou trpělivost, vytrvalost a stálost v názorech i v životě. Samozřejmě se měníme a v životě rosteme a postupujeme, ovšem naše názory by se neměly měnit stejně rychle jako naše ponožky.

Když se do něčeho pustíme, tak to dotáhněme do konce, nepřeskakujme, pracujme na sobě.

Můžeme se cítit neklidní a budeme vyžadovat změnu, akci, vzrušení. Opět se i v tomto snažme nalézt rovnováhu a klid. Pojďme na akci a užijme si ji, ale nepřeskakujme z jedné do druhé.

Když něco slíbíme, tak se to snažme dodržet a přijít včas.

Pozor si také dáváme na bujnou fantazii, díky které náš život sice může vypadat navenek krásně, ale také povrchně a nereálně.

Určitě se v tomto období věnujme vzdělávání se a intelektuálnímu rozvoji.

Živel Blíženců je vzduch
Představuje nestálost, pohyb, neuchopitelnost, ale také tvořivost a rozmanitost. V astrologii je vzduch symbolem myšlení, řeči, inteligence a cesty duše, ducha. Znamení Blíženců je díky elementu vzduchu velmi proměnlivé, jsou všude a vlastně nikde. 

Na co si v těchto dnech budeme dávat pozor
Na intrikářství, klepy, nedůslednost, upovídanost, nesoustředěnost, neklid, rozporuplnost a neschopnost dotáhnout věci do konce. 

Co rozvíjíme
Bystrost, přizpůsobivost, inteligenci, cílenou a jasnou řeč, pohotovost, zvídavost a učíme se novým věcem. 

Aromaterapie na úplňkové dny v Blížencích
Bude potřeba se ukotvit, uzemnit a učit se soustředění a meditaci. Volíme oleje jako kadidlo, kardamom, cedr, mateřídoušku, vavřín, bazalku, borovici či tymián. 

Na jaké orgány a části těla se láskyplně zaměřit
Zvýšenou pozornost věnujeme dýchacímu a lymfatickému systému, ramenům a dlaním. 

Meditace a dechové techniky 
Řekli jsme si, že Blíženci ovlivňují plíce a zároveň v sobě nesou element vzduchu, ke kterému je přiřazena řeč a komunikace. Je tedy velmi vhodné do své praxe zařadit dechové techniky a meditace s mantrou. 

Mantru si buď volíme, nebo ji získáváme od učitelů. Usadíme se do pohodlného sedu s rovnými zády a začneme vnímat své tělo. Zavřeme oči a přesuneme se ze světa vnějšího do světa vnitřního. Začneme hlubokým a vědomým dýcháním do bříška. Můžeme počítat nádech na 4 doby a výdech na 6 dob. Po chvilce dech přivedeme do přirozeného nádechu a výdechu a začneme opakovat mantru. Je dobré použít japa malu, díky níž můžeme v klidu mantru zopakovat 108×, aniž bychom se zapomněli v počtech. Stále svou pozornost vracíme k mantře. Necháváme odejít to, co právě v tento moment nevyřešíme, a noříme se hlouběji do vibrací zvuku.

Zodpovíme si následující otázky:

 • Kde jsem netrpělivý?
 • Kde bych měl rozvíjet více vytrvalosti a disciplíny?
 • Co mi již neslouží a je na čase to nechat jít?
 • Mluvím více, než poslouchám?
 • Umím naslouchat?
 • Dokážu jednat klidně a s rozvahou?
 • Není náhodou na čase všechny nahromaděné informace převést do praxe?
 • Pracuji sám na sobě?
 • Posouvám se v životě dál, anebo skáču od jednoho k druhému a stále se hledám?
 • Umím se uzemnit?
 • Rozvíjím svou inteligenci a kreativitu?
 • Buduji pevné vztahy, nebo jsem přelétavý?
 • Umím nalézt pevnou půdu pod nohama?

Adventní úplněk
Na začátku článku jsme si řekli, že dnešní úplněk patří do posledního adventního víkendu. Tento víkend a vlastně celý týden se nese v duchu víry a modlitby za to, čemu věříme. Zamýšlíme se nad tím, kde je naše pozornost a jak silná a neochvějná je naše víra. Modlitby provázejí lidstvo od nepaměti, protože všichni po něčem toužíme, máme přání, sny a tajemství, které sdělujeme jen Bohu (vyššímu já, vesmíru – prosím dosaďte si tam to své). Je čas klidu, pokory, úcty, vděčnosti a rozjímání.

Pár slov na závěr
Poslední úplněk s sebou může přinést energii hodnocení uplynulých dní a možná i celého roku a života. Využijte jeho sílu a magii adventních dní k očištění a puštění všeho, co se vám nepovedlo, co se pokazilo. Nechte odejít a pročistit svůj prostor jak vnitřní, tak vnější od negativních energií. Pusťte, co má být puštěno, a vstupte do času nového roku s čistým štítem, moudřejší, vděčnější, poučenější a silnější čelit výzvám. Užívejte si života a nezapomínejte: „Chcete-li, aby přišlo něco nového, je třeba vytvořit prostor a jít tomu naproti.“ 

S přáním kouzelných předvánočních nocí

 • autor: Lenka Eliška Petrikovičová
 • @lp_angel_soul
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné