BLESKOVĚ
Relaxace 06. 01. 2022 PDF Tisk

Umění relaxace aneb jóga v každodenním životě

Stres, shon a spěch se dají poměrně pěkně zvládnout, když víte, jak na ně. Tím, kdo nikdy neodmítne podat pomocnou ruku, je jóga. A nepotřebujete k tomu ani podložku. Stačí si najít chvilku času pro sebe.

Umění relaxace aneb jóga v každodenním životě

Po vánočním klidu a pohodě přichází leden, který je symbolem nových začátků. Nový rok před námi leží jako nepopsaný list a je jen na nás, čím stránky nadcházejících dní zaplníme a jak to provedeme. V někom může taková představa vyvolávat euforii a chuť pustit se do díla, na jiného může naopak působit poněkud stísněně. Tlak být lepší pro sebe i pro ostatní je často hnacím motorem našeho postupu vpřed – chceme něčeho dosáhnout, netušíme proč, netušíme jak, jen CHCEME a jdeme, ale vůbec se z té cesty netěšíme. Zkusme se takovému přístupu vyhnout už v prvních lednových dnech a vykročme do nového roku klidně, ohleduplně a sebejistě. Nebudeme k tomu potřebovat nic zvláštního, jen chuť, odhodlání a vytrvalost.

Umění zastavit se a jen „být“
Proti spěchu existuje jen jeden jediný účinný lék. Zastavit se. Ale ne na ulici, abychom v tašce našli klíče od bytu, ale vědomě a vnitřně. Takovou vnitřní jógovou praxi můžeme praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Taková vnitřní jógová praxe nevyžaduje ani podložku, ani „cvičební úbor“, ani žádnou speciální místnost nebo pomůcku. Můžete ji praktikovat všude, kde vás napadne – a v tom tkví právě její krása. Když se jí budete pravidelně věnovat, jóga se stane součástí vašeho každodenního života a onen klid a spokojenost, které cítíte, když praktikujete na podložce ásany a všímáte si během toho dechu, se přenese do všech úkonů a chvil vašich všedních i nevšedních dní a vy si díky tomu budete plně uvědomovat krásu nejen toho, co je kolem vás, ale především toho, co je ve vás. Díky józe objevujeme sebe sama, učíme se sami sebe milovat a respektovat. A přitom všem vlastně můžeme odpočívat – učit se očistit mysl od zatěžujících myšlenek, učit se koncentrovat se jedním směrem, učit se vypustit nedůležité a vybírat si, co je pro nás a náš rozvoj a štěstí podstatné.

Vytrvejte 21 dní a začleňte jógu do svého života
Stačí jen začít. Což ovšem bývá nejtěžší. Říká se, že aby se nějaká činnost stala zvykem, je třeba ji opakovaně vykonávat po dobu 21 dní. Berte těch prvních 21 dní jako začátek další jedinečné životní etapy, během níž budujete pozitivní zvyk, který vám při troše snahy vydrží už do konce života. Začněte jógou každý den a věnujte jí pár okamžiků ráno, sotva otevřete oči (nebo je ani nemusíte otevírat, stačí se probudit a uvědomit si sebe sama), věnujte se jí večer, než oči zase zavřete a usnete. Pohodlně se uložte a vnímejte, jak se cítíte. Jak se cítí vaše fyzické tělo. Jak se cítíte uvnitř. Vnímáte někde nepohodlí? Zeptejte se sami sebe, co byste mohli udělat pro to, aby vám bylo lépe. Neleží se vám dobře? Změňte polohu. Je vám moc teplo? Odkryjte deku. Špatně se vám dýchá? Otevřete okno.

Cesta, která je cílem
Vnímejte impulsy, které z těla přicházejí, a učte se naslouchat i těm nejobyčejnějším potřebám. Díky nim se naučíte vnímat potřeby o mnoho jemnější a v každodenním shonu hůře identifikovatelné. Může to znít směšně, ale v konečném důsledku platí, že když se naučíme vyslyšet základní potřeby těla, jako je jít na záchod, když potřebuji, jíst, když mám hlad, a pít, když mám žízeň, pomůže nám to uslyšet to, co přichází z našeho nitra. Možná pochopíme, proč nás v určitých situacích přepadá smutek, proč se nám tam a tam nechce, proč se toho a toho bojíme. Možná se naučíme, jak s vlastními strachy bojovat – jak se jim postavit a nechat je v sobě rozpustit, jak si umět udělat pohodlí v každé situaci a za jakýchkoliv okolností (v rámci daných možností samozřejmě). A pokud ne? Vytrvejme. Vnímejme poznávání sebe sama jako cestu. Jako cestu, během níž se stáváme lepšími pro sebe i pro celičký svět způsobem, který odpovídá našemu vnitřnímu přesvědčení a založení a který nás jako takový sám o sobě těší – jako proces. Jako cestu, která je sama o sobě cílem.

TIP pro vás:

  • Pokud se odhodláte s jógou začít, můžete si přečíst článek Jógové začátky aneb jak začít
  • Láká vás jóga, ale nevíte, na jakou lekci zajít a zda to nebude pro vás moc náročné a neuchopitelné? Nezoufejte, právě pro vás jsme otevřeli kurz „Začínáme s jógou“, který startuje 11. ledna 2022.
  • Pokud nejste z Prahy, můžete začít praktikovat s Jóga Virtual! Jógovou online videotékou, v níž naleznete na 500 různých lekcí: různí lektoři, styly i pokročilosti... a pokud si předplatíte časopis JÓGA DNES, praktikovat s Jóga Virtual můžete zcela zdarma!

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné