Spolupracujeme 28. 12. 2021 PDF Tisk

Jógové začátky aneb jak začít

Začátky jsou krásné, nesou v sobě energii očekávání, vzrušení, těšení se z něčeho nového, ale občas přinášejí i nejistotu a strach, zda to všechno zvládneme.

Jógové začátky aneb jak začít

Zaměříme se hlavně na téma začátků v józe: na co si dát pozor a kam soustředit svou mysl. Přihlášením se na kurz pro začátečníky či rovnou do školy jógy sami sobě věnujete prostor a čas k tomu, abyste lépe poznali svá těla a více se naladili na svůj vnitřní svět.

Ať už jste na józe úplně poprvé, nebo jste věční začátečníci, či si chcete oprášit základy, tak myslete na pár hlavních věcí: 

  1. Uvědomění si výchozího bodu svého těla – tedy uvědomění si toho, jak se naše tělo cítí. V jaké je fyzické kondici, zda má zdravotní omezení. V každé lekci jógy hledáme své hranice, ale nikdy je nepřekračujeme. Každou praxí jógy je chceme jemně posunout, ne silou překročit. Neexistuje jedna pozice vhodná pro všechny. Každý z nás je naprostý originál, a proto vnímejte sami sebe. I tomu se na lekcích jógy budete učit – nalézt svou vlastní zdravou verzi ásany, naslouchat si.
  2. Trpělivost a disciplína – učení nepadají z nebe, a chceme-li se něčemu opravdu naučit, musíme se tomu věnovat a pravidelně praktikovat. Kde je vůle, je i cesta. Buď budeme hledat důvody, proč to nejde, a zahlcovat svou mysl negací, anebo nalezneme důvody, proč to jde, a nalezneme cestu, která je právě pro nás tou nejlepší. Tím podpoříme sebe samé na cestě k lepšímu já. Jen pravidelnost a disciplína z nás dělá mistry.
  3. Cíl i otevřená mysl – je skvělé jít do kurzu či školy jógy pro širokou veřejnost (ne pro budoucí instruktory) s určitým záměrem, ovšem stejně tak je důležité na něm nelpět. Každý nový kurz nám otevírá nové obzory, dozvídáme se nové informace a poznáváme nové lidi. To vše nás může posunout úplně jinam, než jsme na začátku plánovali. Nechte se vést.

V lednu se na vás těšíme v pražském Energy Studiu, nebo i na zoomu na následujících kurzech a akcích:

Začínáme s jógou – kurz 10 lekcí
Láká vás jóga, ale nevíte, na jakou lekci zajít a zda to nebude pro vás moc náročné a neuchopitelné? Nezoufejte, právě pro vás jsme otevřeli kurz „Začínáme s jógou“. V deseti lekcích vás Vašek Krejčík provede krok po kroku základními technikami pro praktikování jógy a zdravého držení těla v ásanách. Pomůže vám postavit základní kameny pro bezpečnou domácí praxi, naučíte se plynulou sestavu pozdravu slunci, poznáte a odžijete základy plného jógového dechu a dechu udždžají. A jako k jin patří jang, tak k pohybu patří odpočinek, a i tím vás lektor provede v technikách meditace a relaxace.

A mějte na paměti, že nejde o to být lepší než kolega na druhé podložce, cílem je si lekci a celý kurz užít, zažít ho až do morku kostí, sáhnout si na hranici, ale nepřekročit ji, ladit se na své tělo a naslouchat mu, koncentrovat svou mysl na přítomný okamžik, ásanu, pohyb, dech. Je to VÁŠ čas, užijte si ho.

Jak dýchat, jak cvičit, jak meditovat
Pokud již své základní kameny máte, ale potřebujete si je trochu oprášit, tak neváhejte navštívit novou lednovou akci „Jak dýchat, jak cvičit, jak meditovat“, kde se dozvíte o zdravém pohybu v józe a správném nastavení ásan, životadárném dechu i uklidňující meditaci.

Jóga je cesta k propojení těla, mysli a ducha. Není to „pouze“ praxe ásan, díky které se po lekci cítíme tak dobře. Jde o propojení pohybu s dechem, koncentrací, uvolněním, akcí i klidem. Dotknutí se toho, kým opravdu jsme, kdy se přestaneme dívat do světa vnějšího a pozornost stočíme sami k sobě.

 

  • autor: Lenka Eliška Petrikovičová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné