BLESKOVĚ
Životní styl 01. 07. 2024 PDF Tisk

Top 5 super aktivit, které obohatí vaše léto

V našich geografických podmínkách se dlouhou část roku těšíme na pár letních měsíců, které jsou naplněny sluncem, radostí a vybočením z rutiny. Nenechme si ani jediný den krátkého léta protéct mezi prsty se slovy: „Nudím se.“ Tento článek vám nabízí pět jednoduchých aktivit, které můžete podniknout v kterémkoliv letním dni, kdy nemáte jiné plány, a to téměř na jakémkoli místě, s rodinou či přáteli.

Top 5 super aktivit, které obohatí vaše léto
1. Uspořádejte (tematický) piknik

Nemusíte mít zahradu, abyste si mohli dopřát grilování s přáteli či je mohli pozvat na dobré jídlo. Uspořádejte odpolední piknik v městském parku, kde je povolen vstup na trávník. Když si každý z vašich přátel donese deku a něco dobrého k jídlu a pití, nebudete muset všechno zařizovat pouze vy. Pak bude stačit, když obstaráte buď piknikový koš s veškerým vybavením nebo biodegradabilní talířky, kelímky a příbory. Můžete přátele překvapit i zakoupením přenosného grilu a příslušenstvím ke grilování. Vegani jistě ocení grilovanou zeleninu (vynikající jsou předem povařené brambory a kukuřice, rajčata, lilek, cuketa, žampiony a lehce předvařený chřest) či ovoce (skvělé jsou grilované broskve, ananas či banány). Lahodné jsou též grilované sýry. Pokud chcete ještě něco navíc, můžete piknik pojmout tematicky, s adekvátním dress codem i dekoracemi.

2. Užijte si retro den

Vyrazte do second handu či vintage obchůdku, zajděte na swap nebo prohrabejte skříně své a svých blízkých a užijte si den v oblíbeném retro stylu, třeba 50. nebo 60. let. Zkuste do svého retro dne zahrnout nákupy na bleším trhu nebo v obchodu se starožitnostmi, vytvořte si společně nějaký jednoduchý DIY retro předmět (množství nápadů najdete na internetových vyhledávačích pod klíčovými slovy „DIY vintage decor“) a zakončete jej večeří či party, včetně hudby, již budete poslouchat, a odpovídajících tanečních stylů.

3. Vyrobte si domácí marmelády, limonády či zmrzliny

Léto je bohaté na nejrůznější ovoce a byliny. Pokud nemáte zahrádku, najdete mnohé volně rostoucí v přírodě (květy bezu, borůvky, brusinky, divoké maliny i jahody) a jiné si za akční ceny můžete zakoupit na samosběrech (nejčastěji jahody), tržnicích nebo v marketech. Levanduli pořídíte na levandulových farmách, jichž v Česku stále přibývá (jsou jich již desítky). Recepty například na bezinkovou limonádu s bublinkami, levandulovou zmrzlinu či třešňovou marmeládu najdete na internetu, stačí zadat klíčová slova pro to, co si chcete vyrobit. Nezapomeňte, že z mnohého ovoce a bylin můžete též vytvořit pečené čaje nebo si je nasušit, a připravit si tak imunitní superbomby na zimu. Štítky pro popisky zakoupíte v papírnictvích či obchodech s výtvarnými potřebami, zmrzlinová tvarovátka, zavařovací sklenice i lahve nabízejí nejrůznější supermarkety nebo obchody s domácími potřebami či dekoracemi.

4. Vytvořte komorní letní kino

Pokud se ve vašem městě nenachází letní kino, preferujete art a kultovní filmy před současnou tvorbou a/nebo komorní atmosféru, vytvořte si vlastní letní kino. Nemusíte ani mít zahradu, jen zvolte vhodné venkovní veřejné prostory, například v parku nebo na louce patřící městu, a vyžádejte si na příslušném městském úřadě, u odboru místního hospodářství, dopravy a životního prostředí, povolení ke zvláštnímu užívání veřejné zeleně (formulář najdete na internetu; dobře si nastudujte podmínky pro vydání povolení, místo musí být žadatelem vyčištěno od odpadu, akce nesmí být zpoplatněna, nesmí dojít k záboru pozemních komunikací ad.). Myslete na to, že na místě jsou potřeba stromy, mezi které např. prádelními šňůrami připevníte staré prostěradlo. Sedět můžete na dekách či podsedákách, a pak už vám stačí jen laptop a projektor s propojovacím kabelem (lze zapůjčit ve specializovaných půjčovnách, jež najdete na internetu, a to již od cca 120 Kč na den). Pozor na skutečnost, že na většině míst platí od desáté večerní noční klid (v srpnu ale slunce zapadá již po osmé hodině, takže film o standardní délce 90 minut stihnete).

5. Uspořádejte turnaj v deskových hrách nebo v pétanquu

Existuje nepřeberné množství deskových (i jiných) her, které si můžete zahrát s přáteli či s rodinou venku v parku. Deskové hry si můžete zapůjčit (internetové vyhledávače vám pomohou), pétanque zakoupíte již od tří set korun, ale zahrát si můžete třeba i badminton nebo frisbee.

Alternativou k turnajovému odpoledni je kreativní odpoledne, kdy si můžete vytvořit například letní zápisník (scrapbook). Podklady a další potřebné materiály seženete na internetu nebo v obchodech s výtvarnými potřebami.

Turnajová a tvořivá odpoledne milují i děti, a pokud by někdo z rodiny podobnou akci sabotoval, pověste mezi stromy houpací síť, kde si může zatím třeba číst knížku nebo v mracích na nebi.

Nevybrali jste?

Pak zkuste navštívit botanickou zahradu, řídit kabriolet (lze zapůjčit ve specializovaných půjčovnách cca od 1500 Kč) nebo vyrazit na camping či glamping.

Alternativou k bohulibému a smysluplnému trávení letních prázdnin je třeba též dobrovolnictví a komunitní výpomoc, například v místním útulku, v komunitních zahradách nebo při sběru odpadu.

A jestli s vámi stále nic nerezonuje, pak možná potřebujete změnu vzduchu: zarezervujte si dovolenou na poslední chvíli nebo vyzkoušejte stránku s couchsurfingem, house swapem či house sittingem, případně se vydejte na road trip (v tuzemsku i sousedních zemích je mnoho skvělých míst k vidění).

Krásné léto!

Objednat předplatné