BLESKOVĚ
Ásany 24. 04. 2022 PDF Tisk

Tolásana – poloha vzporu na rukou

Tolásana je polohou lotosu, padmásanou, zvednutou nahoru za pomoci paží. Je součástí série aštanga jógy, kde se používá v poslední části jako výzva k zapojení svalstva těsně před tím, než se tělo na konci praxe uvolní. Představuje také šikovný prostředek pro naučení se zapojení dvou nižších bandh.

Tolásana  – poloha vzporu na rukou

Tola – váha, měřítko

Provádění polohy
Zaujměte polohu lotosového sedu. Opřete ruce vedle těla a zvedněte jej ze země.

Pozornost
Tolásana je náročná poloha vyžadující, aby praktikující uvedl do souladu sílu těla i mysli. Pozornost věnujte dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Vnímejte kontakt dlaní se zemí a vědomě se od nich odtlačujte. Sledujte, co se děje na úrovní pánevního dna.

Tip (modifikace)
Pokud zatím nezakládáte nohy do lotosu nebo nemáte dostatečnou sílu v pažích, můžete vyzkoušet jinou variantu. Ta vychází ze sedu na patách. V něm se mírně předkloňte a opřete dlaně o zem vedle stehen. Nadechněte se, odtlačte se od dlaní a zvedněte nohy od země. Té se nejprve mohou dotýkat špičkami, později můžete nohy zkusit odlepit celé.

Jaká tajemství poloha ukrývá?
Silná poloha vyžaduje, aby mysl nalezla rovnováhu mezi úsilím a lehkostí – aby v ní bylo možno dojít k nastolení vnitřního klidu. Nutná je praxe, která ale po čase nese své ovoce a umožňuje se v poloze uvolnit a během této cesty posilovat tělo i mysl. Poloha tak zároveň učí trpělivosti a přijetí skutečnosti, že všeho nemůžeme dosáhnout hned a jak si zamaneme, tedy pokoře. Práce na poloze tak vede k nastolení rovnováhy těla i mysli – k jejímu zklidňování a zmírňování stresu a úzkosti.

Poloha také pomáhá aktivovat mula bandhu, kořenový zámek, a uddiyana bandhu, vzestupný břišní zámek. Je rovněž prospěšná pro stimulaci muladhary, kořenové čakry. Tím podporuje pocit stability a uzemnění.

Zdroje:
Václav Krejčík: Žijte jógu
Leslie Kaminoff, Amy Matthews: Jóga Anatomie
Kathryn Budig: Big Book of Yoga 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné