BLESKOVĚ
Jóga pro těhotné 06. 11. 2017 PDF Tisk

Těhotenská jóga jako přirozená cesta k porodu a mateřství

Dítě v děloze matky vnímá nejen fyzické rozpoložení, ale i to emoční. Od začátku je mezi matkou a dítětem vytvořené silné pouto a dítě prožívá s matkou všechny její radosti i starosti....

Těhotenská jóga jako přirozená cesta k porodu a mateřství

Představme si, že jsme malé miminko v matčině lůně. Od početí s námi maminka komunikuje, snaží se vnímat naše přání a potřeby, dotýká se nás a myslí na nás. Od té doby, co jsme se rozhodli pro život na zemi, o nás pečuje a věnuje se nám. Víme, že to nikdy neskončí, a cítíme její bezmeznou mateřskou lásku. Uvědomujeme si také, že i ona sama se cítí příjemně ve svém těle, respektuje své potřeby a důvěřuje svým instinktům a intuici. I když ji někdy překvapí nečekané komplikace, umí ovládnout svou mysl, naladit se na svůj dech, nechat emoce plynout a dostat se zpět do středu.

Toto je cesta těhotenské jógy. Klade si za cíl ženě v těhotenství pomoci vnímat její vlastní sílu, její mateřské schopnosti, naučit se naslouchat potřebám svého těla i těla miminka, a tím jim oběma sloužit jako účinný nástroj a pomocník na jejich jedinečné devítiměsíční cestě.

„Vaše těhotenství je stejně jako každá dobrodružná cesta příležitostí k tomu, abyste vnitřně rostla a tělesně, duševně i duchovně rozkvétala.“ (S.A. Tassone, K. M. Landherr: Těhotenství, Spirituální průvodce, s. 27)

O fyzických pozitivních účincích těhotenské jógy už dnes víme mnoho – snižuje riziko potratů, předčasně narozených dětí, zvyšuje tělesnou hmotnost novorozence, zvyšuje prokrvení placenty, zlepšuje matčinu imunitu, zpevňuje a uvolňuje ty správné svaly potřebné k porodu, předchází běžným těhotenským potížím, snižuje stres atd. Je také dokázáno, že dítě v děloze vnímá nejen naše fyzické rozpoložení, ale i to emoční. Od začátku je mezi matkou a dítětem vytvořené silné pouto a dítě prožívá s matkou všechny její radosti i starosti. Zní to až neuvěřitelně. Co nám však jóga v těhotenství přináší navíc a čím se odlišuje od jiných prenatálních kurzů?

„Dosáhneme-li totiž soustředění, jsme schopni vnímat každý okamžik svého života a plně se na něj soustředit. (…) Potom přichází jen to, co má přijít, a my netrpíme.“ (J. Mazánek: Rozpravy o józe, s. 66)

Při mém prvním těhotenství se mi jóga stala „parťákem k nezaplacení“. Cestovala jsem několikrát sama z druhé strany zeměkoule, byla jsem daleko od všech blízkých, procházela pocity separace a úzkosti, a ona mi celou tu dobu dodávala sílu. Pomáhala mi také v nelehkých momentech mého předčasného porodu dcery. Právě díky józe jsem se i v této nečekané situaci dokázala klidně otevřít a přivést ji na svět spontánně bez velkých intervencí. Vědomě jsem předešla i traumatu z našeho rozdělení na několik desítek hodin a musím se přiznat, že to byla velká zkouška ovládání mé mysli.

Díky józe jsem se velmi brzy po porodu cítila dobře nejen fyzicky, ale zvládala jsem i velké změny, kterými jsme procházeli (během 6 měsíců jsme se 4x stěhovali ve třech různých zemích). To jsem ještě netušila, jaká esa skrývá v rukávu, když jsem se o její dýchací a mentální techniky mohla opřít při kojení a celkově v mateřství.

Dle Pataňdžaliho je jeden z cílů jógy „citta vrtti nirodhah“ neboli zklidnění roztěkané mysli. A to je jedna ze zásadních kvalit, bez které se v těhotenství neobejdeme. Jóga nám také umožňuje zastavit se, znát své limity, důvěřovat vlastnímu tělu a být empatický k potřebám druhým, čímž nás přirozeně připravuje k porodu. Učí nás soustředění, pravdě, spokojenosti a vtahuje nás do současného okamžiku.

Tím, že nás jóga propojuje s naším vnitřním světem, intuicí, dechem i myslí, mi osobně pomohla také s pokorou, respektem a otevřeným srdcem přijmout mé druhé těhotenství, které skončilo v 10. týdnu. Jednalo se o mé první přímé setkání se smrtí a jsem józe vděčná za to, že mi dala návod na to, jak tuto těžkou situaci prožít. V praxi jsem si zažila jógové „přijmout a nechat být“ neboli „isvara pranidhana“.

V mém nynějším, třetím těhotenství, si jen vše potvrzuji a s nadšením každým dnem objevuji, co dalšího nám, nastávajícím matkám, jóga může nabídnout. Její dosah je ohromný a jsem přesvědčena o tom, že se brzy, tak jako na západě, stane běžnou součástí života všech těhotných žen. Jak by také ne!

„Když si žena projde těhotenstvím a porodem, je jiná, než byla předtím. Je proměněná a mnohem více rozumí životu. Přivést na svět dítě znamená vykoupat se v prameni života.“ F. Leboyer

 

Objednat předplatné