Čakry a energie 13. 05. 2017 PDF Tisk

Svadhištána čakra

Principem Svadhištány je sexualita (pohlavní žlázy), chuť zažívat sladkost světa, rozkoše, svůj význam zde má i vylučování...

Svadhištána čakra

Svadhištána – druhá čakra

útočiště, místo vzniku, zakořenění a života

(svadištána – sladkost, slast, svá, svůj, adhí – něco co přesahuje, šthána – spočívat, být)

Lokalizace této čakry je v oblasti pánevního dna, podbřišku a ze zadní strany v oblasti křížové kosti. Principem je sexualita (pohlavní žlázy), chuť zažívat sladkost světa, rozkoše, svůj význam zde má i vylučování. Základem této čakry je slast, uspokojení smyslových potřeb. Zde se vytváří základ pro emoce, ve druhé čakře rozlišujeme libost a nelibost. Elementem je voda, se kterou souvisí proměnlivost, pružnost, proud života, životadárná rituální očista (křest), prchavost a současně síla, když se hladina zvedne. Má šest okvětních lístků, oranžové barvy. Tato barva zvyšuje chuť do života, podporuje impulsy, které tvoří život, a zvyšuje chuť a kreativitu. Ve druhé čakře je velice mocný instinkt k sexualitě, který je doplněn emocionalitou. Jsme v oblasti instinktivní a současně emociální. Pokud vše vyvážíme, jsme citliví, umíme vnímat i druhé, instinkty je vše podpořeno. Žijeme v páru a učíme se vyvažovat polarity.

Svadhištána se projevuje ve dvou krajních pólech: na jednom je hedonik (člověk, který udělá vše pro to, aby uspokojil své potřeby, vše, co mu činí libé pocity) a na druhém asketa (člověk, který vše toto zavrhne, vidí to jako špatné, jde do podoby neuspokojování těchto potřeb, a třeba se i trýzní, aby tomuto nepodlehl).

Ve znaku je stříbřitý půlměsíc. Měsíc je odjakživa méně uchopitelný než zem. Má tajemný vliv na psychiku, tělo. V symbolu je zvíře – krokodýl. I na něj se díváte a přemýšlíte, jestli je živý. Když chce, rychle ožije a iluze se rozpustí. Je rychlý a dravý. Symbol krokodýla může označovat nebezpečí, tajuplnost až mystičnost, stejně jako neviditelnost pod vodní hladinou.

Vládnoucí mužská energie je Višnu, bůh ochránce, který svými činy vyvažuje činy Brahmy a Šivy. Jako protějšek je ženský princip Rakini Šaktí. Ke druhé čakře náleží mantra VAM. Pročišťuje a slaďuje s vodou.

„Ve svádhištáně je skrytá bílá, vodnatá krajina tvaru srpku měsíce, který je čistý a bělostný jako podzim. Ten, kdo medituje nad tímto neposkvrněným lotosem, se okamžitě zbavuje všech svých nepřátel (kámy – vilné touhy, krodhy – hněvu, lobhy – nenasytnosti, mohy – falešných představ, matsariji – závisti)."

Sat Čakra Nirupána (Atlas duše, těla ducha, Paul Hougham, Metafora)

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com 

 

Objednat předplatné