BLESKOVĚ
Zdravá strava 11. 02. 2015 PDF Tisk

Superpotraviny pro zdraví

Existuje mnoho potravin, které působí na zdraví člověka. Přinášíme vám přehled základních tvz. superpotravin. 

Superpotraviny pro zdraví

Česnek

Česnek prý pomůže porazit nachlazení, ničí bakterie a dokonce odrazuje upíry. Obsahuje allicin, ajoene a thiosulfinates – látky, které zlepšují obranyschopnost a pomáhají tak v boji s infekcemi. Snažte se jíst několik stroužků každý týden.

Kapusta

Kde začneme? Tato vydatná zelená zelenina je nutriční bomba. Živiny obsažené v kapustě posilují imunitní systém a bojují s viry a bakteriemi. Je to skvělý zdroj železa, což je důležité zvláště pro vegany a vegetariány. Můžete ji přidat do salátů, smoothies, polévek, hamburgerů nebo si připravte křupavé výživné chipsy!  

Borůvky

Antioxidanty chrání buňky před volnými radikály, které je poškozují, a mohou hrát roli při srdečních onemocněních, rakovině a dalších nemocích. Borůvky obsahují spoustu antioxidantů jako je vitamín A, vitamín B, vitamín C, vitamín E, měď, železo, selen a zinek.

Quinoa 

Quinoa obsahuje všech devět aminokyselin, což je úžasný zdroj bílkovin. Je bohatá na vitamín B2 a hořčík, které mohou pomoci snížit frekvenci bolesti hlavy. Obsahuje i další vitamíny B a vysoké hladiny železa a zinku, minerálních látek nezbytných pro zdravý imunitní systém.

Špenát

Spolu s kapustou je špenát výbornou nutriční potravinou. Oba jsou plné antioxidantů, které podporují tvorbu bílých krvinek. Také obsahuje enzymy, které chrání DNA a pomáhá vašemu tělu regenerovat.

Rukola

Rukola je bohatým zdrojem vápníku, mědi, manganu, železa, draslíku a fosforu, z nichž všechny pomáhají udržovat správné hladiny pH v krvi. Rukola má také antibakteriální a antivirové vlastnosti a je výborným zdrojem vlákniny.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou zdaleka jednou z nejlepších matic k jídlu. Obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, u kterých se zjistilo, že chrání před širokou škálou onemocnění, od rakoviny, revmatoidní artritidy po depresi. Vaše tělo nemůže vyprodukovat vlastní omega-3 mastné kyseliny, a proto je důležité jíst potraviny, které mají vysoký obsah těchto zdravých tuků.

Řecký jogurt

Všechny jogurty jsou výborným zdrojem draslíku, vápníku, zinku a vitamínů B6 a B12. Řecký jogurt se od jiných typů jogurtu odlišuje silnější, krémovější texturou. Obsahuje probiotika, má nižší obsah laktózy a obsahuje dvakrát více bílkovin než běžné jogurty.

 

-jd-

Objednat předplatné