Psyché&Duše 14. 01. 2017 PDF Tisk

Strach, který svazuje

Také se vám stane, že máte z něčeho strach, stáhne se vám hrdlo a vy zkrátka..nemůžete..? A pak vám něco blízkého a známého pomůže..

Strach, který svazuje

Blíží se to… Termín zkoušek se blíží. Ovládá mě panická hrůza. Opravdový strach mi zatemňuje mysl, svazuje ruce, nepustí pozitivní myšlenky. Představa, že budu muset „předvést“ a ukázat v praxi tolik ásan, tolik teorie, tolik učiva, mě pohlcuje a já nejsem schopná jasně přemýšlet. Představuji si, jak stojím před porotou a nemůžu ze sebe vypravit ani slovo. Večer nemůžu usnout při představě, že selžu před sebou samotnou. Snažím se uklidnit. Ptám se své učitelky, ptám se lidí kolem. Jediný, koho se neptám, jsem já sama. Zapomněla jsem na to, že klid člověk najde pouze v sobě samém, ale musí zase do hloubky své duše. Potřebuji se uklidnit, ale to zvládnu jedině, když zapomenu na strach. Když se odpoutám od myšlenky, že nic neumím, nic nedokážu. Možná mi to jeden konkrétní člověk do mé mysli vtloukal tak často, až jsem uvěřila, že k ničemu vážně jsem. Ale takhle to přece není! Začínám pomalu. Snažím se vzpomenout si, jak jsem překonávala své dosavadní krize.

Širsásana – jedna ze tří královských pozic. Dodává sebedůvěru, zvyšuje koncentraci, regeneruje. Tato ásana má nejen pozitivní účinky na tělo, jako je třeba omlazení a regenerace organismu, podpora hormonální činnosti, lymfatického oběhu, prokrvení mozku, a tím zlepšení paměti, pozitivní účinky při problémech s onemocněním jater, problémech s páteří, při bolestech hlavy, nespavosti, ale dokáže také zázračně pomoci při hledání duševní rovnováhy, ztrátě sebedůvěry, v případě úzkostí. Tak jako každá ásana i tato má veliké spektrum pozitiv na naše tělo i mysl. Ze všech těchto uvedených důvodů se snažím zapojit ji do své praxe více. Jsou dny, kdy cítím, že ji nezvládnu. Velkou roli v současném rozpoložení hraje únava, nahromaděné emoce během dne, (ne)dostatek energie. Nepřemáhám se. Vím, že když to nezvládnu dnes, zvládnu to zase zítra. Snažím se soustředit, nepřecházet do stoje na hlavě švihem, nýbrž tahem. A hlavně jen ve chvíli, kdy cítím, že chci, a ne musím.

Jde to a cítím úlevu. Po pár dnech se zkouším více zaměřit na muladhara čakru, u které je tzv. démonem právě strach, a manipura čakru, která souvisí právě se sebeúctou. Tohle je tak rozsáhlé téma, na které je potřeba spousta času, aby to člověk zvládl prozkoumat celé. Nicméně už teď vím, že všechny ásany, mudry, čakry apod. mají smysl a význam. Každá jednotlivě, přičemž všechny dohromady mají významný vliv na cokoli v našem životě. Kdo zařadil do svého života jógu, určitě ví, o čem mluvím.

 

  • autor: Veronika Fojtíková
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné