Jóga videa 05. 10. 2023 PDF Tisk

Staňte se tvůrci své mysli

Lidská mysl (hlava) je nezmar. Skáče jak opice z jednoho místa na druhé a nikde se dlouho nezdrží. A když už u něčeho vydrží déle, začne stejně postupně vymýšlet únikové cesty. Je to prostě její přirozenost. Ona mysl v našich podmínkách nemůže být zcela čistá a jasná. Ona je receptivní, je jako houba, která nasává. Ale, je-li to houba, lze jí také ždímat a tvarovat. A o tom je práce s myslí.

Staňte se tvůrci své mysli

Projasnit ji, aby v ní byly chvilkové pauzy, jas a čistota. Tyto chvíle se pravidelným tréninkem dají prodlužovat. Důležité je, že člověk nepřistoupí mysli na její hru, nepodlehne ji, ale stane se sám tvůrcem svého života, své životní pohody, i když např. v okolním světě klid a harmonie není.

Tolik financí vynakládáme za prostředky, které mají udržet zdraví, vitalitu i radost. Hledáme v novinkách”, tajemných názvech, kuriozitách a často i nesmyslech. Přitom stačí… využít to nejlevnější a nejpřirozenější, co máme každou chvíli života při sobě: DECH. 

 • Dech, který spojuje vše dohromady. 
 • Dech, který s pozorností k němu připoutanou, uvolňuje a zbavuje napětí. 
 • Dech, který je schopný nás převést různými úskalími běžných dnů a situací. 

DECH.

Dech je spojovatelem mezi všemi úrovněmi lidské bytosti. Je tím, kdo tiší, zklidňuje, vyživuje a pročišťuje. Začněte svůj dech trénovat, veďte ho pozorností, vnímejte ho a prociťte ho. Uvědomte si rozdíl mezi fyziologickým a energetickým vnímáním dechu. Počítejte dech pro prohloubení a zpomalení - proměňte tím základní dechový vzorec.

Dech je meditace

Meditace není nic nemožného a složitého. Je to běžnost, jen představa o ní je "nadpřirozená". Stačí si jen sednout... a nechat být, což je nejpokročilejší stav meditace. Co je to meditace řízená a volná? Jak směřovat pozornost a kam? Vymezte ji zvuk (šabda krije) nebo zrak (trátak), vymezte ji směr a ona mysl se odvděčí svým klidem a chvilkovým tichem. Má-li mysl předmět svého zájmu, přechází do relaxačního - meditačního modu, a k očistě.

Pročištěním energie skrz kapálabháti, udždžají a nádí šódhanu dojdete přes rozbouření energie, její ladění až ke klidu a vyladění. Po vyladění energie je možné věnovat se práci s myslí, a to vizualizacím.

V průběhu cesty práce s myslí (cesta je cíl) pocítíte různé polarity emocí. Emoce vzniknou okamžitě, přijde-li nějaký podnět do mozku. Jsou tak rychlé, že právě proto je třeba trénovat nádech a výdech, abychom dokázali protáhnout ten čas, než emoce vzniknou. Mozek se rozhoduje na základě líbí/ nelíbí, a tak polarity ve všem pronikají naší myslí. 

DETOX HLAVY 

    aneb DENÍK pro meditační čtení a psaní v praxi

 1. díl Úvod…připravte se na detox mysli
 2. díl Vědomí dechu v těle… aktivujte plíce
 3. díl Řízení dechu… prohlubte spojení
 4. díl Jas mysli v meditaci… aby smysly nevládly
 5. díl Emoční vrtění… vyrovnání polarit
 6. díl Pozitivní mysl… tvořte svou pozitivní realitu
 7. díl Jak čistit mysl… Deník pro meditační čtení a psaní v praxi

Cena: 690 Kč (6 dílů) - objednat zde

Předplatitele JÓGA DNES mohou kurz využívat zdarma v rámci tarifu basic, pokud již nebyly využity 2 on-line kurzy v rámci celkové doby předplatného JÓGA DNES.

Tipy Václava Krejčík - jak kultivovat mysl

 • Pravidelná a nepolevující praxe (dechová, koncentrační, meditační, ásanová) tvz. abhjása
 • Pozitivní přístup - kultivace kvalit, jako jsou: přátelskost, vděčnost, ochota, přijímat, soucit, schopnost empatie, radostnost, optimističnost a ... zamezení vstupu toxicity od lidí, ze zpráv a informací
 • Trénink vděčnosti - každý den si ráno zapište 3 věci, za které jste vděční
 • Přístup laskavosti - získáte více harmonie, pocitu štěstí, sebeúcty a napolněnosti v životě
 • Koncentrace na dech - práce s pozorností, dechová terapie, polohování těla, mudry, hathémy
 • Koncentrace na tělo, dech, smysly, emoce, vizualizace
 • Meditace - řízená / volná
 • Ranní aktivující / večerní řízená - očistná meditace nad jamou a nijamou v rámci uplynulého dne

-jd-

Objednat předplatné