SÓÓÓ – HAM mantra

11. 07. 2017


Soham mantra je považována za univerzální mantru, stejně jako ÓM. Překlad mantra soham je To jsem já, Já jsem To. To je tvrzení, které může pomoci spojit se s naší nejzákladnější podstatou.

Tato mantra je nazývána univerzální mantrou díky přirozené rezonanci s tokem dechu kdy vzduch vstupuje a opouští tělo. Dýchání se děje přirozeně a my s otočenou pozorností k ní jsem schopni získat větší koncentraci. Pokud opravdu naladíte pozornost na zvuk dechu, skutečně uslyšíte:

sóóóó – nádech

hamm – výdech.

Soham mantra je považována za univerzální mantru, stejně jako ÓM. Překlad mantra soham je To jsem já, Já jsem To. To je tvrzení, které může pomoci spojit se s naší nejzákladnější podstatou. Opakování této mantry představuje kosmický kruh života protékající skrz naše individuálního já a univerzálního ducha.

Mantru lze provádět potichu nebo nahlas. Praxe mantry soham je jednodušší potichu uvnitř, protože tak pracujeme přirozeně s dechem. Existuje celá řada způsobů, jak cvičit s soham mantru. Zde je několik možností:

Přirozená praxe mantry. Pohodlně se posaďte. Uvědomte si vaši páteř, která umožňuje, aby trup byl vzpřímeně, ale ne napjatý, ramena a krk a břicho byly uvolněny. Nechte ruce odpočívat na kolenech nebo v klíně. Začněte vědomě dýchat a opakujte mantru soham. Na začátku své praxe se věnujte mantře 3–10 minut.

Soham nosních dírek. Přineste pozornost k nosním dírkám. Nalaďte ji k nádechu a výdechu, vnímejte, jak dech vchází a následně opouští tělo. Prociťujte fyzický pocit, kdy dochází ke vstupu dechu a jeho výstupu. Tato praxe může pomoci stabilizovat dech, zkoncentrovat mysl a rozvíjet jednobodovost. Jakmile máte pocit plynulého dechu, zařaďte soham mantru. Můžete si všimnout, že se přirozeně prodlužuje výdech a vy začnete relaxovat. Je to zcela přirozený aspekt praxe.

Soham a brániční dýchání. Tento postup lze provést v sedu nebo v lehu. V lehu je možné umístit ruku na horní části břicha v blízkosti solar plexu – v oblasti horních žeberních oblouků. Začněte vnímat, jak dýchá břicho a jak se bránice pohybuje uvnitř trupu. S nádechem mírně klesá dolů a s výdechem se vrací do své relaxační polohy nahoře. Zařaďte mantru soham při sledování bránice. Sóóó expanduje břicho a žebra a ham se zmenšuje. Jakmile se dech usadí, stává se jemným, klidným a hladkým. To může být velmi prospěšné pro hlubší relaxaci, pro uvolnění úzkosti a pro navození pocitu pro dobrý spánek, praktikujete-li večer před spaním.

Soham může být denní meditační praxe. Nastolí rytmus a rozhostí klid celým tělem a myslí. Zkuste pracovat s touto mantrou během dne. Jen pár kol soham může pomoci přinést pozornost zpět do centra, aby se stala jasnější a cílenější.

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket