BLESKOVĚ
Ásany 23. 11. 2023 PDF Tisk

Sarvangásana (pozice svíčky)

Zvednutí dolních končetin nad hlavu má omlazující a oživující efekt. Celé vnitřní prostředí těla se provětrá a čerpá tak novou energii. I v mysli se vše obrátí a když se pak zvednete, můžete vidět vše z jiného úhlu. 

Sarvangásana (pozice svíčky)

Na konci lekce jógy se zpravidla praktikuje pozice svíčky, která má mnoho výborných účinků na organismus. Nehledě na to, že tato pozice je nazývána královnou ásan, se řadí mezi pozice pozitivně ovlivňující endokrinný systém, harmonizující nervovou soustavu a zlepšující proudění krve, lymfy a energie v těle. Pokud se rozhodnete svíčku zařadit do své domácí jógové praxe, nechte si na její trénink čas a dávejte si pozor, abyste nespěchali. 

Provádění
Vleže na zádech srovnejte celé tělo. Spojte dolní končetiny k sobě, paže dejte k tělu, dlaněmi do země. Pokud máte svázané vlasy pod hlavou, rozpusťte si je, nebo dejte stranou. Bradu lehce přitáhněte k hrudníku. Celá zadní strana těla by se tím měla protáhnout a prodloužit.
S nádechem zvedněte pokrčené dolní končetiny a přeneste je za hlavu. Záda přitom vyrovnávejte nahoru a dlaně umístěte tak, aby byly co nejníže k lopatkám (lokty stahujte k sobě). Brada je přitlačena k hrudníku.

POZOR
Nepohybujete se po krku. V případě potřeby se raději vraťte zpět a pozici zaujměte znova.
S nádechem zvedněte dolní končetiny a vyrovnejte celé tělo. Neustále mějte pocit, že tělo je protahováno nahoru. Neměli byste cítit tlak na krku. Jste opřeni o lokty a ramena. Při návratu si dejte pozor na rychlý návrat z pozice. Je nutné, abyste se vraceli pomalu, v klidu a s naprostou kontrolou nad tělem.

Účinek
Jedná se inverzní pozici, která ovlivňuje veškeré dění v těle i mysli. Zlepšuje prokrvení mozku a obličeje (omlazuje a bojuje proti vráskám), pomáhá odkrvovat dolní končetiny, a tím šetří práci srdce. Je vhodná pro všechny, kteří trpí problémy s oběhem krve v dolních končetinách, varixy a oteklými dolními končetinami. Podporuje lymfatický systém a zlepšuje imunitu.

Kontraindikace
Problémy s krční páteří a štítnou žlázou (hyperfunkce), vysoký krevní tlak, problémy s hlavou, obezita. V období menstruace se obrácené pozice nedoporučují. 

Tip
Po provádění svíčky si chvíli v lehu na zádech odpočiňte a následně zařaďte pozici ryby v jakékoliv variantě, aby došlo k otevření oblasti krku.

  • autor: -jd-
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné