Zdravá strava 07. 03. 2014 PDF Tisk

S jarem změna….

Udržet si ideální váhu je celoživotní boj. Je jen skutečně málo jedinců, kteří mohou sníst cokoliv, a aniž by vydali jakoukoliv energii, zůstávají štíhlí. My ostatní musíme „bojovat“. Otázkou ovšem zůstává, kde hledat ideál a co jím vlastně je?

S jarem změna….

Jaro nabízí změnu postavy i jídelníčku

Udržet si ideální váhu je celoživotní boj. Je jen skutečně málo jedinců, kteří mohou sníst cokoliv, a aniž by vydali jakoukoliv energii, zůstávají štíhlí. My ostatní musíme „bojovat“. Otázkou ovšem zůstává, kde hledat ideál a co jím vlastně je?

Každopádně by jím neměla být vyretušovaná modelka z obálky časopisu, s kterou se ženy rády ztotožňují, a někdy si tak zbytečně nastavují nereálné a nezdravé cíle. Tělo by mělo být především zdravé a vitální. Proto i když se pokoušíte zhubnout, myslete především na zdraví. Pár kilo navíc má jednoduché řešení, ale musíte jednat hned, jinak se hmotnost snadno vymkne kontrole.

Obezita s sebou pak nese řadu rizik. Je rizikovým faktorem pro vývoj dalších chorob označovaných jako civilizační nemoci. Jedná se například o poruchy lipidového metabolismu, nemoci pohybového aparátu, kardiovaskulární nemoci, artrózu, cukrovku a mnoho dalších. Přináší i řadu ortopedických a psychosomatických problémů.

 

Zkontrolujte se!

Zastavte se na chvilku u zrcadla a prohlédněte si realisticky svoji postavu. Není na čase se sebou něco udělat? Nekupujete si příliš často o číslo větší oblečení? Jak jste na tom s obvodem pasu? Připomeňme si kritické hodnoty. Ženy pozor,vyšší hodnoty než 80 cm, a zvláště hodnota nad 88 cm, by měly být dostatečně velkým motivem ke změně. Muži by měli být na pozoru, pokud je jejich obvod pasu větší než 94 cm, nad 102 cm je už ten nejvyšší čas zakročit. Zkontrolujte i svůj obličej. Nejste zbytečně oteklí? A co druhá brada? Už jste si na ni zvykli? Nerezignujte na svůj momentální stav a vyrazte do boje!

 

JAK NA TO?

 

  1. Jako první krok si nastavte reálné cíle. Životní rituály je potřeba upravit trvale. Nespoléhejte na žádné zázračné pilulky a rychlá řešení! Je nutné se pravdě postavit čelem, bez vlastní snahy, nezhubnete.
  2. Pokud máte s udržováním zdravé tělesné hmotnosti problém, pořiďte si deník. Do něj zaznamenejte vše, co sníte a vypijete během dne. Možná budete překvapeni, co všechno sezobnete. Zároveň nezapomeňte zhodnotit svůj energetický výdej. Kolik skutečných aktivit za týden provozujete? Pochlubte se jimi ve svém seznamu. V případě, že příjem energie je v nerovnováze s vaším výdejem, je na čase skutečně jednat. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit. Máte z čeho vybírat, tak neváhejte dlouho, tělo už čeká.
  3. Jednou za čas si prohlédněte svoji lednici a špajz. Udělejte si malou inventuru svých zásob. Na vašem seznamu by měly být výhradně čerstvé a plnohodnotné potraviny. Skryté tuky vyměňte za kvalitní za studena lisované oleje, výborné jsou olivový, dýňový, sezamový, lněný nebo konopný. Objevte chuť pohanky, jáhel, quinoi, celozrnné rýže a dalších hodnotných sacharidů s přirozeným obsahem vlákniny. Doplňte zásoby čerstvé zeleniny a ovoce. Místo uzenin si dopřejte libové netučné maso a ryby. Uzeniny, trvanlivé pečivo, instantní výrobky, pochutiny a sladkosti by se měly objevit pouze ojediněle. Na slazené nápoje zapomeňte. Na vodu a na kvalitní bylinné čaje si rychle zvyknete. Proč přijímat zbytečné kalorie v tekutinách? Tvrdý alkohol a různé míchané koktejly si také odepřete.
  4. Nekompenzujte únavu a stres jídlem. Dbejte na dostatečný odpočinek, hodně relaxujte a spěte.
  5. Pozor na nudu, snažte se být aktivní, hledejte si zábavu a radost. Polehávání před televizí a sledování reklam na hubnoucí preparáty vás přebytečných kilogramů nezbaví.
  6. Ta dobrá zpráva je, že už za pár dnů se budete cítit mnohem lépe, ta horší, že na sobě musíte opravdu makat celý život. A ta nejlepší, že to může být zábava!

 

Možná si teď říkáte, já ale tohle všechno vím! Tak, na co ještě čekáte?

 

Ostropestřec mariánský / Silybum marianum

Pěstuje se v řadě zemí, i když původně pochází ze středomoří. Je to bodlákovitá rostlina, která má velice cenná semena, která se sbírají koncem léta. Účinná látka, kterou právě semena obsahují, se nazývá silymarin. Tato rostlina výborně posiluje a chrání játra. Pomáhá je detoxikovat od škodicích látek, jako jsou například alkohol, drogy, léky. Ostropestřec mariánský můžete popíjet jako čaj, je součástí mnoha detoxikačních čajových směsí. Užívat ho můžete i jako kapsle nebo ve formě tinktury.

 

Kopřiva dvoudomá / Urtica dioica

Často se s ní setkáte podél cest, plotů, křovin. Roste jako plevel, její lístečky mají jemné chloupky a při doteku mohou pálit. Pálivost se ale po usušení ztrácí. Kopřiva má diuretické účinky, pomáhá tělo zbavit se nadbytečných tekutin. Doporučuje se její užívání v různých čajových směsích například s listy břízy, natí přesličky, jahodníku a mnoha dalších. Kopřiva obsahuje i velké množství chlorofylu, mnoho vitamínů, minerálů. Je vhodná k pročišťování, má i protizánětlivé účinky, zmírňuje alergické reakce. Kromě čaje, tobolek či tinktury se kopřiva přidává i do velikonoční nádivky nebo do čerstvých bylinkových šťáv.

 

Čerpejte vitalitu v kuchyni

Jaro nám přináší novou energii, snažte se udržet krok s jarní přírodou a dopřejte čerstvou energii i sobě. Zima byla dlouhá a je potřeba se opět probudit. Jídelníček oživíte čerstvou zeleninou, naklíčenými výhonky a jarními bylinami. Opět můžete navštěvovat farmářské trhy, kde máte možnost zakoupit čerstvou zeleninu přímo od farmářů. Vzhledem k tomu, že výběr čerstvé zeleniny je čím dál tím větší, můžete si jednou za čas udělat jeden zeleninový den. Příjemně tak odlehčíte tělo. Snažte se co nejvíce využít přirozenou sílu přírody a čerpejte z jejích zdrojů. Zapojte fantazii i kuchařské knihy a vaření si užívejte.

 

Autorka: Jana Altnerová

znáte z GiB

zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné