Ájurvéda 31. 07. 2021 PDF Tisk

S ájurvédou i v létě

A je to tady… Dlouhé, pohodové letní dny. Usrkáváte limonádu někde u bazénu? Balíte se na piknik? Sledujete západ slunce na pláži? Snad ano. Jen pozor na vedlejší účinky tohoto období!

S ájurvédou i v létě

Podle ájurvédy jsou vlastnosti léta krom horka i ostrost a pronikavost. Proto naše pitta dóša – jemná energie, která řídí metabolismus a může způsobit přehřátí – má tendenci vzplanout, když teploty vzrostou. Nerovnováha související s pittou zahrnuje spálení sluncem, návaly horka, vyčerpání, akné nebo průjem. Emocionálně se nadměrná pitta může projevit jako hněv, žárlivost a netrpělivost. Zní vám to povědomě?

Pak vyzkoušejte následující tipy, abyste byli v pohodě celé léto.

Správný pohyb
Udělejte si procházku o délce 10 až 15 minut za úsvitu, kdy jemné paprsky, které dopadnou na váš obličej a pokožku, stimulují sadhaka pittu – energii ovlivňující emoce, srdce a mysl. Pokud je tento princip v rovnováze, budete kreativní a radostní, pokud ne, budete cítit pravý opak. Navíc nám pobyt na slunci stimuluje produkci vitaminu D rozpustného v tucích, který hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku, což vede k silnějším kostem.

Vyvážená strava
Intenzivní letní žár pohlcuje vlhkost. Proto je dobré přidávat do jídla více soli, aby se vyrovnalo pocení a zabránilo únavě. Doporučuje se konzumovat potraviny, které samy o sobě vodu obsahují, jako je listová zelenina, kokos, okurka a meloun. Z mléčných výrobků pak především ty obsahující zdravé bifidokultury, které napomáhají správné funkci střev. A z koření jednoznačně koriandr, petrželku a vojtěšku. Vyhnout byste se měli naopak teplým nápojům, příliš kořeněnému jídlu, alkoholu, kofeinu a chilli. 

Péče o tělo
Po sprchování smíchejte jednu čajovou lžičku organického nerafinovaného kokosového oleje a ricinového oleje ve skleněné lahvičce s víčkem. Vložte láhev do horké vody a počkejte, dokud nebude olej vlažný (ne horký!). Aplikujte na celé tělo, aby byla pokožka pružná, měkká a chladná. Toto ošetření můžete také použít před plaváním k ochraně pokožky proti slané vodě nebo chloru.

Vyzkoušejte aromaterapii
Naneste jednu kapku esenciálního oleje ze santalového dřeva na spánky, střed obočí, střed hrdla (v prohlubni hrdla), zápěstí a pupek. Podle jemných ájurvédských principů bude celá vaše aura nabitá sladkou vůní, která uklidní pittu. 

Plánujte svůj den
Během horkých letních dnů se doporučuje uléhat kolem 23. hodiny. Hlavně z důvodu rozptýlení části slunečního tepla. Spát byste měli na pravé straně, a než usnete, zkuste se zaměřit na dech levou nosní dírkou, která stimuluje ida nádí, jemný energetický kanál odpovídající chladné energii měsíce. 

Meditujte
Už po tisíce let začínají jogíni svůj den duchovními praktikami, které mají vyjádřit poctu slunci: súrja namaskár (pozdrav slunci), súrja trátaka (mistrovská praxe, která zahrnuje pohled na slunce), ale také procházka za úsvitu, aby člověk absorboval ranní paprsky. Slunce je zdrojem všeho života. Proto je léto během meditace ideálním časem na recitování Gájatrí mantry, védské písně slunečního světla.

Pokud se čistě náhodou spálíte, nevěste hlavu. Naneste na pokožku pár kapek čistého aloe vera nebo odšťavněte čerstvý koriandr a dejte si dvě lžičky 3krát denně. Zbylou dužinu pak použijte jako obklad na spáleniny. Je to chladivé a uklidňující.

TIP
Pokud se vrhnete i na praktikování jógy, doporučujeme lekci s lektorkou Petrou Záveskou Duspivovou! Její sekvenci Letní jógové protažení si můžete přehrát na Jóga Virtual a cvičit tak kdekoliv a kdykoliv.

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné