Rozhovory s osobnostmi 08. 09. 2017 PDF Tisk

Rozhovor s Markem Robberdsem

Mark Robberds patří v současné době k nejznámějším učitelům aštanga jógy. Díky svému přátelskému a pozitivnímu přístupu ho milují studenti jógy po celém světě a letos poprvé přijede i do Prahy!

Rozhovor s Markem Robberdsem

Těšit se na něj můžete o víkendu 20.–22. 10. na workshopu pořádaném studiem Sedmé nebe. Protože nás zajímalo víc, než co najdete na jeho webových stránkách a sociálních sítích, udělala s ním Katka Burešová – jedna z jeho studentek – krátký rozhovor.

Mark Robberds je dlouholetým praktikantem aštanga jógy a hodně se zabývá tím, aby tělo bylo zdravé a mysl klidná a čistá. Do Prahy přijede, aby nám předal své zkušenosti.
Mark na svém instagramovem účtu velice často zveřejňuje tipy, jak se do pozic bezpečně dostávat, jak je modifikovat, aby fungovaly právě pro naše tělo, a pomáhá nám tak udělat jógovou praxi příjemnější, a hlavně pro naše tělo přínosnější.

Pojďme začít s možná trochu náročnější otázkou. Co je to jóga?

Otázka za milión dolarů. Mám pocit, že já osobně nemohu odpovědět lépe, než jak už byla jóga popsána. Krišna říká: „Jóga je schopností, uplatněnou v akci“, což krásně můžeme použít ve výzvách, které nám každý den chystá. Říká, že jóga je spojení naší vlastní duše (nebo našeho ducha, chcete-li) s univerzální duší a schopnost zůstat v rovnováze i přes vrcholky a pády života. Pataňdžali přidává: „Jóga je, když se zklidní vlny mysli“, což znamená, že jóga je jak cestou (všechno, co musíme udělat, abychom dostali mysl pod kontrolu), tak cílem (když je mysl klidná a my si uvědomíme svou pravou podstatu).

Jak jsi se dostal k aštanga józe?

Anebo jak aštanga jóga našla mě? Když jsem začínal s praxí, nebylo tak moc stylů, ze kterých by sis mohla vybírat. Byla tu iyengar, aštanga a hatha jóga – ve smyslu „co naše mamky dělaly, oblečené v pyžamech, v místním kostele“, hahaha. Takže tehdy (v roce 1997), když jsi zašla na jógu, nejspíš jsi narazila buď na iyengar, nebo aštangu. Moje první lekce byly z obou stylů. A s oběma styly jsem i pokračoval několik dalších let. Zvláštní je, že když jsem poprosil své učitele iyengar jógy, aby mi poradili, kam jet do Indie, abych našel mistra jógy, doporučili mi Sri K. Pattabhi Joise v Mysore. To bylo v roce 1999.

Jak dlouho praktikuješ?

20 let.

Je něco, co bys nám rád řekl o svých učitelích?

Měl jsem to štěstí, že jsem byl požehnán dlouhou linií úžasných učitelů. Všichni byli hluboce ponoření buď do aštanga, nebo iyengar jógy (někdy do obou). Bylo mojí karmou, že všichni učitelé, u kterých jsem studoval, patřili (podle mého názoru) k těm nejlepším na světě – včetně Sri K. Pattabhi Joise, a samozřejmě i Sharatha! Jsem jim velice vděčný za všechno, co mě naučili. Všechno, co jsem dnes, jsem jen díky základům, které položili oni. 

Co tě inspiruje k tomu, abys praktikoval každý den?

Vstanu a jsem na to připravený. Nebylo tomu vždycky tak a pořád se najdou dny, kdy mi motivace chybí – jako když jsem vážně unavený nebo namožený z praxe z předchozích dnů, ale obecně jsem prostě připravený (po šálku kávy, samozřejmě, to je moje jediná droga! :-D). Myslím, že po mojí první cestě do Indie byla disciplína téhle praxe zaseta hluboko do mého srdce. A pak jsem měl to štěstí, že doma v Sydney jsem měl úžasnou jógovou komunitu, že to bylo skvělé místo, kde jsem mohl praktikovat a učit. Mám pocit, že učení je obrovskou inspirací, protože když chci pomáhat lidem, tak to jde jedině tak, že ve své praxi najdu odpovědi a pak jdu a sdílím je. Ale nikdy nedostaneš odpovědi na všechny otázky, tak se musíš k praxi vracet znovu a znovu. To je jeden aspekt. Další je ten, že mě praxe dělá šťastným – čistí mi mysl a udržuje mě emocionálně stabilním. Miluju prozkoumávání vnitřního světa mysli a srdce. Každý den na jógamatce je malým výletem do téhle hlubší roviny.

Co vidíš jako největší dar, který nám může dát jógová praxe? A co je její největší výzvou?

Řekl bych, že sebetransformace, která se uděje hned, i ta, co se stane v dlouhodobém horizontu. Tím hned myslím to, že se vždycky po praxi cítíš líp (nebo alespoň v 95 % případů). Nějakým způsobem jsi posunul svůj stav mysli i emocí k lepšímu. Pak je před tebou samozřejmě celý den a život se děje a ty spadneš zpátky do starých negativních vzorců. Postupem času si tohle začneš víc a víc uvědomovat, a ty už to můžeš i ovlivnit a tvoje vzorce se mění k lepšímu. Tak to alespoň cítím já – a je to krásný proces. Největší výzvou je udržet tenhle posun den za dnem a nevracet se zpátky ke starým, už dále nefunkčním vzorcům chování a reagování. Samozřejmě i fyzický aspekt může být velkou výzvou, ale se správným přístupem tohle může být snadno zvládnutelné.

Co bys doporučil lidem, kteří by chtěli začít s jógou? Jaký by měl být jejich první krok?

Najdi si učitele, a k tomu bych dodal – najdi si učitele, který ti sedne. A pokud není žádný poblíž místa, kde bydlíš, hledej on-line.

Nedávno ses oženil, jaké to je, mít partnera, který také praktikuje aštanga jógu? Jak to, že tohle děláte oba, ovlivňuje váš vztah?

Je to nejlepší! Když je něco tak zakořeněným a důležitým aspektem tvého života, tak je báječné to sdílet s tím, koho nejvíc miluješ. Máme tolik rozhovorů o praxi (a samozřejmě i o jiných věcech :) a můžeme si vzájemně poradit. Je tak užitečné mít osobu, která s tebou sdílí tvoji perspektivu a dá ti zpětnou vazbu, a to úplně bez příkras. A taky tahle praxe dost ovlivňuje životní styl – co jíš, kdy spíš, životní rytmus – všechno je na ní založené. Nedovedu si představit žít s někým, kdo by to nechápal. Obdivuju všechny, co mají za partnery neaštangíny a klape jim to.

Jaké to je být učitelem jógy, co je neustále na cestách? Co na tom miluješ? A má to podle tebe nějaké nevýhody?

Je to úžasná zkušenost a splněný sen. Každý den jsem vděčný za tohle požehnání. Učil jsem na tolika místech planety a jsem šťastný, že díky tomu mohu spoustu lidí nazývat přáteli a členy rodiny. Je to jedinečná zkušenost, když mohu trávit čas s místními v podstatě kdekoliv, kam se vydám. Na druhou stranu je tu všechen ten čas strávený v letadlech, autobusech, taxíkách, vlacích a na letištích. Hlavně všechny ty check-iny, rentgeny a čekání na zavazadla – i když chytré telefony tohle udělaly poněkud jednodušší. Může být náročné vyrovnat se se spaním v pokaždé jiných postelích, být bez možnosti si uvařit a taky to není nic moc pro mou jógovou praxi. Ztrácím spoustu času v tranzitu a musím se stále vyrovnávat s dlouhými lety – hned jak chytíš rytmus, hned ho zase ztrácíš. Taky jsi pořád „zapnutý“, protože když jsi se svými hostiteli (hlavně když bydlíš u nich doma) nebo studenty, musíš se jim věnovat a odpovídat na jejich otázky. Po nějaké době to může být unavující.

Byl jsi někdy v Praze? Těšíš se?

Ne, ještě nikdy. Slyšel jsem o ní už tolik skvělých věcí, jsem nadšený, že ji konečně poznám.

Něco, co bys chtěl dodat?

Děkuji a doufám, že budeme mít šanci se potkat na mém workshopu v říjnu v Praze :).

 

Kdybyste měli zájem potkat tohoto usměvavého Australana naživo, stačí se podívat na bližší informace o workshopu na www.studiosedmenebe.cz, a pak poslat přihlášku na katkayogaprague@gmail.com.

 

  • rozhovor vedla Kateřina Burešová
  • foto: Mark Robberds a Kateřina Burešová

Objednat předplatné