Ájurvéda 03. 08. 2019 PDF Tisk

Rovnováha v těle

Podle ájurvédy na světě existují 3 typy energií – vata, pitta a kapha. Každá z nich má svoje typické vlastnosti i účel. Žádná z nich není lepší nebo horší než ostatní, naopak – navzájem se potřebují a nejlépe pracují jako celek.

Rovnováha v těle

Už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč se chováte tak, jak se chováte? Proč zrovna vy trpíte na špatné zuby nebo vyrážky? Proč v některých situacích vybuchnete jako časovaná bomba, i když je vám to potom líto? Možná vás překvapí, že každým takovým úkazem se řadíte k jednomu ze tří ájurvédských typů. A možná vás také překvapí, že správnou životosprávou můžete mnohé ovlivnit.

Vata, pitta a kapha

Podle ájurvédy na světě existují 3 typy energií – vata, pitta a kapha. Každá z nich má svoje typické vlastnosti i účel. Žádná z nich není lepší nebo horší než ostatní, naopak – navzájem se potřebují a nejlépe pracují jako celek. Stejně jako všechno živé i neživé, i každý člověk má v sobě všechny tyto tři energie a každá z nich má jiné vlastnosti a zajišťuje jiné funkce v těle (takto například podle problémů s některými tělesnými funkcemi můžeme poznat, která z energií vyžaduje pozornost). 

Ale pozor, tyto tři energie, kterým se říká dóši, nemáme ve stejném množství – to by potom byli všichni lidé stejní. Každý člověk má jiné množství vaty, pitty a kaphy v těle, a je tedy nevyhnutelné, že jedna nebo i dvě dóši budou převládat a mít o něco větší vliv. Je to tak normální. Každý z nás má totiž unikátní poměr těchto tří dóš, který se vytvořil v okamžiku našeho početí a je naším bodem rovnováhy, ke kterému musíme neustále směřovat.

Ideální by bylo udržet si tento poměr po celý život, a těšit se tak skvělému zdraví do pozdního věku. Jenže to nezáleží pouze na nás. I kdybychom byli naprosto disciplinovaní a nikdy neudělali ani nesnědli nic, co by naše dóši vyvedlo z rovnováhy, pořád jsou tu další vlivy, které to udělají za nás. Naše životospráva, naše okolí, podnebí, roční období, emocionální stav, vztahy, prostředí, v jakém žijeme, a mnoho dalšího ovlivňuje vlastnosti dóš, a tím je vychyluje z rovnovážného stavu. Naším úkolem je tyto výchylky co nejdříve vracet zpět, a to využitím jednoduchého ájurvédského pravidla, že opačné vlastnosti vytvářejí rovnováhu.

Opačné vlastnosti vytvářejí rovnováhu

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak si udržovat v těle rovnováhu, je tedy pracovat na základě vlastností dóš. Tento způsob vás naučí vnímat svoje tělo a poznat, která vlastnost se v tuto chvíli nejvíce projevuje, a je třeba ji opačnou akcí zkrotit. 

Pojďme si vysvětlit několik takových nejběžnějších vlastností:

Přílišná suchost versus přílišná mastnota

Nepříjemnými projevy suchosti v těle jsou například suchá pokožka a vlasy, lupy, zácpa a suchá stolice, praskání v kloubech a bolest kloubů při pohybu, celková ztuhlost. Často se začnou projevovat v období podzimu a zimy.

Jakmile začnete tyto vlastnosti pociťovat, je to pro vás známka, že potřebujete trochu přidat mastnoty. Nemyslím teď, že začnete jíst smažené jídlo a dorty, naopak je třeba přidat kvalitní oleje a ghí, popř. oříšky, kokosové mléko, avokádo, poctivý vývar apod. Vždy postupujte pomalu a po troškách, ne abyste si nabrali lžíci kokosového oleje a hodili si to do ráno do kaše. Raději malá množství a průběžně. Dále můžete svému tělu pomoci masáží teplým olejem, tato ájurvédská terapeutická technika má spoustu pozitivních účinků a budu se o ní konkrétněji zmiňovat v jednom z dalších článků.

Nepříjemnými projevy opačného problému, tedy přílišné mastnoty, jsou například mastná pleť, zvětšené póry, rychle se mastící vlasy, řídká stolice, přibírání na váze a další. Tady budeme postupovat opačným způsobem a jemně ubírat tučné potraviny.

Přílišná horkost versus přílišný chlad

Častými projevy horkosti v těle jsou pocit horkosti uvnitř těla, pálení žáhy, bolesti hlavy, problémy s očima, průjmy, záněty a zánětlivá onemocnění kůže, cystické akné, výbuchy zlosti a podrážděnost, netrpělivost apod. V tomto případě chladící potraviny mohou hodně pomoci –nejúčinnější je kokosová voda, šťáva z aloe vera, limetka, čerstvý koriandr, všechno zelené, ale i plavání, procházky na chladném vzduchu, pobyt na horách.

Projevy opačného problému, tedy chladu, můžete zaznamenat jako nízký krevní tlak, nervozitu a úzkost, nedostatečnost zažívacího ohně, a tedy špatné zažívání. Zde bude třeba aplikovat zahřívací potraviny, pít pouze horkou vodu, zázvorový čaj, polévky, teplá jídla, kaše, teplé mléko apod. Ale také navštívit saunu, termální koupele, pobývat v teple, vrstvit oblečení.

Přílišná tíha versus přílišná lehkost

Častými projevy tíhy v těle jsou letargie a demotivace, deprese, melancholie, bezenergičnost, přibírání na váze, nedostatek chuti do života. V tomto případě potřebujeme tíhu odlehčit a skvěle nám v tom pomůže jóga, ale naprosto i jakékoli jiné cvičení nebo pohyb, který rozhýbe zatížené tělo. V jídelníčku preferujeme lehčí pokrmy jako listovou zeleninu, lehké obiloviny např. quinou, pohanku, luštěniny apod.

Opačný problém lehkosti může způsobovat pocity neuzemněnosti, neschopnost něco dodělat, neschopnost zůstat chvíli na místě, natož odpočívat, permanentní únavu a stres, může způsobovat tiky, roztěkanost a vést i k vážnějším duševním poruchám. Zde budeme používat těžké zemité potraviny jako maso, mléko, vejce, hutné vývary a eintopfy. Budeme se snažit dostatečně spát a odpočívat, meditovat a praktikovat relaxační jógu.

Vaše tělo vám přesně řekne, kolik čeho potřebuje, stačí mu věnovat trochu pozornosti, mít trochu trpělivosti na pokusy při hledání svého rovnovážného bodu.

 

Objednat předplatné