Životní styl 29. 03. 2014 PDF Tisk

Rovnováha - pohyb

Bez pohybu tělo chřadne a uvadá, bez pohybu imunita slábne, bez pohybu..není život.

Rovnováha - pohyb

Když dáte šanci pohybu, otevřenou se vám dvířka, za kterými se zkrývá energie. Pohyb je život a bez pohybu života není. Ač chcete, nebo nechcete bez pohybu vše chřadne, uvadá a ...umírá.

Pohyb je základním projevem života, prostředkem k sebevýchově, ke zlepšení pocitu zdraví a kvality života. Díky pohybu dochází k aktivaci orgánů a orgánových sestav, pomáhá metabolismu a všem hormonům vytvářet ve vzájemné symbioze rovnováhu organismus. Svaly jsou předpokladem pro hudnutí a bez nich tělo uvnitř bývá poničeno. Pro pohyb (střídání kontrakce a natažení) je nutrná energie. Orgány dodávají tuto energii a při pravidelném pohybu se zvyšuje citlovost inzulinových receptorů v pohybujícím svalu, tím se zvyšuje využití cukrů jako zdroje energie.

A....hubneme!!! Navíc ve svalech proudí dostatek kyslíku a výživy potřebné pro regeneraci. Prokrvené svaly urychlují hojivost, vylučování odpadních látek a dochází ke stimulaci metabolismu. Pohyb ocení celé tělo. Kromě protažení zkrácených svalů a zpevnění svalů, které mají tendenci ochabovat, jsou kosti stimulovány ke svému přerodu. Houbovitá kostní tkáň se v každém věku může přestavovat a to zajišťuje střídání tlaků a tahů na kost, které způsobuje pohyb. Proto například v období menopauzy je pohyb naprostou nutností. Při pohybu dochází ke zvýšené úrovni dráždivosti nervosvalového aparátu, a to je velice důležité pro správné držení těla. Pohyb tedy stimuluje nervový systém, který řídí a koordinuje činnost svalů, šlach, kloubů a udržuje jejich správnou funkci. Navíc nervová soustava dokáže pohotově reagovat na podněty, na změnu. Pohyb uvolňuje endorfíny, hormony dobré nálady a tak proč se tedy pravidelně nepohybovat a brát raději antidepresiva? Navíc v obodí „stáří“ dochází z rychlejšímu vyčerpání mentální síly běžnými denními situacemi a tak ten, kdo cvičí jógu, může svou energii přirozeně obnovovat. To zajistí dostatek mentální energie pro běžný život a člověk se necítí vyčerpaně.

Při nedostatku pohybu tělo stárně rychleji.

 

-jd-

Objednat předplatné