Power jóga 29. 05. 2014 PDF Tisk

Řízený dech základ jógy

Na začátku lekce powerjógy je každý sám za sebe. Udělá si prostor, aby mohl cvičit, zkontroluje svou podložku, oblečení a s příchodem instruktora zmlkne sál.

Řízený dech základ jógy

V mnoha dušičkách jsou nejrůznější očekávání, obavy z toho, co se bude dít, nebo naopak jasné představy, jak se v pozdravu slunci budou jednotliví bojovníci střídat a rozvíjet.

Hodina začíná vsedě. Uvelebíte své tělo do pohodlného sedu, s výdechem zavřete oči a obrátíte svou pozornost k dechu – k sobě dovnitř. Chvíli trvá, než se dech ustálí a pozornost od něho neutíká. Následně je dech to hlavní, co sledujete a jste si vědomi v každou chvíli, i když držíte např. dlouhou výdrž v pozici. Dech vás přenese o krok dál, když mu věnujete pozornost!

Powerjóga je trénink, kde se kromě souměrného posílení a protažení celého těla, snažíte v rámci pomalého dechu řídit svůj pohyb. Tímto řízením dochází k nápravě nevhodných pohybových i mentálních vzorců a stereotypů. Powerjóga je klidné a plynulé cvičení jógových ásan pro všechny, kteří se rozhodnou se sebou něco udělat. V rámci důrazu na vědomé dýchání dochází k pozitivnímu transformačnímu efektu. Aniž by člověk čekal, přichází zklidnění a uvolnění na mentální úrovni. Jednoduše řečeno se cítíte dobře a bez napětí a stresu. Pravidelným cvičením powerjógy dojde ke zlepšení fyzické kondice, která se projeví v silné a stabilní mysli. Jógové pozice se v powerjóze cvičí pozorně a v závislosti na pomalém dechu. Jedná se o způsob, kdy střed těla (v  jógové řeči bandhy – zámky) jsou základem správného držení a spolu s dechem toto funkční spojení vytváří zdravý pohyb. Každý, kdo přijde na lekci, může cvičit dle svých možností vzhledem k instrukcím, které učitel návštěvníkům lekcí poskytuje. Je to vždy na každém z vás, jak cvičíte. Instruktor dává lehké a srozumitelné instrukce a podle nich můžete klidné, dle svých individuálních možností, cvičit.

Když přijde závěrečná relaxace, z jednotlivců vznikla skupina. Z části těla vznikl celek, který v relaxaci těžkne. Došlo k energetické propojenosti a člověk se na těle a mysli cítí volně, neomezeně a po závěrečné relaxační pozici "mrtvoly" nechce odejít. Jakoby se člověk ocitnul někde jinde, kde mu je dobře a vracet se ... nechce. Zrelaxoval a dotknul se sám sebe a se sebou samotným je nám vždy dobře. Nic víc není!

A tak nechte se inspirovat a přijďte cvičit powerjógu do Energy Studií, nebo se staňte instruktorem powerjógy a nadchněte pro powerjógou i ostatní!

 

Václav Krejčík

www.energystudio.cz

www.poweryoga.cz

 

zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné