BLESKOVĚ
Power jóga 29. 05. 2014 PDF Tisk

Řízený dech základ jógy

Na začátku lekce powerjógy je každý sám za sebe. Udělá si prostor, aby mohl cvičit, zkontroluje svou podložku, oblečení a s příchodem instruktora zmlkne sál.

Řízený dech základ jógy

V mnoha dušičkách jsou nejrůznější očekávání, obavy z toho, co se bude dít, nebo naopak jasné představy, jak se v pozdravu slunci budou jednotliví bojovníci střídat a rozvíjet.

Hodina začíná vsedě. Uvelebíte své tělo do pohodlného sedu, s výdechem zavřete oči a obrátíte svou pozornost k dechu – k sobě dovnitř. Chvíli trvá, než se dech ustálí a pozornost od něho neutíká. Následně je dech to hlavní, co sledujete a jste si vědomi v každou chvíli, i když držíte např. dlouhou výdrž v pozici. Dech vás přenese o krok dál, když mu věnujete pozornost!

Powerjóga je trénink, kde se kromě souměrného posílení a protažení celého těla, snažíte v rámci pomalého dechu řídit svůj pohyb. Tímto řízením dochází k nápravě nevhodných pohybových i mentálních vzorců a stereotypů. Powerjóga je klidné a plynulé cvičení jógových ásan pro všechny, kteří se rozhodnou se sebou něco udělat. V rámci důrazu na vědomé dýchání dochází k pozitivnímu transformačnímu efektu. Aniž by člověk čekal, přichází zklidnění a uvolnění na mentální úrovni. Jednoduše řečeno se cítíte dobře a bez napětí a stresu. Pravidelným cvičením powerjógy dojde ke zlepšení fyzické kondice, která se projeví v silné a stabilní mysli. Jógové pozice se v powerjóze cvičí pozorně a v závislosti na pomalém dechu. Jedná se o způsob, kdy střed těla (v  jógové řeči bandhy – zámky) jsou základem správného držení a spolu s dechem toto funkční spojení vytváří zdravý pohyb. Každý, kdo přijde na lekci, může cvičit dle svých možností vzhledem k instrukcím, které učitel návštěvníkům lekcí poskytuje. Je to vždy na každém z vás, jak cvičíte. Instruktor dává lehké a srozumitelné instrukce a podle nich můžete klidné, dle svých individuálních možností, cvičit.

Když přijde závěrečná relaxace, z jednotlivců vznikla skupina. Z části těla vznikl celek, který v relaxaci těžkne. Došlo k energetické propojenosti a člověk se na těle a mysli cítí volně, neomezeně a po závěrečné relaxační pozici "mrtvoly" nechce odejít. Jakoby se člověk ocitnul někde jinde, kde mu je dobře a vracet se ... nechce. Zrelaxoval a dotknul se sám sebe a se sebou samotným je nám vždy dobře. Nic víc není!

A tak nechte se inspirovat a přijďte cvičit powerjógu do Energy Studií, nebo se staňte instruktorem powerjógy a nadchněte pro powerjógou i ostatní!

 

Václav Krejčík

www.energystudio.cz

www.poweryoga.cz

 

zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné