Než začnete cvičit 06. 07. 2015 PDF Tisk

Ranní praxe jógy

Jak je příjemné zkusit ranní jógovou praxi a udržovat se v jejím pravidelném opakování. Meditace, trénink dechu, těla a mysli v jednom komplexu rozproudí energii pro každý den.

Ranní praxe jógy

Pro každodenní jógovou praxi (20–30 minut denně) je vhodné najít čas, ve kterém zkombinujete meditaci, praxi ásan a práci s dechem a energií. Toto je jednoduchá skladba například ranní praxe, která se postupně stane pohybovou i mentální hygienou, stejně jako tomu je s čištěním zubů a mytím se. Pokud tedy hledáte prostředky, jak se cítit dobře během dne a celkově v životě, není nic jednoduššího, než ráno rozbalit podložku a zkoušet jógovou praxi zařadit do celého týdne pravidelně. Když to nejde každý den, nevadí. Důležité je zkusit třeba jen 2krát týdně začít s pravidelnou praxí. Postupně se vám třeba podaří jógovou praxi rozšířit do více dnů, když pocítíte její krásné účinky na vaše tělo i hlavu. 

Ranní praxi můžete začít praktikovat kaphalábhátí v plynulém, neurputném rytmu z hlediska počtu opakování. Je to dechová a očistná technika, pomocí níž pročistíte energetické dráhy, stejně jako sliznice určené pro příjem prány. Rozproudíte energii těla a krev, a když se rozproudí krev obohacená o kyslík, stáváte se více vitálními. Kaphalabhátí je cílená práce založená na prudkém výdechu nosem ve spolupráci s břišní stěnou, a tak touto technikou docílíte vysoce efektivně i tvarování oblasti břišní dutiny. Trpíte-li nepravidelným vylučováním, zácpou nebo líným metabolismem, kaphalábháti jako sekundární znak své účinnosti s sebou nese i tyto benefity. Pozn. redakce: Tuto techniku se můžete kvalitně naučit zde v domácím on-line jógovém studiu JOGAVIRTUAL.CZ).

Snaha o vysoký počet opakování by neměla zastínit kvalitní a vědomou praxi. Proto je vhodnější kvalitně provedený menší počet opakování, než vysoká nevědomá intenzita kterékoli techniky. Začněte tedy každý den svou praxi 15–25 opakováními v plynulém prudkém výdechu se zatažením břišní stěny dovnitř. Opakujte celou sérii dvakrát, a až budete cítit tuto techniku jako komfortní, vydejte se ke zvýšení počtu opakování. Pro kvalitní praxi však není toto zvyšování třeba. Nádech je pasivní a stává se automaticky. Jakmile ucítíte, že vaše břišní stěna je unavena a vy ztrácíte možnost kvalitně s ní pracovat, přestaňte a provádějte menší počet opakování až do chvíle, kdy opět získáte schopnost dobře s břichem pracovat. 

V Pataňdžaliho systému jógy se pránájáma nachází na čtvrtém stupni. Je vhodné procvičit tělo a uvolnit či protáhnout všechny energetické nádí (otevřít energetické kanálky) nebo spazmy, které se v těle nacházejí. Dech je společníkem pro upoutání mysli a je spojencem mezi všemi těly v rámci jemněhomotné fyziologie jógy. Když energie tělem proudí, poznáme to velice dobře. Prociťujeme se jako vitální, plní síly a naše mysl je nasměřovaná ke krokům vpřed. Z hlediska práce s energií je vhodné nejdříve energii očistit, a pak s takto očištěnou energií pracovat v těle. Nejdříve pomocí vizualizace (což je prvotní stav) a následně díky procítění proudění energie pomocí pozornosti, která směřuje energii do určitých oblastí, kde se má projevit.

Po základní dechové očišťovací praxi začněte s protažením těla 6 koly pozdravů slunci a krátkými sekvencemi, které protáhnou celé tělo ze všech stran. Jednoduchá rotace tělo, páteř a nervový systém aktivuje a podpoří tak ranní vylučování a restartování se. Po chvíli praxe opět zklidněte v některém ze sedů a věnujte se závěrečné práci s dechem a energií, například v technice aktivační: súrja bhédana. Na závěr zůstaňte v klidu a máte-li čas, věnujte se meditaci. 

Jógové techniky nejsou o urputnosti, výkonu a výsledku. Jsou o cestě, kterou bychom se s „grácií“ a úsměvem měli být schopni sledovat. Je to jeden z ukazatelů, který nám říká jak pokračovat dále v rozvíjení technik, ásan a praxe. Pokud naše chtění vyžaduje mnoho úsilí, vyvstává otázka do jaké míry zacházet. Zdali trénovat trpělivost a být spokojený při praxi „jednodušších“ technik, nebo jít naplno do zvládnutí velkého chtění. Odkud však toto vychází? Není to touha být lepší a dobrý? Je to stav vnitřního napojení, nebo potřeba ega? Ego touží být uspokojeno a tak nás žene vpřed. Jeho vlivem často zapomeneme na krásu jednoduchosti a přestáváme slyšet, cítit a jemně rozlišovat. Ženeme jak býci a neprocítíme tu poezii, kterou jóga přináší. 

 

 

 

Tip redakce

  • Pokud nevíte, jak vstoupit do ranní jógové praxe, nebo si chcete ranní jógovou praxi zacvičit, Václav Krejčík připravil jednoduchou 25 minutovou ranní praxi pro Jóga VIRTUAL, která startuje: 12.5.
  • Mnoho tipů na ranní jógovu praxi a široké spektrum pránájámy naleznete v jeho nové knížce plné příběhů z Indie a praxe jógy: Jóga, dech a meditace aneb Ztracen a nalezen v Indii

 

 

Objednat předplatné