Jógové sdílení blog 25. 06. 2021 PDF Tisk

Proč je výdrž v ásaně tak důležitá a jaký je rozdíl mezi jógou a gymnastikou?

Z mých úplných jógových začátků si pamatuji jediný záměr – provést ásanu co nejdokonaleji ve smyslu jejího postavení. Dech a výdrž byly věci, které mě vůbec nezajímaly, a ohlédnu-li se zpátky, myslím, že jsem nedýchala vůbec. Míra chtění a dosahování složitější pozice vždy překračovala všechno ostatní...

Proč je výdrž v ásaně tak důležitá a jaký je rozdíl mezi jógou a gymnastikou?

Když jsem se poprvé dostala do Indie, požadované minimum výdrže v ásaně 30 vteřin, či lépe minutu a více, mě naprosto rozdrtilo a já jsem velmi rychle pochopila, že neumím nic a samotná podstata ásanové praxe mi celou dobu unikala. Nikoliv podle obtížnosti ásany, ale podle schopnosti setrvání v pozici se pozná míra „pokročilosti“. Uražené ego to bolelo, ale dvakrát denně dvě hodiny na podložce mu postupně ukázaly, že cesta vede úplně jinudy, a po čase i ono šlo stranou. Jednou z velkých překážek k dalšímu nejen jógovému „postupu“ je naše pohodlíčko, jinými slovy vytvoření si příjemného místečka, ze kterého se nechceme hnout. Nejdůležitější je otevřená nehodnotící mysl, která neulpívá na „dosaženém“, ale dává prostor všemu, co přichází. Právě toto nám ásanová praxe s výdrží může ukázat.

Ono provedení ásany je v závislosti na míře naší pohyblivosti relativně snadné, ale schopnost zůstat v ásaně je přerodová. Svalová akce je nejpřímější ukázka výrazu vůle v našem těle. Cvičení ásan zapojuje svalovou akci a sílu. Pouze když držíme pozici „delší“ dobu, s tím, že delší je zde minimálně třicet vteřin, dostaneme prostor zpomalit a napojit se na svůj dech.

Když provádíme nějakou ásanu, protahujeme, twistujeme nebo posilujeme určité svaly. Tyto svaly potřebují čas k tomu, aby se mohly protáhnout a posílit. Tento čas nám také dává možnost být si sami sebe vědomí. To znamená uvědomění, jak sami sebe motivujeme, jak odpovídáme na stres či bolest a jak moc jsme vytrvalí. Jak reagujeme na podložce, tak reagujeme i mimo ni.

Jaké jsou výhody výdrže v ásanách?

  1. Zpomalení: V dnešní době jsme trvale v běhu, ať už myšleno fyzicky, či duševně. Výdrž v pozicích nám dává prostor zpomalit náš život a sebe sama.

  2. Budování síly a výdrže: Když zůstaneme v ásaně alespoň třicet vteřin (či více), svaly mají prostor se natáhnout a posílit. Obecně platí, čím delší výdrž, tím více legrace.

  3. Vědomí/uvědomění: Jógový učitel nám vždy připomíná (nebo by to určitě dělat měl), abychom zaměřili svou pozornost na dech či právě zapojené části těla. S pravidelnou praxí se staneme více vědomí svého dechu a způsobu, jakým reagujeme, a tím se pomalu můžeme zvědomit i mimo podložku.

  4. Zpracování emocí: Ve svém těle si ukládáme mnoho emocí a jóga napomáhá jejich zpracování a uvolnění. K tomu je však nutné v pozici vědomě být a dýchat.

  5. Zlepšení postavení: Ásany potřebují práci fyzickou a psychickou. Když zaměříme vědomí na svůj dech, uvědomíme si svůj odpor, ztuhlost a špatné držení těla, a je tak mnohem snadnější zlepšit postavení v ásaně. K tomu opět potřebujeme především čas a prostor.

Důležité je si uvědomit, že jógové ásany vyžadují rozlišení mezi plynutím a urputností vs. nicneděláním a zraněním. Výdrž je velmi důležitá, ale ne vždy a za každou cenu, a schopnosti nechat být se také musíme naučit. Ásanu vždy držíme pro výhody, které přináší, a ne pro vytváření bolesti.

Ruku v ruce s výdrží v pozici jde vědomé zapojení našeho dechu, o kterém si povíme příště.

  • autorka: Dana Walker Macková
  • @iamdanawalker
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné