BLESKOVĚ
O životě 14. 12. 2020 PDF Tisk

Proč je jóga tím nejlepším dárkem právě k letošním Vánocům?

Máme za sebou jeden z nejnáročnějších roků vůbec, a to kvůli pandemii covid-19, která zasáhla doslova celý svět, zbavila nás svobody a ovlivnila život každého z nás. Je proto víc než kdy jindy dobré zaměřit pozornost k sobě a udělat tak pro sebe to nejlepší.

Proč je jóga tím nejlepším dárkem právě k letošním Vánocům?

Znáte to, pokud se člověk dostane do situace, kdy nemůže být zcela svým pánem, často fyzicky, ale také psychicky strádá. A mnohdy si toho ani není plně vědomý. Jenže to je právě to, co je potřeba.

Nemusíte se stát maratónským běžcem, aby vaše tělo a mysl dostaly to, co potřebují. Nemusíte si ani ke konci roku dát dvacet různých předsevzetí, z nichž následně ani jedno nedodržíte. Stačí se jen trochu zamyslet. Pokud chcete mít zdravé a bolestmi opomíjené tělo, klid v mysli a pocit, že sami sebe máte rádi, je jógové cvičení zkrátka to, co všechny tyto atributy pomáhá splnit.

A jelikož si všichni k Novému roku přejeme vše nejlepší pro sebe, své rodiny, hodně zdraví a málo stresu, jeví se jóga jako ideální pomocník.

A proč je tedy jóga tím nejlepším dárkem?

  1. Zlepšuje flexibilitu. Všichni to máme stejně, ráno vstaneme, už dávno nám není dvacet a zatuhlé klouby o sobě začínají dávat vědět. Občas nás pobolívá kyčel, jindy bedra a je dobré se zamyslet nad tím, kolikrát jsme v životě kvůli těmto obtížím podstoupili masáž, aby se nám ulevilo. Všichni neustále stárneme, žijeme v době plné nejrůznějších vymožeností, fastfoodů a nejnovějších technologií, kde se jaksi zapomíná na tradiční hodnoty a ty nejjednodušší věci, které nám mohou pomoci. A tak není od věci vrátit se k protahování, zařadit pozdravy slunci a pro své tělo něco udělat. Budou se dít hotové zázraky a nebudeme na ně čekat dlouho.

  2. Pro lepší tělo. Mnoho z nás chodí do posilovny, běhat, jezdit na kole, abychom byli sami se sebou spokojení a také se sobě více líbili. A přitom i jóga může být komplexní trénink, kde navíc kromě těla budeme trénovat i svou mysl. Tak například kapalabhatí pránájáma dech nebo pozdravy slunci pracující na středu těla pomohou shodit tuk kolem břicha a my se tak budeme cítit lépe i lépe vypadat. Pozdravy slunci představují kompletní cvičící sestavu, která nám dopomůže k pocitu svěžesti a energičnosti, ale také zajistí úbytek kila či dvou.

  3. Pro bystrou mysl a bystrá rozhodnutí. Unáhlená rozhodnutí často vedou k nežádoucím výsledkům. Některá rozhodnutí zkrátka vyžadují, abychom se zastavili, zklidnili mysl a vytvořili nový a lepší způsob, jak celou situaci řešit. Tím, že budeme praktikovat jógu, staneme se moudřejšími a klidnějšími. Budeme schopni činit správná rozhodnutí ve správný čas a neplýtvat ním při vytváření nových strategií.

  4. Jóga jako čas strávený s rodinou. Čím dál častěji se stává, že trávíme čas na sociálních sítích, nakupováním v obchodních centrech a spoustou jiných činností, které nás nijak neobohacují. Domluvit se na společných lekcích jógy, které budeme navštěvovat v konkrétní den i čas, se tak jeví jako ideální a velmi prospěšný způsob, jak pro sebe i vztah s našimi blízkými něco udělat.

  5. Skvělý způsob, jak detoxikovat své tělo! Ano, jóga skutečně pracuje s mechanismy těla tak, že se organismus čistí a vylučují se škodliviny. A to zejména v delším časovém horizontu, kdy je pravidelná praxe ruku v ruce s detoxikací opravdu vidět. Detoxikace je ovšem jen jedním z benefitů pravidelného cvičení, jóga jde totiž mnohem dál. Pravidelná praxe nám pomůže odbourat stres a toxiny uložené hluboko v těle. Výsledkem pak bude zdravé a mladistvé tělo, klidná a vyrovnaná mysl a energií sršící osobnost. Jóga nám zkrátka přinese do života mnoho nového.

  6. Pro celkové zdraví. Krevní tlak, diabetes, úzkost, nekvalitní spánek, stres, osteoporóza – tak na to všechno má jóga odpověď. A jak se říká: prevence je lepší než léčba. V tomto případě může být jóga naším krokem na cestě k prevenci. Mnoho studií již potvrdilo, jak je jóga nápomocná při nejrůznějších zdravotních obtížích.

Ať už s jógou začnete kdykoliv, stanete se díky ní nejlepší verzí sebe sama. Budete chytřejší, bystřejší, zlepšíte si paměť a budete mít dostatek energie na to, abyste čelili výzvám všedních dnů. Zkrátka jógujte a sledujte, co se bude dít – s vámi i světem kolem vás.

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné