Meditace 06. 08. 2020 PDF Tisk

Přírodní meditace – „letní dovádění“

Stav, kdy nemáme myšlenky, není v našem denním životě zcela běžný. V souvislosti s tím, že většinou každý z nás pracuje, musí celý den řešit mnoho různých problémů či situací, které vyžadují naší soustředěnost, se postupně „hlava“ zanáší mnohými zbytečnostmi...

Přírodní meditace – „letní dovádění“

Množství myšlenek, podnětů, vzpomínek, přání, tužeb a tak bych mohl pokračovat dál a dál, zaměstnává naší mysl každou chvíli. Bohužel, někdy se i stává, že člověk přes tuto clonu nemůže vidět reálně, vše se mu pod tíhou těchto informací zahaluje a třeba i vzdaluje a člověk ztrácí to nejzákladnější, co každý z nás máme: intuici. Přes tu vrstvu, která je rozumového charakteru, se ani paprsek nemůže prodrat ven. A tak začíná proces, kdy sami sebe ztrácíme a podléháme špatným a negativním náladám, často nechuti a depresi. Přitom by stačilo tak málo!

ZASTAVIT SE!
Zastavit se a mít čas na to, že každý den si sedneme, uvědomíme si svůj dech a necháme vše, co přichází, stejným způsobem odcházet. Takto napsané je to jednoduché, ale podívejte se do sebe a přiznejte si, jak často toto uděláte?

Můj úvod k dnešní meditaci není o tom, dokázat Vám, že já jsem dokonalý, nebo že Vy děláte chyby, ale je to jen popíchnutí k tomu, že můžete něco zkusit a udělat jinak. Mně také každý den to nevyjde, ale vím, že když pravidelně takto cvičím svoji mysl, tak je mi potom omnoho lépe, než když „nechávám vše uhnízdit a jsem v jednom kole“. Každý den si čistíme zuby, každý den se myjeme, každý den jíme a spíme, tak proč nepodpořit například dobrý spánek? S čistou a prázdnou hlavou se krásně usíná a často není třeba ani šáhnout po prášku. Mnoho lidí usíná jen s pilulkou a přitom se zde v relaxacích a meditacích nabízí přirozený způsob, jak usnout, nebo jak být sám v sobě v klidu.

Země
Je léto a tak máme velkou šanci čerpat přírodní sílu. Nadechovat se a vydechovat, chodit bosí v ranní rose, kdy budou chodidla krásně osvěžená, a základní spojení s Matkou Zemí je chodidly dané. Jak prosté to je! Matka Příroda se o nás dobře stará a díky našim chodidlům jsme s ní neustále spojeni. Když jste v přírodě, u moře, v horách a sundáte si boty, jak příjemně se potom cítíte, že? Tak proč ještě váháte?

Sundejte body a choďte, cupitejte, běhejte, procházejte se v ranní rose! 

Voda
Ve svém životě hledáme čistotu, klid a harmonii. Už jste někdy pozorovali horský potůček, který omývá kamínky, kameny, balvany svým jemný a průzračným proudem? Už jste si všimli, jak řeka odnáší pryč vše, co v daný moment bylo chápáno jako realita? Plyne a s ním i vše, co v danou chvíli jsme schopni vnímat. Během sekundy už realitou je něco jiného. Pozorovali jste někdy rozbouřené moře? Jakou sílu má! Aby i naše tělo bylo čisté, aby i naše mysl byla svěží, klidná a harmonická, koupejte se, plavte, dovádějte ve vodě. Voda je prvek, který v našem těle zastupuje čištění a vylučování. Stará se o nás a tak ji vyhledávejme a poddejme se jejímu čistícímu efektu.

Vezměte plavky, nebo pojďte nazí a užívejte si volnost, kterou voda přináší a odnáší vše, čeho se můžete zbavit!

Oheň
Vždy, když v zimě nesvítí slunce a my necítíme paprsky, které rozpoutávají život, jsme povadlí, smutní a často propadáme k negativním emocím. Teplo, které oheň produkuje, energie, která ze slunečního svitu pošimrá naše smutné duše a žár, který z vesmíru proudí k nám, vybízejí k jejich přijmutí. Vyjděte ven z domů, v kanceláři otevřete okna (nejste-li na dopravní tepně), nastavte tvář směrem ke slunci a čerpejte jeho energii. Vezměte si to, co Vám nabízí. Nic to nestojí. Rozpoutejte v sobě oheň, ať Vám vydrží během chmurnějších období. Využijte teplo a světlo ke spálení všeho, co vás nemá být.

Pojďte ven a pobývejte v energetickém poli Slunce. Pozdravte ho pozdravem, který mu náleží. Vstaňte jednoho dne brzy ráno za úsvitu, kdy příroda mlčí, a pozdravte, přivítejte, pokloňte se a vyjádřete pokoru svému zdroji.

Vzduch
Celý rok jste zavření v prostorech různých budov a dopravních prostředků. Často prociťujete únavu a nevíte, z čeho pramení. V těchto izolovaných prostorách chybí to základní, co k životu třeba je. Vzduch! Aby byl vzduch hodnotný a kvalitní pro dýchání, musí obsahovat záporně nabité elementy. Tyto záporné ionty, které jsou všude v horách, v blízkosti řek, jezer a hlavně moří a oceánů ve volných prostranstvích přírody, v klimatizovaných a uzavřených prostorech chybí. Vzduch, který tam je, je těžký a prázdný. Jak z něho máte žít? Ve městech žijete jako v izolaci, která se postupně projevuje na všech úrovních. Vše je ovlivněno snahou dosahovat výkonu a s tím souvisí vzrůstající míra napětí a stresu. Tyto negativní vliv současné doby je třeba kompenzovat. Vítr a vzduch jsou čistící elementy, tak je vyhledávejte.

Buďte co nejvíce venku v přírodě. Nabije Vás. Nechte se ovívat proudem vzduchu, nechte vítr, aby cuchal vaše vlasy a „profičel“ skrz vaše tělo. Aby rozfoukal stagnaci ve Vaší mysli. Dýchejte a Vaše plíce a celý organismus prostoupí energie a vitalita!

Éter
Vyjděte si na horskou planinu, sedněte si doprostřed louky a zjitřete všechny své smysly. Vidíte vše, co je okolo Vás. Cítíte dotek svého těla se vším, co je okolo Vás, ale i uvnitř. Slyšíte mluvit přírodu. Cítíte tu omamnou vůni prostoru, ve kterém se nacházíte. Ochutnejte vzduch, ochutnejte pramenitou vodu, která vedle Vás protéká, ochutnejte jaké to je, být tak volný v prostoru.

Proběhněte se, povyskočte, zaskotačte si, protože nikdo Vás nevidí a nekontroluje, tak zkuste být chvíli spontánní jako malé dítě, jako zvíře, které ví víc, než my vychovávané bytosti. Buďte intuitivní!

Jasné světlo a magická tma, modrá, nebo zamračená obloha, slunce a měsíc, den a noc, svítání a soumrak, klid a harmonie. To vše může víc, než kdy jindy, zažít v letní přírodě.

Kdekoliv v přírodě si sedněte a nechte ji do Vás vstoupit. Nenechte si ji utéci jen proto, že žijete ve zvyku, nějaké koncepci a potřebě neustále dosahovat výsledků a jít za výkonem. Buďte spontánní a načerpejte letní energii. 

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné