čtvrtek 3. 10. 2024
Už neváhejte... a vyzkoušejte JIN.
Všichni můžeme získat velmi mnoho z přínosů klidné, blažené jinové jógy.
V dnešním uspěchaném světě plného schůzek, dopravních omezení a stále příchozích e-mailů, vzkazů na FB a telefonátů, je velmi jednoduché přijít domů, sednout si na gauč a strávit večer sledováním televize či sociálních médií. Bohužel, tento neustálý spěch a životní styl typu „on the go“ (doslovně přeloženo – na cestách) si pomalu, ale jistě vybírá svou daň na našem těle a mysli.
Máme ale možnost vše změnit a udělat něco pro sebe – třeba začít s jinovou jógu.
Mnozí z nás vidí fotky meditujících jogínů a říká si, kde najdou ten čas a jak to, že výraz v obličeji je tak blažený a uvolněný? Nemám čas jen tak sedět...
Ale opravdu, nebude to tak těžké, jakmile se vydáte na svou cestu jinové jógy.
Stačí začít jedenkrát týdně, velmi nenápadně budete chtít lekce přidávat a budete si říkat, proč jen jsem nezačal(a) dříve. Studie ukazují, že i jedna lekce týdně má pozitivní vliv na náš životní styl, flexibilitu a kvalitu spánku.
Co je tedy ta zázračná jinové jóga?
Můžeme ji nazvat i pasivní formou jógy, nechceme zapojit svaly, ale naopak je uvolnit. Ostatní styly jógy nebo další aktivity, které děláme, potřebují hodně energie a práci svalů. Jin je protipól.
A je důležité pro všechny z nás, umět se zastavit a uvolnit se.
Na rozdíl od dynamických stylů jógy, kde chceme primárně protáhnout svaly, pracuje jinová jóga s pojivovou tkání (známý název fascie – svalová povázka), která se nachází na povrchu svalů a také nám připojuje svaly ke kloubům. Proto pozice držíme od jedné až do pěti minut.
Tato delší doba nám pomáhá více uvolnit a posílit tkáně v okolí kloubů.
Jinová jóga pomáhá k regeneraci kostí, a proto je také prevencí osteoporózy.
Jinovou jógu může praktikovat téměř každý. Pasivní pozice, které jsou většinou na zemi,
mající jednoduché a krásné názvy, jako motýl, spící labuť či housenka, si prostě zamilujete!
Typické pro jinovou jógu je používání pomůcek, jako jsou bločky, bolstery, deky, sáčky s pískem…
Pravidelný praktikant jinové jógy se pozná podle toho, že není přes pomůcky vidět. V jinové józe vnímáme snad ještě více své tělo, protažení, stlačení... Jakmile pozici demonstrujeme, každý zaujímá pozici, která je pro něj přijatelná, vezme si pomůcky, které potřebuje, a začíná jeho vlastní cesta.
Pozici vnímáme, ale nikdy nepřekonáváme bolest či jiné nepříjemné pocity.
Indikátorem usazení se do pozice je nám vlastní dech, který je pravidelný a hluboký.
Jinová jóga může být pro mnohé z nás první meditační praxí. Delším setrváním v pozici obracíme pozornost k sobě a máme čas na sebereflexi. Jak chceme s myšlenkami pracovat či je vypustit, je úplně na nás samotných. Je to čas, který trávíme sami se sebou.
Celou tichou atmosféru lekce pomáhají dotvářet hořící svíčky a klidná tichá relaxační hudba.
Blaho!
Jinová jóga je spojena s čínskou medicínou, která pracuje s meridiány. Meridiány jsou energetické dráhy, které probíhají naším tělem. Sedavý způsob života a nezdravý životní styl nám mohou tyto dráhy zablokovat, a právě jinová jóga nám je pomáhá opět uvolnit.
Zprůchodnění meridiánů během jinové jógy, zvláště v oblasti kyčlí a páteře, nám pomáhá uvolnit napětí a emoce. Je to normální a velmi osvobozující pocit zvláště pro naši mysl.
Klíčem k sobě sama je pozorování, hluboký dech a nechat myšlenky i emoce projít. Vše můžeme pojmenovat jako uzdravující proces našeho těla, mysli a duše.
Na co čekáte? Není nic krásnějšího než lekce jógy se svíčkami, zklidňující vůní levandule, teplou dekou a relaxační hudbou. Zní to dobře, ne? Navštivte nejbližší lekci jinové jógy a sklízejte odměny.
Výhody jinové jógy:
Vzdělávejte se v oblasti Jin jógy!
Yoga World nabízí dvouvíkendový seminář Jin jógy s Romanou Kláštereckou.
Přihlášky a více informací ZDE