O životě 13. 01. 2017 PDF Tisk

Předsevzetí versus přání

Zkusme si (jen tak pro sebe) sestavit seznam věcí, které bychom chtěli dokázat nebo vyzkoušet a které neustále odkládáme na neurčito. Nemusí to být nijak „vysoké“ a „ušlechtilé“ cíle. Důležité je, aby to bylo něco, co opravdu chceme.

Předsevzetí versus přání

Nevím, jak to máte s lednovými předsevzetími vy, ale já nejsem právě jejich velký příznivce. Přesto i mě se určitým způsobem začátek roku dotýká. Beru to jako příležitost začít znovu a lépe. Už prvního ledna (to v případě, že člověk nepřežene silvestrovskou oslavu, a pokud ano, tak raději druhého) se snažím naladit na novou a zprvu i trochu sváteční náladu. Říkám si, co bylo, bylo, mám teď možnost své neúspěchy a smutky zanechat v minulém roce a do toho letošního vykročit s novou nadějí, optimismem a elánem. Nemívám na mysli nic konkrétního. Typické zhubnout deset kilo, každé ráno chodit běhat, případně jíst pouze zdravá jídla patří dle mého do kategorie nerozvážných přání a málokdo se vyhne zklamání. Tak tedy jak na to? Především i malý krůček vás posouvá vpřed. Proč hned hubnout deset kilo? Nebylo by lepší, aby vás pro začátek přestaly škrtit kalhoty? Zkrátka ukončit „sváteční režim“, jíst střídměji a rozhýbat metabolismus (plný jógový dech, svíčka, kleště, kobra).

Nedávno jsem četla knížku od Martiny Formanové. Její synové (dvojčata) se na základní škole v USA, ke konci školního roku, podrobili veřejné sebeprezentaci. Před ostatními spolužáky a rodiči odpovídali na otázky typu: Jak jsem obstál vzhledem k cílům, které jsem si uložil v září? Co mi pomohlo či zabránilo v jejich splnění? Jaké jsou moje kvality a v čem se chci naopak zlepšit? Chlapci v této „zkoušce“ obstáli se ctí a věřím, že mnohé dětské odpovědi rodiče pobavily, mnohdy i překvapily. Já jsem si však v této situaci představila sebe. Co bych řekla? Jak rozumně vysvětlit, že jsem se sice chtěla naučit každý den jedno nové anglické slovíčko, ale že si je jednoduše nemůžu zapamatovat? V duchu tedy škrtám slovo veřejná.

Zkusme si (jen tak pro sebe) sestavit seznam věcí, které bychom chtěli dokázat nebo vyzkoušet a které neustále odkládáme na neurčito. Nemusí to být nijak „vysoké“ a „ušlechtilé“ cíle. Důležité je, aby to bylo něco, co opravdu chceme. Nová hodina jógy, jízda na koni, návštěva dávné kamarádky, kurz sushi, seminář o zdravé výživě, dovolená v Thajsku… Splnit si každý měsíc alespoň jedno přání, to už je do konce roku pořádná dávka nových zkušeností a zážitků. A co vy víte, jak se vám tím změní život? Nová hodina jógy se vám možná zalíbí natolik, že už u ní zůstanete, s kamarádkou, kterou jste léta neviděli, se začnete pravidelně scházet a na semináři o zdravé výživě vás naučí, jak změnit stravovací návyky…

Naše štěstí, stejně tak i fyzické a duševní zdraví, je vždy závislé na rovnováze. Dovědět se o tom můžeme v mnoha kulturách. Z čínské filosofie známe síly jin a jang, jež figurují jako dvě navzájem opačné a doplňující se síly spojené v jeden celek. Tibetská medicína se soustředí na odstranění příčin poruch v lidském těle, způsobených nerovnováhou třech základních energií v organismu (vítr, oheň-žluč, země, voda-hlen) a jejím cílem je uvést tyto elementy do souladu. Inspirací k znovunalezení ztracené rovnováhy mohou být i mandaly. Mandaly jsou v nejširším smyslu diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou. Využívá se toho i v psychologii a psychoterapii, kde jsou mandaly používány jako relaxační pomůcka a jako doplněk k tradiční léčbě.

Rok má dvanáct měsíců a já mám pro vás dvanáct aspektů z našeho života, které je dobré mít na paměti. Připomeňte si každý měsíc jeden, a alespoň pro sebe v duchu se pokuste, tak jako děti Martiny Formanové, odpovědět si na otázku: „Jaké jsou moje kvality a v čem se chci zlepšit?“

Ale hlavně nebuďte na sebe tvrdí, žádná striktní musím a budu. Hýčkejte se, splňte si přání a buďte šťastnější. 

DYNAMIKA Jsem ochoten měnit se a růst

ŘÁD Jsem ve správnou dobu na správném místě

SÍLA Mám sílu se měnit

BDĚLOST Každá zkušenost je pro mě příležitostí

NEOMEZENOST Vždy mám možnost volby

SEBEVĚDOMÍ Svůj svět ovládám jen já

ABSOLUTNO Neexistuje nic než láska

HARMONIE Spočívám v míru a pravdě

ROVNOVÁHA Dávám a přijímám radost ze života

SKROMNOST Mám vše potřebné k životu

UVĚDOMĚNÍ V mém světě se nic neděje náhodou

VÝVOJ Zbavuji se strachu a svých omezení

  

 

Objednat předplatné