Technika cvičení 14. 08. 2022 PDF Tisk

Praxe z podložky do života

Život je cesta. Jako jóga. Předkládá situace, které jsou příjemné, i takové, které nejsou. Jóga nabízí polohy, které jsou pohodlné a jiné, kde se pohodlí učíme hledat. Cesta jógy ukazuje cestu života. Dává nám možnost se na podložce naučit reagovat na to, co život přináší.

Praxe z podložky do života

Jak aplikovat principy práce se sebou z praxe do každodenního života? Naučíte se to na vedení vlastní praxe. Zamyslete se. Jak sestavujete domácí praxi? „Jedete“ podle nějakého mustru? Inspirace? Jak to vypadá? Poloha ta a ta, po ní ta a ta. A víte, proč vlastně? Chtěli byste zkoušet polohy jiné, ale nezapadají do vašeho harmonogramu? Plníte formu obsahem, s nímž nejste ztotožnění? Nebo sledujete jen formu? Zavřete oči a nechte se vést sami sebou. Ať vaše praxe odráží vás samé. A přeneste to do života. Neopakujte bezmyšlenkovitě den za dnem to, s čím nejste vnitřně ztotožnění. Co vás svazuje. Udělejte něco jinak. Uvolněte se. Je to váš život a máte jen jediný, tak si ho užívejte! Nesvazujte sami sebe.

Když obsah ustupuje formě

Forma je svádivá. Vypadá dobře a láká. Svou dokonalostí, možná nedosažitelností. Na Instagramu a jiných sociálních sítích vídáte skvěle vypadající pružné lidi, kteří praktikují něco, čemu říkají „jóga“. Různé polohy, velmi krkolomné, náročné, přesto úžasně vypadající. Chcete být jako oni. Líbí se vám to. Když to zvládnou oni, proč ne vy? Vezměme to z druhé strany. Soused má skvělou práci. Chodí v obleku a má drahé auto. Bude se stěhovat, protože staví dům. Bude mít velkou zahradu a bazén. Určitě musí být šťastný. Protože vypadá tak skvěle! Je to jako film, který byste chtěli žít.

A z jiného konce. Chodíte do práce, protože chcete vydělávat peníze. Chodíte po práci cvičit, protože chcete vypadat skvěle. Ani jedno vás vlastně moc nenaplňuje. Možná jste měli možnost věnovat se něčemu jinému. Profesně nebo volnočasově. Ale to by určitě nebylo tak efektivní. Chcete něčeho dosáhnout, tak za tím musíte jít. A chcete to mít rychle. Takže zanedbáváte spánek, stravu, odpočinek. Každý den vstáváte, abyste vydělali více peněz a vypadali skvěle. Abyste mohli mít drahé auto, dům a snový vzhled. Šťastní nejste, ale to nevadí, protože určitě budete. Až toho všeho dosáhnete.

Takhle to vypadá, když obsah ustupuje formě.

Když forma ustupuje obsahu

Máte rádi jógu. A víte proč. Ukazuje vám, jak se sebou pracovat. Poznáváte sami sebe, což vás učí mít se rádi takoví, jací jste, a to celkově zlepšuje vaše vztahy s ostatními. Najednou se díváte na svět úplně jinak. Někdy to jde lépe, někdy hůře, ale když se snažíte, jde to vždycky. Nějak. Protože nějak to musí jít. Protože tak to prostě je.

Jógu vnímáte jako cestu. Jógovými polohami, ásanami, budujete a pěstujete pružné tělo i mysl. Díky józe si zkrátka připadáte volní. Sami sebou. A sami se sebou. Je to osvobozující, když se nacházíte v poloze, která vám není příjemná, a obrátíte pozornost k dechu, k sobě, a přijmete, že na ni zřejmě ještě nejste připravení, takže ji uzpůsobíte nebo odejdete. Je osvobozující, když si na tenhle zážitek vzpomenete v běžném životě, kdy se tlačíte někam, kam se vám nechce, a najednou vám dojde, že vlastně nemáte důvod, tak povolíte a uvolníte se.

A naopak. Jak skvělé je si uvědomit, že jste překonali sami sebe, zpevnili tělo i mysl a zvládli polohu, kterou jste praktikovali s radostí tak dlouho, až se nakonec povedla. Vidíte, že polohy, které se zdají být těžké, nejsou překážky, nejsou proti vám, ale odhalují sílu a vůli, která se ve vás nachází. Tapas. A že nakonec nejsou tak hrozné, jak možná na první pohled vypadají. Když se do nich dostanete vědomě. Takže příště, až praxe takovou polohu přinese, se jí nebudete dopředu děsit, ale obrátíte pozornost dovnitř, k dechu a prostě ji zvládnete. Jak osvobozující je, když si na tohle rozpoložení vzpomenete, až budete v životě stát před těžkou zkouškou. Zpevníte mysl, tělo a budete vědět, že ji zvládnete. Nějak. Že se nemusíte bát. Protože to vždycky nějak zvládnete.

A hlavní je, že u všeho víte, proč to děláte. Znáte záměr svého jednání. A tímto záměrem je veškeré vaše počínání prodchnuto.

Takhle to vypadá, když forma ustupuje obsahu.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné