čtvrtek 16. 1. 2025
Dynamická praxe jógových ásan, především záklonů se specifickým pozdravem slunci a jemnou praxí pránájámy...to je prána vašja jóga. Prána vašja jógu budete moci poznat i na Jóga Dnes Konferenci v Praze 21.10.2023, právě s Janou Poláškovou, autorkou článku.
Jak popsat prána vašju? Jak popsat jemnost a laskavost, kterou jsem našla v józe? Asi je třeba začít u někoho, kdo tento systém vytvořil - Jógáčárja Vinay Kumar
Jeho systém Prana Vashya Vinyasa je vyhledávaný studenty praktikujícími jógu a jogíny z různých částí světa. A za 20 let jeho existence se z tohoto přístupu stala jedna z nejvyhledávanějších cest jógy.
Tento drobný muž pochází z indické oblasti Gókulam v Maisúru. V sedmi letech ho uchvátily gymnastky v televizi, které s lehkostí ovládaly svá těla. Byl fascinován tím, že na nich nebyla vidět žádná námaha. A zcela náhodou se mu do cesty dostala jóga, tolik podobná gymnastice. Začal na ni docházet. Nutno podotknout, že v té době bylo cvičení jógy v Indii považováno za terapeutické léčení a Vinayova rodina musela vysvětlovat, že syn je zcela v pořádku. To svědčí o způsobu vnímání jógy na východě, a co všechno jóga ve svém holistickém přístupu dokáže. Ale zpátky k Vinayovi. Za pouhý rok praktikování vyhrával národní i celostátní soutěže a ve 13 letech začal jógu už i vyučovat. Právě v té době si myslel, že je nejlepší a zvládne jakoukoli pozici. A pocítil, že se nachází na nějakém pomyslném konci a je třeba se posunout dál. Jeho učitel ho zasvětil do pránájámy. Zjistil, jak jóga ovlivňuje vnímání a jak pomocí dechu může kontrolovat své emoce. Začal se touto problematikou hlouběji zabývat. Odmítl účast na všech soutěžích a věnoval se pouze svému novému objevu. Jak sám říká: „Egoista se zbavil ega.“ Oprostil se od těla a soustředil se na dech. Vzpomněl si na gymnastky a jejich lehkost pohybu. A hledal způsob, jak toho dosáhnout. Svou metodu začal praktikovat na svých studentech a zanedlouho u nich pozoroval velký progres. Svůj systém nazval Prana Vashya – síla života. Síla, kterou máme každý v sobě a je třeba ji rozvinout a kultivovat, a zároveň je to i síla, se kterou můžeme pomáhat druhým.
Jak se liší prána vašja jóga od ostatních stylů?
Markantním rozdílem je práce s dechem. Ten je veden shora dolů do pánve a odtud je vytahován po páteři vzhůru. Tedy nenadechujeme břišní vlnou do podbřišku, ale vedeme dech přirozeně, tak jak vstupuje do těla. Tedy nosem, krkem, hrudníkem a dále dolů do pánve. Věnujeme pozornost jeho proudění. A z pánve, od kostrče, ho vytahujeme zadní stranou těla po páteři nahoru, zátylkem a temenem hlavy ven. Tím prodlužujeme páteř. A to Vinay vyžaduje i v ásanách. Hlavní je tady práce s dechem. Jedině tak se tělo dostane dál. Když nemůžete v určité pozici dýchat, je to známkou toho, že jste v napětí, což může způsobit tělu později potíže. Zablokování. Tělo se brání. Ale když mu dáte čas v plynutí s dechem, v dlouhých intervalech nádechu coby aktivity a výdechu coby uvolnění, tělo se uklidní a pokojně vás pustí tam, kam byste nečekali, že někdy dospějete.
Dále se liší pozdravem slunce. Potom se sekvence podobá aštánga józe, ale má trochu jiné postupy a řazení pozic. Mezi vším je prostupující vinjása z pozdravu slunce.
Po sérii trvající hodinu a 45 minut zařazuje krátkou pauzu, během které je zakázáno pít. Následuje totiž pránájáma. Dechové cvičení, jež je skvělé zažít právě po odcvičené lekci. Tělo je otevřené, prodýchané a připravené na koncentraci a vedený dech.
Velký důraz klade především na záklonové pozice. Věnuje jim samostatnou lekci. Otevření přední strany těla otevírá více hrudník a svaly, které většinou moc nepoužíváme. Jsme shrbení a málo flexibilní právě v hrudní oblasti. Otevření hrudníku má nespočet benefitů. Posiluje břišní svaly, protahuje páteř, zvětšuje kapacitu plic, otevírá srdce, roztáčí energii anáhata čakry plným proudem a můžeme pociťovat velkou dávku emocí.
VINAY O DECHU: „Většinu života trávíme v myšlenkách. Mysl, ahamkára, nám nedovolí si odpočinout. Myšlenky nám vrací vzpomínky a s nimi emoce. Emoční konflikt je základem naší mysli a dech je základem emocí. Úzce s nimi spolupracuje. Určitý typ dechu je spjatý s určitými emocemi. Dech odráží stav naší mysli a našich emocí. Jógový dech zvětšuje kapacitu plic. A v ásanách můžeme díky práci s dechem prožít určité typy dechu. Někde něco stlačíme a na druhé straně je potřeba to s nádechem zase uvolnit. To je podstata ásany. Prožít určité typy dechu, různé emoční situace. Vyzkoušíme si je na podložce a mozek se je tak naučí zvládat. A pak když se s nimi setká v běžném životě, dokáže je lépe ovládnout. Už je zná.“
Proč lidé následují různé duchovní cesty, náboženství? Aby se naučili, jak se popasovat s problémy, jak mít vyšší vědomí, sílu k životu. A o tom je Vinayova cesta. Cesta dechu skrze ásanu. Prostřednictvím těla nachází ducha, vědomí. Současnost. Tady a teď, chceme-li.
Pozdrav slunci v prána vašja józe
Pozdrav slunci je pro mě, s opakováním pěti kol na každou nohu, nejkomplexnějším protažením. Vím, že jsem po něm dokonale připravena na jakoukoli pozici.
Vyzkoušet můžete prána vašja jóga se mnou v Energy Studiu, čtvrtky od 9.00 hodin. Je to 75 minut dlouhá lekce. Těším se na vás.