Tradiční čínská medicína 20. 10. 2021 PDF Tisk

Pozvěte k sobě podzim dle TČM

Podzim dle kalendáře začal 22. 9. Většina z nás ho cítila ve vzduchu už o něco dříve. Všude narážíme na barevné vřesy a oranžové dýně nelze přehlédnout. Chladná rána a studené večery nás pomalu nutí obměnit šatník. Balíme se do teplého oblečení, hlavně po ránu. Naše tělo si žádá změnu. Možná cítí víc, než si myslíme. Stačí mu opravdu naslouchat.

Pozvěte k sobě podzim dle TČM

Tradiční čínská medicína se dívá na různá roční období z jiných úhlů pohledů, než jsme my v západní Evropě zvyklí. Možná nám ale může pomoci otevřít netušené oblasti, které nám mnohé osvětlí. Jaké?

Energie kovu
Podzim nás občas dost zkouší. Zkouší, jak jsme odolní. Nejen že na nás na každém kroku číhají chřipky a nachlazení, ale krátké dny a dlouhé potemnělé večery si zahrávají s naší psychickou pohodou. V tomto období potřebujeme být opravdu hodně silní a pevní. Proto převládá energie kovu, která je pevná a odolná. Pomůže nám vytvořit si jakýsi štít, díky kterému budeme čelit vnějším vlivům. Vede nás také k rozpoznání pozitivních energií, které k sobě vpustíme. Kov má smysl pro čest a spravedlnost. Každý člověk, který je narozen pod vlivem tohoto prvku, touží po něžnosti a soucitu. Energii čerpá především z přírody.

Pečujte o své plíce
Plíce mají povahu odpovídající podzimu, protože jim náleží právě prvek kov. Pečují o naši pokožku, protože kůže je v podstatě největším dýchacím orgánem našeho těla. Plíce také řídí oběh vody v těle, pomáhají srdci s oběhem krve a podílejí se na metabolismu tekutin. Jsou-li plíce dost silné, je silný náš ochranný štít, potažmo prvek kovu v našem těle. A čím naše plíce můžeme posílit? Prospějí jim ostrá a pikantní jídla, která pomáhají rozvádět energii čchi po těle. Pálivou chuť doplňte také tou kyselou – např. šípkový čaj plný vitaminu C nebo kysané zelí vám během podzimního období dodají vše, co vaše tělo nejvíc potřebuje.

Zbavte se nedůležitých věcí
Na podzim je z pohledu tradiční čínské medicíny ideální čas vyhodit staré a udělat místo pro nové. Zrevidujte svůj šatník. Kousky oblečení, které jste na sebe neoblékli už více jak rok, dejte do tašky a darujte na charitu nebo do nějakého skvělého fashion bazárku. Pošlete je dál. Udělejte radost. S pořádným úklidem se vám uleví. Možná zjistíte, že v životě máte nejen přebytek věcí, ale i lidí a vztahů, které už vám nic nepřináší a jsou pro vás toxické. To vše vám může ukázat podzim.

Co jíst na podzim?
Na podzim je vhodné připravovat především dušené a pomalu vařené pokrmy. Zeleninu krájejte na větší kusy. Pokud máte v oblibě zeleninové saláty, sáhněte spíše po kvašené zelenině. Ke snídani si dělejte rýžové nebo ovesné kaše, můžete si dokonce dopřát horkou polévku, protože na podzim není polévek nikdy dost. Existují druhy zeleniny, které působí přímo na kovové orgány, jimiž jsou plíce a tlusté střevo. Můžete si z nich vybrat například květák, celer nebo černý kořen. Nezapomeňte také na dostatek vlákniny, abyste se vyhnuli přebytečnému přejídání, ke kterému nás občas toto období nechtěně vybízí.

Jakmile více proniknete do vnímání ročních období podle tradiční čínské medicíny, stane se pro vás podzim něčím mnohem důležitějším než jen obdobím oranžových dýní a barevných listů. Silná energie kovu v nás dokáže probudit sílu a odolnost vůči všemu negativnímu, pokud si ji uvědomíme.

TIP
Vyzkoušejte některý z našich podzimních receptů na webu, nebo si objednejte podzimní číslo časopisu JÓGA DNES Speciál, které je nabité 40 zdravými recepty! Najdete zde, jak na teplé saláty, fermentované pokrmy či zdravé dezerty.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné