Detoxikace a imunita 02. 05. 2022 PDF Tisk

Pozdně jarní očista + plán

Pokud jste unavení, neukotvení, podráždění, uchvacují vás touhy a chutě, bolí vás často hlava, nebo máte málo energie, je nejvyšší čas na očistu. Také však, když se cítíte dobře, protože právě v tuto chvíli nabízí příroda to “znovuzrození” naplno. Jarní čas je přítelem očisty a tak není jediný důvod váhat. 

 

Pozdně jarní očista + plán

Zbavit se nečistot, únavy, ztuhlosti svého těla i mysli, probudit se po zimě, která letos byla “nejasnou” zimou, a podpořit tak vitalitu, to je cílem pozdně jarní očisty. I já to tak mám. Navíc, mnozí z nás prodělali psychické problémy související s covidem, vznikly i fyzické problémy a co si budeme říkat…současná doba s děním na Východě není povzbudivá.  Proto… není na co čekat! Vzhůru za energií a lehkostí - tipy na literaturu zde. 

Za dobu praxe jógy, která již nějakou dobu trvá, jsem prošel mnohými postupy a přístupy zaměřenými na očistu, jemnými i extrémními. S nabytými zkušenostmi a také věkem se člověk vrací více k přirozenosti a jednoduchosti, a tak určitě nejsem ten, který vám bude doporučovat extrém. Já sám jsem několik let po sobě odlétal na očistu do Indie. Tříletá nucená pauza mi moc neprospěla. Na druhou stranu je jednoduché odletět do Indie (kamkoliv) a nechat si pročistit ve skrz všechny otvory,  ze všech stran a směrů. To je relativně pohodlné. Ale udělat to v podmínkách, které máme, ve kterých žijeme, je možná kvalitnější způsob očisty, protože se člověk učí žít v místě, kde je doma. 

To, co pro očistu platí - potřebujete na ní čas. Je vhodné nemít pracovní povinnosti, něco řešit, sportovat, atd. Očista potřebuje celého člověka - jak tělo, tak mysl, i to nejniternější uvnitř. Vše se čistí a obnovuje. A proto… rozhodnete-li se, udělejte očistu o volném víkendu, nebo odjeďte na chalupu, do resortu, do apartmánu…prostě někam, kde nebudete muset nic. A z vlastní zkušenosti doporučuji, nemít s sebou ani tooho, koho milujete, pokud se pro očistu nerozhodnete společně. Podstoupíte-li očistu, tak její postupy jsou pro zdravé osoby. Je potřeba přistupovat k jarní očistě s rozumem, nepouštět se do velkých experimentů a nejste-li si jistí, raději se poradit s odborníkem o správném postupu.

Jaro je období kaphy, která v sobě odráží lenost, letargii, únavu, nezájem, nechuť, vzepření změně, ospalost… tedy vše, co je nutné překonat. Jóga je přímým návodem na to, jak s tím vším pracovat.

Jógová literatura, přesněji - Pataňdžalího jógasutry v části nijama (2.stupeň) hovoří o čistotě - sauča. Tato úroveň je o všem ve vás, ale i okolo vás. Rozhodnete-li se očistit sebe sama, začněte očistou prostorů, ve kterých žijete a které jsou součástí vaší energie.

Odevzdejte staré a nepotřebné, vyčistěte byt, skříně, špíž, lednici, mrazák, pročistěte šatník (dejte v rámci pomoci, nebo prodejte v nějaké appce - second hand, nebo je-li to opravdu špatné, vyhoďte), proberte své jógové podložky a tu, kterou nepoužíváte někomu věnujte, je-li ještě k využívání. Chodíte-li do přírody, pomozte i jí. Zasaďte strom, sesbírejte odpad v místě, kde ho vidíte. Co vaše auto, pracovní prostor, stůl?

V jarním období je v ohrožení žlučník (březen) a játra (duben), postupně srdce (květen). Kyselá chuť vládne jaru stejně jako hořkost v chuti. Tyto základní chutě pomohou organismu v očistě, i když jsme v období května. A to je lepší, protože začíná být tepleji. Očista potřebuje teplo - oheň. 

Všeobecné tipy pro obnovu energie (vyberte si jen to, co vám vyhovuje a co jste schopni zvládnout)

  • Oproti zimě se jídelníček stává odlehčeným od hutných a těžkých jídel, která udržovala teplotu těla. Vyhýbejte se mastným pokrmům, smaženým jídlům, přebytku cukru, alkoholu, sladkostem, bílé mouce a mléčným produktům.
  • Pijte bylinné čaje (max 21 dnů v kuse) z heřmánku, kopřiv, řepíku v poměru mixu třetin. Pročistí celé tělo uvnitř. Čaj z kořene ostropestřce mariánského je výbornou očistou jater, stejně jako březová detoxikační šťáva od Weleda. 
  • Houba šitaké je výborná na detoxikaci, zlepšení funkce jater a také na podporu imunity. Při střidání ročních období a hlavně po zimě pomůže tělu obnovit energii.
  • Ráno pijte vlažnou vodu s vymačkaným citronem, což pomáhá zbavit tělo hlenů a především plísní.
  • Popíjejte grapefruitovou čerstvou šťávu a zázvorový čaj. Do grapefruitové šťávy přidejte kurkumu.
  • Jezte zeleninové vývary - ideálně večer místo standardní večeře.
  • Do salátů přidávejte klíčky, pupeny a třeba i pampelišku. Z té můžete udělat polévku, stejně jako z kopřivy. Vezměte kořenovou zeleninu, která nyní nabývá na síle a energetické hodnotě a přidejte kopřivu či pampelišku. Nebo listy usušte na čaj. Postupně do salátů přidejte řeřichu, která působí antibakteriálně a protirakovinově. Můžete použít i pampelišku a ředkev, která pomáhá zbavit hlenů.
  • Jaro má chuť kyselou - vybírejte: kvašená zelenina, kysané zelí, jablka a z nich mošt. Jablečný mošt je vhodný pro detoxikaci jater.
  • Pro očistu střev je vhodné konzumovat čistou aloe veru s trochou kurkumy, nebo zázvoru, nebo česneku.
  • Pro očistu jater je vhodné použít kombinaci bylinek – Triphala. Jedná se o 3 druhy sušených ovocných plodů haritaki, amalaki a bibhitaki, které se prodávají v tabletách, nebo prášku. Ideální doba používání je zhruba 3 měsíce a jedná se o jednoduchou, nenáročnou detoxikaci dle ájurvédy. Triphala podporuje trávení, činnost oběhové soustavy, zlepšuje vylučování a dýchácí soustavu.
  • Pro očistu jater je možné každé ráno a večer, ráno na lačno a večer před spaním polknout velkou lžíci olivového oleje. Praktikujte toto po dobu 3 týdnů. Ráno můžete do oleje kápnout limetku a večer přidat trochu kurkumy.
  • Pro očistný plán, lehký a jednoduchý, který se hodí pro všechny, kteří nemají velké zkušenosti s očistou/ detoxikací, zvolte to, co jste schopni zvládnout ve svém rytmu a režimu. Není třeba se pustit do “renovace” naplno, ale stačí postupně a bude to účinnější proces. 
  • A můj zaručený a vyzkoušený tip? Zcela dostačující postup pro očistu je, když si v týdnu vymezíte jeden celý den, nebo jedno odpoledne, kdy odlehčíte zcela trávení (nebudete jíst) a nebo zvolíte popíjení šťáv, a nebo si po obědě až do večera dopřejete pouze pití zeleninových šťáv. Tímto pravidelným rytmem máme x týdnů v roce, kdy pravidelně praktikujete odlehčení jídelníčku. Víc není třeba dělat.

Plán pro 3 dny

Zamyslete se nad svým způsobem stravování a pokud něco chcete změnit, začněte plánem pro 3 dny. (Provádět mohou pouze zdraví lidé. Při jakémkoli zdravotním problému konzultujte své rozhodnutí s ošetřujícím lékařem). V těchto 3 dnech eliminujte příjem bílé mouky (především pšenice), cukr v jakékoliv podobě, maso, uzeniny a mléčné výrobky. Nepijte černý čaj a kávu a raději zvolte šálek kvalitního zeleného čaje. Jako společníka očisty mějte jen čistou vodu. Ptáte se, co vám zbyde k jídlu? Mnoho toho není, ale nyní potřebujeme „vyprázdnit trubky“ a pročistit játra.

Choďte spát před 23. hodinou, alespoň v týdnu, kdy podstupujete očistu. Cvičte jógu každý den. Ráno začněte 10 koly pozdravu slunci, zaujměte viparitu karani a následně pozici mrtvoly. Po krátké relaxaci se věnujte plnému jógovému dechu. Večer si na 10 minut vytvořte své prostředí klidu a pohody. Relaxujte dechem a nechte všechny myšlenky procházet okolo vás. Zkuste je pozorovat a nehodnoťte je.

Na snídaně si kupte, nebo připravujte šťávu z červené řepy, jablka, celeru a mrkve. Můžete přidat i kyselé zelí. Mohou být samostatné, nebo míchané. Popíjejte vždy ráno, po vlažné vodě s citronem. Šťávy až do odpoledne popíjejte zhruba v intervalu tří hodin. Pokud chcete silnější očistu, místo šťáv by měla být během dne pomocníkem pouze čistá voda. Pozor! Nepijte studenou vodu! Ta by ochladila a tak vždy mějte k pití po ruce vlažnou vodu.

K večeři zvolte silné zeleninové vývary rozmixované kořenové zeleniny s kurkumou, pastou miso ze sojových bobů a minimem soli. Sůl nepřidávejte, protože miso sůl obsahuje. Jako večeři můžete zvolit i zeleninové saláty z řepy, ředkvičky, celeru, řeřichy, mrkve opět s kurkumou, trochou česneku a zálivkou pouze z olivového oleje.

Pro podporu revitalizace můžete zvolit čaje z bazalky tulsi, kořen ženšenu a nebo čistou aloe veru.

Jakmile se vyprázdní po očistě střeva, je dobré k nim být přivětivý a postupně je zaplňovat kaší z ovesných vloček, nebo rýžovou (basmati) kaší, nebo samotnou rýží. Jezte pomalu a v klidu - vytvořte z jídla vědomou meditaci. Tím vrátíte střeva opět ke své činnosti.

Z hlediska jógové praxe - ať není dynamická a náročná. Začněte den meditací, pránájámou (kaphalabhátí, bhastrika), jednoduché protažení, uddijána bandha, závěrečná meditace. Můžete zvolit i několik kol pozdravu slunci a k tomu začlenit sekvenci podporující vylučování a oheň - twisty. Zvolte si sankalpu s vírou, že očista vám prospěla, že se aktuálně cítíte dobře a spojte si svou mysl ve vizualizaci slunce, které vás ochraňuje, podporuje a je vaším zdrojem čistoty a síly. 

Tipy na ranní start 

  • posaďte se a věnujte pozornost dýchání (nechte vše přicházet a odcházet)
  • 9 kol pozdravu slunci
  • vyberte si sestavu na  www.jogavirtual.cz
  • postavte se na hlavu nebo zaujměte svíčku 
  • relaxujte a nechte vše „dopéci“ v pozici mrtvoly (leh na zádech)
  • věnujte se plnému jógovému dechu a krátké meditaci 

Pozdně jarní očistou se zbavíte únavy a dosáhnete rovnováhy. Mysl, tělo i duše budou spolupracovat a vy se můžete věnovat realizaci nových plánů a rozhodnutí, která činíte. Játra souvisí s novými začátky, plány a ambicemi. I ve všech těchto skutečnostech je třeba nalézt rovnováhu. Nepřehánět nic, netlačit na pilu, ale nebýt ani lenivý. Důležité je přiložit ruku k dílu a za pomoci vesmíru vše nechat probíhat a plynout. Když jsme vnitřně nastaveni realizace probíhá snadněji.

Objednat předplatné