Čtení duchovních textů 31. 12. 2014 PDF Tisk

Posvátné písmo

Ve védské literatuře nalezneme množství textů, které se všeobecně nazývají védy. Jsou to nejstarší a nejposvátnější texty indické tradice, k nimž se lidé i v současné době stále vracejí

Posvátné písmo

Ve védské literatuře nalezneme množství textů, které se všeobecně nazývají védy. Jsou to nejstarší a nejposvátnější texty indické tradice, k nimž se lidé i v současné době stále vracejí. Slovo védy znamená „poznání“ a v širším kontextu můžeme říci: „Ten, kdo zná, vidí pravdu.“ Podstata poznání je tedy zaznamenaná ve védách. Toto učení se předávalo z učitele na žáka. Význam ústní tradice byl v přesné a neporušené interpretaci moudra. Védy vznikly jako sdělení Nejvyššího Pána stvořiteli Brahmovi, který potom předával učení svému synovi Narádovi, ten zase mudrci Vjásovi, který jej zhruba před 5000 lety př. n. l. převedl do písemné formy. Vjása toto dílo rozdělil na čtyři knihy zvané Sanhity. Nejstarší posvátná kniha se nazývá Rig Véd a obsahuje tzv. hymny. V nich je zaznamenáno zřejmě nejvíce z toho, co bylo zaslechnuto od Nejvyššího, což bývá nazýváno jako šruti (to, co bylo zaslechnuto). Další části jsou Bráhmany, Áranjaky a završení véd Upanišády (108 knih, nejposvátnější období véd). Jedná se tedy o shrnutí védského období, mouder a nauk, které napsali áčárjové (osvícení).

Barbara Powell z University of Chicago Divinity School prohlásila o starých textech:

„Zvláštní funkcí svatých písem je jejich schopnost inspirovat. Čtení náboženských knih je nanejvýš účinná praktika, neboť zatímco nás tyto knihy vzdělávají, současně v nás probouzejí zápal pro věci duchovní. Písma rozněcují oheň naší oddanosti, dodávají nám odvahu ke zvýšení úsilí, a dokonce nás právě „tady a teď“ přibližují k Božskému. Při čtení o hrdinských činech Krišny můžeme zažívat takovou duchovní radost, že se cítíme jen krůček vzdáleni osvobození. Když do hloubky přemítáme nad úryvkem z Upanišady, uvědomujeme si, že realizace Brahmanu je takřka na dosah. Posvátná literatura je jako pohonná hmota, která nám dodává stále tempo na naší duchovní cestě.“ (Citát z knihy Skrytá sláva Indie, Steven J. Rosen, the Bhaktivedanta Book Trust).

 

-jd-

zdroj: Tajemství Indie 

Objednat předplatné