BLESKOVĚ
Zažili jste na hodině jógy 04. 04. 2017 PDF Tisk

Pomozme svému tělu

Pohled instruktora a praktikujícho na lekci jógy je často jiný, každý je na místě za jiným účelem - jedni se snaží překonat své hranice, druzí se snaží předat svou empatii a znalosti...

Pomozme svému tělu

S každou další lekcí jógy, kterou vedu, se učím. Učím se na lidech, kteří si zvolili jógu do svého života a snaží se díky své praxi zlepšit stav svého těla. Věřím, že podvědomě, aniž by si to zatím lidé uvědomovali, tam chodí také kvůli „uzdravení“. Člověk objevivší jógu přijde na lekci s nějakým svým záměrem. Ať už ho na lekci donutí jít bolavá záda, anebo se tam objeví kvůli nespokojenosti se svým životem, vždy je v pozadí nějaký záměr. Znám to z vlastní zkušenosti, protože já hledala nejprve útěk. Prostě jsem jen potřebovala nechat za dveřmi jógového studia myšlenky na svůj – tehdy – ne příliš šťastný život. Takže podvědomě jsem také měla záměr, aniž bych tušila, že o pár let později se záměrem budu chodit cíleně. Přináší mi radost vidět, že lidé, kteří se opakovaně vrátí, odcházejí z lekce s úsměvem. Najednou už nemají tolik křečovité obličeje, nevidím už tolik vrásek, jako když vcházeli do sálu. Těší mě, když vidím, jak se tito lidé posouvají. Ve svém myšlení, ve svém těle. Hodně dlouho jsem bojovala se svým egem, kdy jsem se já sama snažila překonávat sebe samu a ásany dělat ne do svého maximálního rozsahu, ale až přes něj. Zpětně samozřejmě vím, že je to špatně, a ono mi to ukázalo vlastně i tělo, kdy mě jednoho dne doslova vyřadilo z provozu. Najednou to prostě nešlo. Nikde nic nekřuplo, nikde jsem necítila píchavou bolest. Až druhý den při pozici vrksásana. Najednou jsem to nezvládla, protože mě do ásany nepustilo koleno. Od té doby jsem začala své tělo šetřit, ulevovat mu. Přišel nějaký zlom a já porazila své ego. Přehodnotila jsem si několik myšlenek v hlavě, a než jsem se nadechla/vydechla, změnila jsem přístup.

Proto dnes říkám lidem, že přece jóga není o tom udělat každou ásanu na 100 % a co nejdokonaleji. Nemusí se srovnávat s ostatními, každý máme jiné tělo, jinak protažené, v jiném zdravotním stavu. Úplně stačí pozici udělat tak nejlépe, jak dokážeme, a především prodýchat. Paní, která navštívila mou lekci, je jógou nepolíbená. Byla to její úplně první hodina jógy, jakési seznámení. Několikrát jsem jí zdůraznila, že nemusí "přepálit" začátek, má přece celý život na to, aby se zdokonalovala a posunovala možnosti svého těla. Když jsem jí masírovala páteř v addho mukha svanásaně, cítila jsem zatuhlost. Její páteř byla v hrozném stavu, ale nejhorší je, že přesně tuhle zatuhlost páteře má každý druhý člověk. Sedavé zaměstnání, málo pohybu, nezájem pro sebe něco udělat.

Pojďte to změnit! Naordinujte si denně alespoň sérii surya namaskar A + B, chvilku pranájámy a všechno najednou bude jiné! Vždyť jde o vaše zdraví, váš život. Dopřejme tělu více péče, je to schránka, o kterou je potřeba pečovat. Nečekejte na pondělí, na nový rok, poslouchejte signály svého těla už dnes a změňte přístup z pasivního na aktivní. Všechno jde, jen musíte začít CHTÍT!

 

  • autor: Veronika Fojtíková
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné