Rozhovory s osobnostmi 09. 06. 2014 PDF Tisk

Pokukoval jsem po lidech, kteří cvičili jógu

Filip Klieštik, instruktor jógy, který studoval jógu v Indii i Česku učí lekce hathajógy a jógu bere jako zdroj inspirace pro život.

Pokukoval jsem po lidech, kteří cvičili jógu

 

Proč ses začal věnovat józe?

Vždy jsem si myslel, že mě žádný pohyb (kromě horské turistiky) neosloví, až jsem začal chodit do fitka a pokukoval jsem po lidech, kteří cvičili jógu. Vůbec jsem nevěděl, o co pořádně jde. Vytvořil jsem si předsudek, že cvičení bude nudné. Jednou jsem však navštívil lekci powerjógy a mé myšlení se změnilo. Nějakou dobu ve mně ještě touha po józe zrála, až jsem se jí začal věnovat u Radky Janákové v Olomouci.

Splnila jóga tvé očekávání?

Nejen že splnila, ona ho předčila. Něco jsem očekával, ale dostal jsem mnohem více. Můj prvotní motiv bylo zpevnit tělo, zhubnout nějaké to kilo. Nakonec jsem si začal uvědomovat, že to není jen o ásanách, ale i o dechu a mysli. Uvědomil jsem si, že abych byl ve svém životě spokojený, je zapotřebí aktivně pracovat na jednotě těla a mysli.

Proč ses rozhodl stát instruktorem?

Toto rozhodnutí zrálo několik let. Nejdříve jsem nastoupil do kurzu Instruktor powerjógy v Power Yoga Akademii (www.poweryoga.cz). Chtěl jsem pochopit metodiku hodin jógy, abych si dokázal zacvičit sám v domácím prostředí. Na tento kurz velmi rád vzpomínám, poněvadž jsem dostal výborné základy, ze kterých jsem čerpal v Indii. Minulý rok po turbulentním období v osobním i pracovním životě jsem zvedl oči k nebi a řekl jen tak: „Pokud skončím v práci, odjedu do Indie studovat jógu.“I stalo se a ještě v letadle jsem nevěřil, že sám odlétám do tak dalekého světa. V Indii definitivně uzrálo mé rozhodnutí stát se učitelem jógy, abych lidem, kteří zapomínají na sebe, připomněl, že oni jsou ve svém životě ti nejdůležitější. A to můžu udělat na hodinách jógy prostřednictvím dechu, zklidnění mysli, koncentrace, meditace, ásan a relaxace. Všechno má svůj čas!

V čem tě studium v Indii oslovilo?

Bylo dobře koncipované, komplexní a velmi intenzivní. Každý den jsme začínali v 6:20 hod. a končili v 18:30 hod. Mezi denní aktivity patřil ranní zpěv manter, pránájáma (dýchání), meditace, cvičili jsme nejvíce aštanga jógu (4 hodiny denně) a zajímavé byly i přednášky z anatomie, filozofie, ájurvédy, didaktiky jógy a managementu. Nejvíce mě však bavila témata o čakrách a nádí. A když pominu studium, potkal jsem spoustu nových přátel z celého světa (od Los Angeles až po Sydney). Čas strávený v Indii považuji za jeden z nejkrásnějších měsíců svého života.

Je nutné studium jógy v Indii?

Nemyslím si, že je nutné, můžu ho však jen doporučit. Ovšem pokud člověk odjede studovat jógu do Indie, tak se celý měsíc nezabývá ničím jiným než studiem jógy, uvědomováním si celého smyslu jógy a má čas a prostor spojit se sám se sebou (část dne a jeden celý den je v úplném tichu). A to si myslím, že je k nezaplacení.

Učíš lekce hathajógy v Energy Studiích. Jak by znělo tvé pozvání pro lidi? Co mohou čekat?

Na svých hodinách se zaměřuji na důkladnou relaxaci, spojení s dechem, zklidnění mysli prostřednictvím koncentračních a meditačních technik. Klienti zakusí bezpečí přítomného okamžiku a protáhnou nejzatěžovanější partie těla. Hodina je hodně relaxační a koncipovaná tak, aby ji zvládl každý – i ryzí začátečník, který koketuje s myšlenkou začít s jógou. A mé hodiny jsou určené lidem, kteří se cítí mentálně vyčerpaní, potřebují si odpočinout, či chtějí zakusit kouzlo „TADY A TEĎ“.

Co pro tebe znamená jóga?

Jóga je pro mě životní cesta, dobrodružství na mém seberozvoji a vnitřní svoboda. Miluju na józe, že je pro všechny bez rozdílu věku, výšky či váhy. Každý si v ní může najít svou cestu. Jsem rád, že můžu prostřednictvím jógy (a tím nemyslím jen fyzickým cvičením) dávat kus sebe sama a zprostředkovávat lidem, kteří se mnou cvičí, pohodu a radost.

O Filipovi se můžete dozvědět více na jeho stránkách: www.harmony-yoga.webnode.cz

Děkuji za rozhovor.

Václav Krejčík

Objednat předplatné