Roční období 22. 09. 2021 PDF Tisk

Podzimní rovnodennost – čas rovnováhy a harmonie

Máme tu období babího nebo také indiánského léta. Listy se začínají barvit a ve vzduchu je cítit energie, která nám našeptává, že podzimní dny jsou již za dveřmi. Mabon je časem vděčnosti, kdy děkujeme zemi, bohům a předkům za vše, co máme. Den i noc mají stejnou délku a nastává rovnováha. Ovšem ne nadlouho.

Podzimní rovnodennost – čas rovnováhy a harmonie

Klid a harmonie, nebo podzimní deprese?
Podzim je časem přechodu z akce do klidu a harmonie. Sklízíme, co jsme zaseli, a příroda nám vrací plody práce, kterou jsme do ní vložili. To samé platí i v našich životech a vnitřních světech. Dosáhli jsme cílů, které jsme si předsevzali s Novým rokem? Že je ještě čas? Aktivní období růstu a podpory země je již za námi a čeká nás období uklidnění a odpočinku. A pokud právě nyní chcete dohánět resty z celého roku, tak vězte, že na to není ta správná doba. 

Podzimní splín
Podzimní splíny, únavy a deprese na nás ve velké míře padají hlavně tehdy, když nevnímáme změny v přírodě a stále jedeme den co den na plné obrátky. Stejně jako příroda se chystá ke spánku a spočinutí, tak i my bychom měli více odpočívat, trávit čas s rodinou, lidmi nám blízkými, ale i sami se sebou. Pít teplé čaje, hodně vody a jíst výživné potraviny. Mělo by docházet k harmonii mezi vnějším a vnitřním světem a postupujícím podzimem a následnou zimou by pobývání ve vnitřním světě mělo přibývat. Je to ideální čas na meditace. 

Vděčnost za všechno a za všechny v našich životech
Poděkujte lidem, které máte okolo sebe, těm nejbližším z nejbližších. Jděte za nimi a řekněte jim, jak moc si vážíte toho, že jsou ve vašich životech. Není nic krásnějšího než vidět jejich překvapení a někdy i dojetí. Buďte upřímní a děkujte celým svým srdcem. 

Poděkujte lidem vzdáleným, napište jim dopis, pošlete pohled, pozvěte je na kávu, je-li to možné. Udržujte a pečujte o přátelské vztahy, aby se nestalo to, že je budete kontaktovat pouze tehdy, když je budete potřebovat.

Poděkujte zdánlivým nepřátelům, protože díky nim jste si mohli uvědomit, jací nechcete být. Možná jste díky nim objevili svou sílu. Ve skutečnosti nepřátelé nejsou, jsou to jen naši učitelé, kteří nás mají posunout dál.

Poděkujte sami sobě. Uvědomte si, co všecko jste již dokázali. Kde jste byli před pěti či deseti lety a kde jste nyní. Vyjádřete vděčnost svému tělu za to, že můžete chodit, objímat, smát se, vidět a slyšet… To jsou ohromné dary, na které často zapomínáme.

A v neposlední řadě poděkujte Matce Zemi za úrodu, hojnost, štědrost, soucit a lásku. Ona nesoudí. Nedává potravu lidem, kteří se jí líbí, dává ji nám všem. A chováme-li se k ní s úctou a respektem, dostane se nám podpory, uzdravení a hojnosti ve všech směrech našeho života.

Děkujte za denní jednoduché, až „banální věci“, které berete jako naprostou samozřejmost a ani se nad nimi nepozastavujete. Uvědomte si je.

Zútulnění domovů 
Domovy i naše oltáře chtějí očistit a vyzdobit v barvách podzimu. K podzimu se nejlépe hodí oranžové, červené, hnědé a žluté odstíny. Inspirujte se přírodou a použijte šišky, žaludy, kaštany, jablka, kukuřice, tykve, dýně, listy či světla a svíčky v barvách podzimu. Zapojte svou kreativitu, vyrobte si věnce, naaranžujte kytice, jděte do přírody a inspirujte se jednoduchostí a jejími barvami a tuto inspiraci přineste i do svých domovů. Při braní předmětů z přírody se chovejte k zemi ohleduplně, vezměte si pouze to, co opravdu potřebujete, a nezapomeňte za to poděkovat.

Ukliďte své domovy a dejte pryč vše, co nepoužíváte. Uvolníte tím tok energie, která bude moci volně proudit. Díky tomu se více uklidníte, naladíte a naleznete v domácím prostředí harmonii a „vůni domova“. Lépe se vám pak bude pracovat s vnitřním domovem, který si také žádá pozornost, rekapitulaci, úklid a nalezení klidu.

Potraviny spojené s podzimem
Ty nejlepší nalezneme na farmářských trzích, na zahrádkách či v sadu. 

Jablka, hrušky, dýně, hroznové víno, ostružiny, švestky, rakytník, šípky, tykve, kořenová zelenina, celozrnné potraviny, semínka, ořechy a z exotických lze přidat granátová jablka. Upéct můžeme domácí chléb, jablkový koláč či mlsat domácí zavařeniny.

Z bylinek volíme skořici, heřmánek, řebříček, šalvěj či rozmarýn.

V tomto období se síla vrací do kořenů, aby rostliny přežily zimu, a proto se v dřívějších dobách chodilo na kořínky, měly největší léčivou moc.

Jak můžeme uctít zemi
Jako malá jsem s dědou opékala na poli brambory, dívala jsem se na zoranou půdu připravenou ke spánku, sledovala zastřené slunce, které již dávno nemělo sílu léta, a v dálce obdivovala les zahalující se do teplých a zemitých barev. A už tenkrát jsem v duchu děkovala, že tam mohu být, že si tu venkovskou idylku mohu zažít, a povím vám, že ty brambory nikdy nechutnaly lépe. Až si na nich budete pochutnávat, poděkujte poli za úrodu a také lidem za jejich práci.

Piknik
Krásnou oslavou podzimu, jsou-li dny ještě teplejší, mohou být i pikniky s přáteli a rodinou. Kdy každý může upéct dobrotu jako poděkování za hojnost létu či přivést ovoce a zeleninu ze zahrádky.

Vědomé procházky
Další a velmi jednoduchý způsob oslavy podzimní rovnodennosti je procházka v přírodě, kdy v plné přítomnosti vnímáte každý krok a půdu pod svými chodidly, meditujete, dýcháte a pozorujete změny na zemi, kolem sebe i v sobě.

Den i noc jsou stejně dlouhé
Ovšem na rozdíl od jarní rovnodennosti se loučíme se sluncem a děkujeme mu za jeho přítomnost. Ukončujeme staré projekty a plány. Ještě máme pár dní světla a tepla, úroda je sklizená a my si užíváme výsledků své práce, radujeme se a oslavujeme. 

Zralost a archetyp královny
Tento čas také náleží archetypu královny, která představuje zralost, a její život je již nabytý zkušenostmi, jež sama prožila a jsou cennější než načtené informace. Bývá to žena kolem 40–50 let, která již ví, kdo je, co vybudovala a kam kráčí. Zná svou hodnotu a nemá potřebu nikomu nic dokazovat ani se za něčím zběsile honit.

Podzim je časem na zútulnění domovů, vstávání do chladných rán, teplých čajů, ňuňacích svetrů, svíček, krbů, procházkách mlhou obalenými lesy, čas na spočinutí a uvnitřnění. Užijte si tohoto času plnými doušky a nezapomeňte zvolnit a prožívat i ty nejmenší momenty ve svém životě. Ty jsou totiž častokrát těmi nejdůležitějšími.

S přáním barevných dní
LP

  • autorka: Lenka Petrikovičová
  • @lp_angel_soul
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné