Zdravá strava 05. 10. 2022 PDF Tisk

Podzim na talíři

Podzimní období patří elementu vzduchu. Po horkém létě, které symbolizuje oheň s sebou tento čas přináší chlad, sychravé a deštivé počasí.

Podzim na talíři

 

S příchodem podzimu je dominantní dóšou váta, která nahrazuje ohnivou pittu. Vátu charakterizuje sucho a chlad, lehkost a pohyb. Studený vítr strhává z větví pestrobarevné listy a zalézá pod teplé svetry a bundy. Je sychravo a deštivo, což může způsobovat nemoci z prochlazení a také ovlivnit naši psychiku.  K vyrovnání těchto je potřeba se uzemnit a také, a to hlavně, zahřát, což je možno nejen zvnějšku přidáním vrstvy oblečení navíc, ale také zevnitř a to skrze potravu, kterou přijímáme.

Vhodné potraviny pro sychravé podzimní dny

Podzimní strava se velmi liší od té, kterou je vhodné konzumovat v létě. Zatímco v létě bylo důležité ochladit organismus, k čemuž výborně posloužily saláty a celkově čerstvé ovoce a zelenina a co se ovoce týče, tak hlavně to exotické, které má ochlazující účinek na naše tělo, tak na podzim má tělo úplně jiné potřeby a za studený salát vám rozhodně moc nepoděkuje.

K uzemnění, které je v tomto období potřeba, se nejlépe hodí kořenová zelenina, také dýně a batáty. Zařaďte co nejvíce sezónních potravin, ovoce rostoucí v tomto období, jako jsou jablka, hrušky a švestky. Zkuste se co nejvíce vyhnout exotickému ovoci, které má na organismus ochlazující účinky, což se zrovna v tomto období nehodí.

Potrava by měla být výživná, co nejvíce tepelně upravená a bohatá na tuky a bílkoviny. Zapomeňte tedy na studené zeleninové saláty a raw stravu a uvařte si hustou polévku plnou zeleniny a luštěnin. Pokud trváte na příloze k jídlu, zkuste pečenou zeleninu, nebo zeleninu kvašenou, která navíc prospěje vašim střevům.  Tuky by měly být kvalitní, v podobě olejů nebo přepuštěného másla ghí, které ájurvéda považuje právem za elixír života. Zdrojem kvalitních bílkovin a zdravých tuků jsou také nejrůznější ořechy a semínka.

K zahřátí dopomůže nejen tepelně upravená strava, ale také použití vhodného koření. Tady se nebojte experimentovat a zkoušet nové věci. Vyzkoušejte nejen běžně užívanou skořici a čím dál tím oblíbenější zázvor, ale také badyán, hřebíček, muškátový oříšek nebo květ, jasně oranžovou kurkumu, která propůjčuje typické zbarvení známé směsi kari koření, krále všech koření kardamom nebo překvapivě exotikou vonící vanilku.

Příklad podzimního jídelníčku

Na snídani si můžete dopřát obilnou kaši z celých zrn, třeba z pohanky, na bílkoviny bohaté quinoi či z jáhel, které díky vysokému obsahu vitaminů skupiny B pomáhají udržet v harmonii naši psychiku, což je v tomto období, kdy slunečních paprsků ubývá, velmi důležité. Svoji oblíbenou kaši ozdobte dušeným ovocem se špetkou skořice či jiného zahřívajícího koření, posypte oříšky a semínky a podle chuti zakápněte medem nebo svým oblíbeným sirupem a budete se těšit na každé nové ráno.

K obědu si uvařte dušenou masovo-zeleninovou směs nebo luštěninový dhál s rýží.

Na večeři se skvěle hodí hustá zeleninová polévka s krajícem domácího kváskového chleba.

 

To, jak se budete stravovat, ovlivní vaši energii, náladu i váš imunitní systém. Podzim je čas tvoření si zásob na zimu, jejíž energie je vlhká a zemitá, chladná a taková ospalá. Podzim je časem příprav na toto období.

  • autorka: Markéta Zaoralová
  • LinkedIn: Markéta Zaoralová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné