Životní styl 09. 11. 2020 PDF Tisk

Počasí na draka

Během podzimních dní nám často může připadat, že počasí je – takříkajíc – na draka. Inspirujte se tímto lidovým rčením! Až bude větrno, vyrazte v rámci podzimní procházky na louku pustit draka. Vůbec nevadí, pokud už uběhly roky od té doby, co jste ho pouštěli naposledy – uvidíte, že zaručeně zafunguje jako lék proti trudnomyslnosti.

Počasí na draka

Kde se rituál vzal?
Tradice pouštění draka má kořeny pravděpodobně v Číně a je podle legend stará více než 3 000 let. V dávných dobách Číňané věřili, že právě drak je jejich pojítkem mezi nebem a zemí. Účelem pouštění draků byla ochrana zemědělské půdy před nežádoucími vlivy. Mělo zabránit tomu, aby rolníky a jejich pole sužovali škůdci nebo nedostatek vláhy, a bylo projevem vděku za bohatou úrodu. Nejednalo se tedy tolik o zábavu jako spíše o rituál. Původně se draci vyráběli z lokálně dostupných materiálů – tedy z bambusových hůlek a hedvábí. Z Číny se tento rituál rozšířil do dalších zemí Asie a Indonésie, později i do dalších zemí světa.

Draci v našich zeměpisných šířkách
Na našem území má pouštění draků povětšinou zábavný charakter. Jsme zvyklí draky pouštět na podzim, i když podobně silný vítr fouká i na jaře. Čím to? Načasování pouštění draků souvisí se zemědělstvím. V minulosti byla zjara na polích spousta práce, a navíc bylo čerstvě zaseto. Děti tím pádem nemohly během jarní sezóny skotačit a pobíhat s draky na polích, protože by pošlapaly právě osetá pole. Na podzim už bylo většinou po sklizni a lidé měli více volného času. Zkuste si vzpomenout na tato slova příští rok na jaře a vyrazte draka pustit, až bude o něco tepleji.

Drakiády
Snad v každém městě a větší vesnici se každoročně scházejí na podzim lidé, aby mezi sebou poměřili „síly“ a zasoutěžili si o to, kdo má nejlepšího draka. Posuzovat draky lze podle více faktorů. Jednak podle toho, který je nejhezčí, ale také podle toho, který z draků přihlášených do soutěže vzlétne nejvýše. Soutěžení probíhá v přátelské atmosféře a leckdy bývá doplněno o další doprovodné aktivity. Zkrátka se jedná o příjemnou společenskou událost a místní tradici. Nutno podotknout, že do soutěže se můžete přihlásit zpravidla pouze s ručně vyrobeným drakem.

Draci na tři způsoby
Draky je obecně možné dělit podle toho, jakým způsobem se ovládají. Klasický drak, jakého si pamatujeme z dětství, je jednošňůrový. Draci s více šňůrami nám umožňují lepší manipulaci a akrobatické kousky. Třetím typem jsou draci, kteří mají křídlo ve tvaru paraglidu. Za nimi se můžete svézt například na snowboardu nebo na vodních lyžích. Tito draci mají s klasickými jednošňůrovými draky už jen pramálo společného.

DIY = Do it yourself 
Zkuste vyrobit svého jednošňůrového draka doma sami. Určitě se budete o to víc těšit ven do přírody, abyste vyzkoušeli, jak létá. Na internetu bezesporu seženete mnoho návodů a tipů na to, jak draka sestavit. Nejedná se však o komplikované konstruktérské postupy. Pravděpodobně budete potřebovat dřívka, pilku, papír/fólii, provázek, lepidlo / tavnou pistoli, nůžky a stužky/peří na ozdobu. Malovat na papír je lepší předtím, než jej začnete připevňovat ke skeletu draka – jinak by se vám mohl papír protrhnout. Právě zdobení draka otevírá nejvíce prostoru pro kreativitu. Popusťte uzdu fantazii – co se materiálů i vzorů týče – zajisté se vám podaří vyrobit originální kousek.

Zážitek, který vám nikdo nevezme
Už samotná výroba draka je velkým zážitkem, jistou formou relaxace. Pokud máte děti, zkuste je do vyrábění rovněž zapojit. Zlatým hřebem zábavy je první vypuštění draka po větru. I v tomto případě platí, že „ve dvou se to lépe táhne“. Pozor však na příliš silný vítr anebo na déšť, ty by mohly vašeho draka poškodit. Vyvarujte se místům, které protíná elektrické vedení. Ideální jsou rozlehlé louky s rovným terénem. Vězte, že i vypuštění klasického jednošňůrkového draka ve vás může vyvolat hřejivé pocity – pro podzimní (ne)čas tak potřebné.

  • autorka: Klára Palkosková
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné