Power jóga 13. 03. 2017 PDF Tisk

Plynutí jógy – flow&restore

Pro dobrou kondici a energii stačí tak málo. Chtít, mít energii a motivaci, aby došlo k naplnění cílů. Pěstovat a rozvíjet vůli vyžaduje trochu ukázněnosti a disciplíny. Tím se vytvoří základní životní rituály, díky kterým se následně člověk cítí spokojeně.

Plynutí jógy – flow&restore

Je jednoduché a příjemné, když jednotlivé pozice v lekci jógy plynou, kdy jedna pozice navazuje na druhou a vše se odehrává v rytmu dechu. Průběžné zastavení se v top pozici prohloubí uvolnění a účinnost vybrané pozice. Je to jako tanec, který svou ladností odráží spojení pohybu a dechu. Z pozice diváka vypadá pak sekvence ásan, nebo tanec, velice jednoduše, ale cvičenec nebo tanečník ví, kolik pravidelných jógových praxí a tréninků musel absolvovat, aby vnímání pozorujícího bylo takové.

Dech je základem praxe jógy, a tedy i plynutí, které přirozeně vytvářejí v těle teplo a sílu. Takto získaná síla potom slouží v běžném životě pro zvládání situací života, které připlouvají. Podlehneme-li myšlenkovému tanci, můžeme si způsobit přetížení. Zacyklíme se a nevíme jak ven. Pokud jsme schopni tento stav svou pozorností vnímat a uvědomujeme si ho, dech vždy pomůže ke klidné mysli. Dech a pozornost tvoří nerozlučnou dvojici. Pomáhají v celé jógové praxi.

Hluboké uvolnění „restore“ vychází zevnitř těla a mysli, když vše necháme být. A tak se otevíráme po jangové praxi ásan plynutí – „flow“ a druhému pólu jin – restore a necháváme tělo delší dobu setrvat v pozici s pomůckami, které dovolí tělu hluboce se uvolnit. Uvolnění těla se přenáší i do mysli a jako dvě spojené nádoby uvolní vlnu energie. Je to relaxační odezva na setrvání v ásaně. Je to stav relativně unavené mysli, která byla utahána ásanami a sekvencemi, a nyní nastává kýžené „let it be“. Popsané slovně to zní velice jednoduše, vzpomínáte... jako pozorování tanečníka bravurně scénicky vyjadřujícího emoce a pocity ve svém tanci. Opak je pravdou. Je to nejnáročnější úkol každého, kdo chce být v pohodě a klidu. Jóga toto vše trénuje při cvičební ásanové praxi, stejně jako při meditaci. Tato pravidelná praxe pomůže v tom, abychom jednou v životě mohli svůj um aplikovat do běžných situací, které se nám zdají těžké, nespravedlivé a špatné. S tímto novým přístupem flow&restore může každý den být radostí, a ne starostí.

 

Užijte si koncept flow&restore s novým DVD Vaška Krejčíka - Powerjóga Flow&Restore!

DVD je k zakoupení na www.jogamarket.cz

 

Objednat předplatné