Rozhovory s osobnostmi 16. 07. 2014 PDF Tisk

Když ztratíš své životní sny, přestáváš žít!

S Václavem Krejčíkem jsem se sešel na Lipně, kde zrovna probíhal Jóga Dnes cvičební a relaxační víkend. 

Když ztratíš své životní sny, přestáváš žít!

Tvůj život je plný neustálého cestování a setkávání se s mnoha lidmi. Jsi velice pracovitý a tvořivý a tak stále vznikají nové projekty s powerjógou, kterou praktikuješ. V současné době ti vyšlo reedované DVD Jóga, které obsahuje 2DVD: Jóga pro zdravá záda a Jóga proti napětí a stresu. Jedná se o velice úspěšné tituly, které nyní vycházejí v novém obalu v dvoudiskové verzi. 

Proč vznikla reedice DVD? 

Z prostého důvodu. DVD mělo velký úspěch a už se samostatně nevydávalo. Bylo mi toho líto, protože si myslím, že je velice povedené a tak se připravil nový obal a... je na světě.

Je léto a poslední půlrok byl pro tebe náročný. Jaký byl? 

Byl výborný. Dokončil jsem studium na FF UK Jógové filosofie, etiky a morálky a stále pokračuji ve studiu Jógové terapie na FTVS. Studium mě moc baví, protože přináší stále nové a nové poznatky a samozřejmě trénuje mozek. Myslím si, že proto by se člověk měl stále učit. V Praze proběhla akce Reebok Yoga Sensation, která byla neskutečně energeticky silná a společnosti Reebok se podařilo spojit různé instruktory a styly jógy do ohromné O2 Areny, ve které cvičilo bez mála 2000 lidí. Měl jsem závěrečnou meditaci na Mou vlast - Vltava se živým orchestrem a musím říci, že jsem musel sklonit hlavu, aby kamery nezabíraly proud mých slz, které se automaticky spustily při prvním tónu Vltavy. Myslím si, a to nejenom za sebe, že kdo v areně byl, byl fascinovaný tou jemnou energií i tak vysokým počtem lidí. Celý půlrok se připravovala pro čtenáře Jóga Dnes a členy Energy Studií v Praze on-line TV Jóga Virtual, která spatřila světlo světa a tak s ní je nyní stále mnoho práce. Připravili jsme nyní nové videoskvence: Jak správně cvičit....to budou nové bloky zaměřené vždy na sekvenci ásan, nebo různé techniky provádění pozic, vznikly videosekvence Vitální jógy, které budou zajímat především ženy, protože se jedná o sekvence, krije, pránájámu pro rovnováhu hormonů, od října bude startovat škola dechu, kde jsou připravené jednotlivé dechové techniky a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Myslím si, kdo rád cvičí, s Jóga Virtual nalezne mnoho praktických rad a zajímavostí. 

Jak strávíš léto? 

Hodně pracovně, protože mě čeká od srpna do září 6-ti týdenní cesta za jógou a tak musím vše stihnout, než odletím. Jóga Dnes, Jóga Virtual, studia a školící akademie budou mít stále svůj řádný provoz a tak je třeba zabezpečit chod a zvládnout mé aktivity, které v jednotlivých částech mám. Zrovna teď jsem dopsal všechny články do Jóga Dnes, dotočili jsme nové videosekvence na Jóga Virtual, aby vše mělo svůj řádný rytmus.

No a v rámci mých popojezdů vlakem po ČR, bydlením po hotelích vzniklo i nové meditační CD Objevte svou sílu, které vyjde 15.9. Z tohoto CD mám velkou radost. Nahrával jsem ho v DH studiu Pardubice a obsahuje 9 různých relaxací a meditací, 30-ti minutového audio průvodce cvičením a pohodu. 

Všude uvádíš motto, které je názvem tohoto rozhovoru: "Když ztratíš svůj životní sen, přestáváš žít". Proč? 

Prostě to tak cítítm. Film Flashdance, kde hlavní hrdinka použila toto motto, mě prostě nadchnul. Kdykoliv jsem unavený, nebo mi není nejlépe, tak vidím její závěrečný tanec před porotou. To mě nabije a dodá síly jít dál. Je to mé motto, které mnozí znají z věnování v mých knížkách a na obalech DVD. Je to vyjádření síly, kterou mají naše myšlenky. Vyzkoušel jsem si to na vlastní kůži na studiu francouzštiny i na prvním republikovém mistrovství v aerobiku v roce 1993. Prostě jsem šel do „boje" a vyhrál silou programu ve své hlavě, o kterém jsem byl zcela přesvědčený. Představoval jsem si, jak to bude a ono to tak bylo. 

Čiší z tebe jistota a klid, kde se v tobě berou?

Člověk dlouho hledá pocit, že to co dělá, je správně. I já to zažil. Dlouho jsem hledal, kterou cestou jít, jak správně provádět tu či onu ásanu, jak správně otvírat kyčle a vnímat kde a odkud pramení nádech, nebo jak probíhá výdech. Hledal jsem a možná se tím i trápil. Byl jsem z toho unavený a popudlivý. Ztrácel se v záplavě pojmů, historek a také doporučení lidí, kteří chtěli, abych šel jejich zaručenou cestou. A tak jednoho dne jsem dostal informaci, která mě pomohla nedívat se na ostatní, ale otočit se dovnitř sebe sama a tam hledat. Toto otočení mi dalo sílu a jistotu a samozřejmě také můj neustálý zájem o studium. Vím, že se říká, že 99% je praxe a 1% učení, ale já si myslím, že to tak úplně není. Obojí by mělo být vyvážené a také jedno v druhém podložené a tak praxi i učení společně. To pak dává jistotu. 

Studuješ jógovou terapii, s Davidem Swensonem jsi dělal kurz první série aštangy, vystudoval jsi hathajógu, proč stále zůstáváš u powerjógy? 

Nejsem člověk, který má rád spoutání, a proto cvičím powerjógu! Mám rád tvořivost, mám rád reakci na daný podnět, a to nemůže mít okleštění. Jednoduchý návod a funkčnost vyzkoušená na sobě sama mě stále více přesvědčuje o tom, že přirozenost powerjógy je tím, co pomáhá udržovat tělo i „hlavu“ v dobrém stavu. Také si myslím i postupující praxí a věkem, že v jednoduchosti jógy je krása a tak netoužím po nohách za hlavou a stání na "řasách", ale stačí mi funkční tělo, umět se zklidnit a využít otočenou pozornost dovnitř pro sebepoznávání. Powerjóga je mou svobodou a příslibem pro život, že si kdykoliv můžu plnit své sny. Když chci, rozhodnu se a má víra v cíl mě bude provázet na cestě (snu), který uskutečním. Je to jen o mně! Je to jen o nastavení mysli do režimu „makej a nelituj se, když ti něco nevyšlo“. Pracuj na sobě, abys mohl říci: „Jsem to já a jsem, jaký jsem!“ 

Vždy pro mě bude důležitější než „pouze“ jóga, spokojenost, zdravý pohyb a radost z nádechu a výdechu! Úsměv na rtech i třeba v náročnější pozici budu rád předávat lidem, i když „duchovní jogíni“ budou pochybovat o hloubce powerjógy.

Svoboda je krásná věc......a tak se nikdy nenechte omezovat! Dělejte to, co máte rádi.

Děkuji za rozhovor!

Jakub Šamberger 

foto: Petr Boháček 

Objednat předplatné