Pozvánka na cvičení 06. 07. 2015 PDF Tisk

Oslava jógy v Praze

První Mezinárodní den jógy očima Michaely Dobrovské. První Mezinárodní den jógy se slavil po celém světě, akce probíhaly v halách i na náměstích. V Praze jsme ji oslavili opravdu důstojně, radostně a v pohodě.

Oslava jógy v Praze

První Mezinárodní den jógy byl v České republice spojen s akcí Yoga Sensation, která se konala už podruhé, a to opět pod taktovkou Reebok. Do pražské O2 arény se sjeli příznivkyně a příznivci jógy z celé země. Celkem se nás sešlo přes dva tisíce. 

Hvězdou toho ročníku byla bezesporu Tara Stiles. Ukázala, že jóga nemusí a snad by ani neměla být záležitostí, kterou bereme smrtelně vážně. Její lekce byly plné smíchu a uvolněnosti, což zvládla v menším, ale i hlavním sále. 

Na akci bylo možné vyzkoušet zavedené lekce, ale také se osobně poznat s lektorkami a lektory, kteří jsou v Česku dobře známí, popř. ochutnat inspiraci se zahraničí. Asi nikdo nečekal, že jednotlivé lekce budou skutečně hlubokým prožitkem a lektor/ka bude opravovat provedení jednotlivých pozic. To by na akci tohoto typu ani nebylo možné. Tentokrát šlo spíše o jemné plynutí po povrchu, o ochutnávky jinak méně dostupných možností, o inspiraci, o sdílení a nové impulsy. Byla navázána nová přátelství, vyslovena nová předsevzetí. 

Oproti minulému ročníku se dokonce vylepšila organizační stránka celé akce. Ačkoliv bylo stále celkem nesnadné se přihlásit na probíhající workshopy, podmínky byly jednoznačné. Ve velkém sále panovala nejen příjemná atmosféra, ale také vhodná teplota. Ozvučení bylo bez chyby a plynule proběhnul také čas, který takové akce obvykle prověří nejvíce, totiž doba oběda. Dárek pro všechny zúčastněné v podobě cvičební podložky potěšil a bude hezkým připomenutím. 

Důvod, proč se akce Yoga Sensation konala právě 21. června 2015 je nasnadě. Právě tento den byl vyhlášen Mezinárodním dnem jógy organizací OSN, a to na popud indického předsedy vlády. Chvályhodné snahy však mají svá úskalí. Aneb, jak se říká, cesta do pekla bývá dlážděná dobrými úmysly. Už dnes jsou zřetelné reakce z řad jiných vyznání i v zemi, kde se tento nápad zrodil. A to zejména s ohledem na to, že by jóga (jako tělesné cvičení) měla být pro některé skupiny nebo za určitých podmínek povinná. Narážky míří i k užívání gest či provádění některých pozic, které nemusí být pro každého přijatelné. Myšlenka je to však stále chvályhodná a je vedena dobrým srdcem. Přesto – podstatou jógy je tolerance, láska a svoboda. To si připomínáme na každé lekci, při provádění každé z pozic. Lidé si k józe nacházejí cestu sami. Její oblíbenost nezná hranice kontinentů ani století. O2 Arena praskající ve švech v Praze minulý týden toho byla také důkazem. 

První Mezinárodní den jógy se slavil po celém světě, akce probíhaly v halách i na náměstích. V Praze jsme ji oslavili opravdu důstojně, radostně a v pohodě. Ačkoliv ji nebudeme zavádět do škol a můžeme jen doufat, že výsledky výzkumů na téma prospěšnosti relaxace a meditace, budou hovořit samy za sebe, bude nás příští rok na Yoga Sensation zase o něco víc. Namasté!

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Petr Hoffeiner, Nedori

 

Objednat předplatné