Rozhovory s osobnostmi 31. 07. 2015 PDF Tisk

O životě a józe s autorkou JD ........Olga Remešová

Olga připravuje pro časopis i web texty, zabývajcí se náboženstvím a jógou. Křesťanství, hinduismus, buddhismus, sufismus, islám...to vše v seriálu JÓGA DNES. 

O životě a józe s autorkou JD ........Olga Remešová

Co tě nejvíce oslovuje na této tématice a co bys ráda nabídla čtenářům JÓGA DNES. 

Paralely mezi jógou, metodou založenou na bezprostřední zkušenosti, a náboženskými systémy, jejichž pilířem je víra. Také množství cest vedoucích ke stejnému cíli, který ve své podstatě není podstatný, protože když k němu směřujete, stane se vaším cílem cesta.

To co nabízím je vlastní pohled na uvedenou problematiku, tedy podhled křesťana praktikujícího jógu, člověka, který uvěřil a díky józe i pochopil cosi z Kristova evangelia a má také povědomí o dalších náboženských směrech.  

Ráda bych ale čtenářům nabídla i články, jež spadají do jiných oblastí mého intelektuálního zájmu nebo tvoří součást mého osobního příběhu.  

 

Jak jsi se dostala k józe?

Jednou jsem si přečetla článek o józe a zaujal mě, psalo se v něm, že jóga je dobrá tak nějak „na všechno“ a já jsem zatoužila zjistit na co všechno. Její nové a nové výhody stále objevuji.

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Je. Radostí, pozorností, otevřeností, odvahou, láskou,…

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Já. Zákoutí mojí vlastní duše, do kterých mi jóga umožňuje nahlédnout. 

 

Hledáš/ máš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Osobně jógu nevnímám jako sport a sport mám ráda. Jezdím na kole, občas lezu po stěně, učím se lyžovat a jezdit na bruslích, plavu, a mám za sebou i první tandem a rozhodně nebyl poslední! 

 

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Ano. Lidé mají stále větší zájem o své zdraví i duchovní růst a stále více si uvědomují, že zodpovědnost za svůj život neseme každý sám a jóga k tomu všemu má co říct. 

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Prostor k seberealizaci.

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Jen tehdy pokud nerespektujeme svoje tělo a bod duchovního vývoje, ve kterém se právě nacházíme. Pokud si dnes nedáme nohu za krk, zítra se nám to jistě může povést, ale taky si jí můžeme zlomit a bude chvilku trvat, než se rána zahojí a s duší je to podobné. 

Také vnímám určité riziko se ztotožňováním jógy a Indie. Měli bychom hledat způsoby, jak přizpůsobit jógu Českým zemím a nikoli sami sebe Indům. Může se pak stát, že díky józe ztratíme vlastní identitu, namísto abychom ji díky ní našli. 

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Ne. Člověk praktikující jógu musí být především člověk. V našich přírodních podmínkách se po staletí jedlo maso. Pokud se rozhodneme stát se vegetariánem ze dne na den, je to vážně skvělý způsob, jak si ublížit. Osobně znám několik vegetariánů, kteří při pohledu na maso přemlouvají sami sebe, aby nejedli, přestože tělo říká „ano“.  A k odmítání masa si dopomáhají přehráváním záběrů na dobytek žijící v nehumánních podmínkách velkochovů, ve své vlastní hlavě. Žádný vegetarián ale tohle nezmění. Osobně dávám přednost masu ze šťastných krav, protože věřím, že to má větší smysl. 

 

Jak se stravuješ ty?

Jím, když mám hlad a to na co má chuť. Většinou jsou to ale jídla, na kterých jsem vyrostla – slepičí polévky, smetanové omáčky, těstoviny, smažená vejce, med, ovesné kaše, chleba s máslem a marmeládou, babiččiny koláče, ovoce, ovoce a ovoce. Jím zkrátka, jako česká holka, jen mám díky józe obecně menší potřebu jíst a samozřejmě i moje spotřeba masa je nízká. 

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Metoda vedoucí ke svobodě.

 

Děkujeme za rozhovor!

  • -jd-
  • zdroj fotek: Olga Remešová

 

Již uveřejněné články:

  • Jóga v prostoru víry 
  • Křesťanství a jama
  • Křesťanství a nijama (v podzimním čísle JÓGA DNES, vychází 7.9.)

 

Objednat předplatné