Životní styl 30. 03. 2023 PDF Tisk

Odlehčení pro Zemi: Zero waste vychytávky pro každého

Jistě jsme se už všichni někdy zamysleli nad tím, kolik odpadu vytváříme, jak moc zatěžujeme Zemi dalšími igelity, kelímky, plasty, papíry, ale i chemickými roztoky… Pokud hledáte a stále tápete v tom, jak se přebytečného odpadu zbavit a za co je možné ho vyměnit, tak je ten dnešní článek právě pro vás.

Odlehčení pro Zemi: Zero waste vychytávky pro každého

Nákupy – samotný proces snížení odpadů začíná už při nakupování

 • Volte potraviny, které nejsou zabalené.
 • Potřebujete-li igelitový pytlík, koukněte se po tom, co se dá používat opakovaně. Mnoho obchodů je začala nabízet. Případně si ho můžete ušít.
 • Berte si na nákup vlastní tašku – látkové tašky seženete dneska už téměř všude. Můžete si koupit jednobarevné a zabavit sebe i své děti tím, že si je pokreslíte.
 • Vyzkoušejte bezobalové obchody, do kterých si můžete přinést vlastní sklenice a dózy, a tak se vyhnout plastovým i igelitovým obalům. Navíc tu seženete i drogerii a prostředky na praní a úklid domácnosti.
 • Pěstujte si bylinky – někdy jsou v obchodech až nesmyslně zabalené a navíc je na pěstování krásný ten proces a radost, když vidíte první nové lístky. A ruku na srdce, ta chuť a vůně jsou nepřekonatelné.
 • Plánujte si jídelníček – díky tomu se vám nestane, že nakoupíte potraviny, které nevyužijete a budete je poté vyhazovat.

Farmářské trhy
Nakupujte potraviny na místních farmářských trzích – zaprvé můžete použít vlastní obalový materiál, zadruhé podpoříte místního pěstitele a zatřetí se chuť a vůně vypěstovaného ovoce a zeleniny nedá s dovozovou srovnat a je to potěcha pro naše čichové, zrakové a chuťové buňky.

Navíc pokud začnete nakupovat u farmářů, tak budete jíst přirozeně sezónní potraviny, které vašemu tělu budou prospěšnější než ty dovozové, jež cestují přes půlku světa.

Vyzkoušejte si desetidenní bezobalovou výzvu. Kupujte pouze ty věci, které nejsou zabalené, případně si pro ně zajděte do bezobalového obchodu. Za deset dní zjistíte, že jste jedli více kvalitních a přírodních surovin, za což vám tělo zajisté poděkuje.

Když jíme venku

 • Noste si vlastní přepravní boxy na jídlo a vlastní příbor – pokud jíte často venku, určitě ho upotřebíte. Velkou část přepravních krabic na jídlo nelze recyklovat.
 • Pořiďte si přenosný kelímek na kávu či čaj – dnes je na trhu v nabídce ohromné množství termohrnků a jiných přenosných kelímků různých barev i velikostí. Věřím, že si jistě vyberete ten svůj.
 • Pořiďte si lahev na vodu. (tady bych klidně dala odkaz na lahve z jogamarketu)
 • Vyměňte papírové ubrousky za látkové, které lze znovu vyprat. To samé platí o kapesníčkách.
 • Používáte-li brčka, noste si svá. Na výběr máme kovová, keramická, skleněná či slaměná.

Kuchyně
Použité papírové ubrousky většinou už nemůžeme recyklovat – je-li to možné, zkuste používat látkové utěrky, které se dají následně vyprat. Navíc se dnes nabízejí 100% kompostovatelné pratelné utěrky, které mohou vydržet až 200 praní. 

Odpadkové koše
Ideální způsob je, abyste do košů nepoužívali pytle a koš po vynesení umyli. Případně volte ekopytle z recyklovatelného materiálu. 

Mytí a úklid
Místo klasických houbiček na nádobí lze použít houbu z lufy, která je 100% přírodní a rozložitelná. Její životnost je cca 3 měsíce a při namočení změkne a nabude na objemu. Lze ji použít i jako žínku na mytí těla.

Co se týče prostředků na mytí nádobí a úklid, tak jich jistě plno naleznete v bezobalových obchodech, případně si je můžete vyrobit doma.

K úklidu domácnosti je možné využít jedlou sodu, citrónovou šťávu, ocet, sůl či mýdlové vločky – navíc můžete přidat i přírodní esenciální oleje, kterými nádherně provoníte a zútulníte své bydlení.

Koupelna
Sprchujte se jen po nezbytně dlouhou dobu. V zimě rádi napouštíme plné vany horké vody anebo trávíme pod sprchou mnoho času. Je to příjemné, vím… ale zamyslete se nad tím, kolik vody proteče. 

Můžete vyzkoušet hadice s možností regulace průtoku vody, věřte, že vám poděkuje i vaše peněženka. A nezapomeňte vypínat vodu i během čištění zubů.

Vyměňte svůj kartáček za bambusový, který je zcela rozložitelný v přírodě.

Mýdla, šampony a další produkty lze nakupovat v bezobalových obchodech, kde si je necháte naplnit do stejné nádoby. Případně můžete používat tuhá mýdla a šampony, v dnešní době jsou krásné, voňavé a hlavně neškodí vaší pokožce ani životnímu prostředí.

Intimní hygienické potřeby
Aby u nás hygienické potřeby vzbudily pocit čistoty, jsou bohužel často běleny pomocí chloru. A často se vyrábí z umělých materiálů, které našemu tělu vůbec nesvědčí.

Ženy mohou při menstruaci zvolit přírodnější varianty:

 • tampony z biobavlny
 • látkové menstruační vložky
 • kalíšky
 • menstruační kalhotky
 • menstruační houbu

Toaletní papír je možné vyměnit za bambusový, který je 100% biologicky rozložitelný a není bělený chlorem.

Kosmetika

 • Zaměřte se na dekorativní kosmetiku z přírodních materiálů – rtěnky, make-up, laky na nehty a další jsou dnes již běžně dostupnými.
 • Některé české kosmetické firmy nabízejí možnost vrácení obalového materiálu, který znovu využijí.
 • Odličovací tamponky můžete zvolit pratelné z biobavlny nebo použít ručník vyhrazený na očistu obličeje.
 • Na odlíčení lze použít konjakovou houbičku – je 100% přírodní a rozložitelná, vybíráte si ji dle typu své pokožky.
 • Vatové tamponky na čistění uší lze vyměnit za recyklovatelné, z papíru a biobavlny, nejsou bělené chlórem a ideálně jsou zabalené v recyklovatelné krabičce. Na trhu jsou dnes již k dostání.

Podívejte se na složení své kosmetiky. Určitě víte, že je pro vás vhodná? Jste si jistí složením, kterým myjete a čistíte své tělo? Dnes už existují aplikace a weby, které nám pomohou se ve složení kosmetických produktů zorientovat.

Kdysi mi jeden lékař řekl, že bych měla na svou pokožku používat pouze to, co bych já sama snědla a neotrávilo by mě to nebo mi z toho nebylo špatně. Od té doby se touto radou řídím. Neříkám, že mám doma 100% jedlou kosmetiku, ale vím, že čím přírodnější a přirozenější krémy a oleje používám, tím lépe se moje pokožka cítí.

Knihy, časopisy

 • Je-li to možné a souzní to s vámi, zkuste klasické tištěné knihy a časopisy vyměnit za elektronické verze.
 • Případně pokud milujete papírové knihy – tak jako já – vyzkoušejte antikvariáty či knihovny.

Obří téma oblečení

 • Nakupujte s rozumem: Opravdu ty desáté šaty potřebujete?
 • Soustřeďte se na materiály – biobavlna, konopí, len či tencel.
 • Více než na kvantitu dbejte na kvalitu.
 • Nezáleží až tolik na ceně, ale na hodnotě.

Nezapomínejte zhasínat
Nahraďte klasické žárovky LEDkami.

Dejte šanci starým věcem
Přešijte oblečení, zrenovujte nábytek. Ještě než se rozhodnete pro jeho vyhození, tak se zamyslete, zda je to opravdu nutné. Navíc tím podpoříte svou kreativitu a můžete docílit originálního výsledku, který v obchodech jen tak k vidění není.

A dál...
V dnešní době je také možné sehnat i ekologické kancelářské potřeby, například papír, pastelky, zvýrazňovače, bloky.

Místo auta vezměte kolo, koloběžku, běžte pěšky nebo použijte hromadnou dopravu. Je-li možné koupit lístky on-line, udělejte to. Každý ušetřený papírek se počítá.

Otevřeli jsme velké téma a myslím, že tipů, jak se chovat k planetě šetrněji, je mnohem více. Navíc každý žijeme trochu jinak a potřebujeme k žití a fungování něco jiného.

Jsem vděčná za to, že již nastala doba, kdy se chemické produkty dají snáze vyměnit za přírodní. Někdy mi až zůstává rozum stát nad tím, proč je kolem mě tolik obalů, nerecyklovatelných věcí a chemických prostředků ničících jak Zemi, tak i naše zdraví.

Je na čase navrátit se k přirozenosti a jednoduchosti postupnými a vědomými kroky.

 • autorka: Lenka Petrikovičová
 • @lp_angel_soul
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné