pondělí 20. 1. 2025
Jistě jsme se už všichni někdy zamysleli nad tím, kolik odpadu vytváříme, jak moc zatěžujeme Zemi dalšími igelity, kelímky, plasty, papíry, ale i chemickými roztoky… Pokud hledáte a stále tápete v tom, jak se přebytečného odpadu zbavit a za co je možné ho vyměnit, tak je ten dnešní článek právě pro vás.
Nákupy – samotný proces snížení odpadů začíná už při nakupování
Farmářské trhy
Nakupujte potraviny na místních farmářských trzích – zaprvé můžete použít vlastní obalový materiál, zadruhé podpoříte místního pěstitele a zatřetí se chuť a vůně vypěstovaného ovoce a zeleniny nedá s dovozovou srovnat a je to potěcha pro naše čichové, zrakové a chuťové buňky.
Navíc pokud začnete nakupovat u farmářů, tak budete jíst přirozeně sezónní potraviny, které vašemu tělu budou prospěšnější než ty dovozové, jež cestují přes půlku světa.
Vyzkoušejte si desetidenní bezobalovou výzvu. Kupujte pouze ty věci, které nejsou zabalené, případně si pro ně zajděte do bezobalového obchodu. Za deset dní zjistíte, že jste jedli více kvalitních a přírodních surovin, za což vám tělo zajisté poděkuje.
Když jíme venku
Kuchyně
Použité papírové ubrousky většinou už nemůžeme recyklovat – je-li to možné, zkuste používat látkové utěrky, které se dají následně vyprat. Navíc se dnes nabízejí 100% kompostovatelné pratelné utěrky, které mohou vydržet až 200 praní.
Odpadkové koše
Ideální způsob je, abyste do košů nepoužívali pytle a koš po vynesení umyli. Případně volte ekopytle z recyklovatelného materiálu.
Mytí a úklid
Místo klasických houbiček na nádobí lze použít houbu z lufy, která je 100% přírodní a rozložitelná. Její životnost je cca 3 měsíce a při namočení změkne a nabude na objemu. Lze ji použít i jako žínku na mytí těla.
Co se týče prostředků na mytí nádobí a úklid, tak jich jistě plno naleznete v bezobalových obchodech, případně si je můžete vyrobit doma.
K úklidu domácnosti je možné využít jedlou sodu, citrónovou šťávu, ocet, sůl či mýdlové vločky – navíc můžete přidat i přírodní esenciální oleje, kterými nádherně provoníte a zútulníte své bydlení.
Koupelna
Sprchujte se jen po nezbytně dlouhou dobu. V zimě rádi napouštíme plné vany horké vody anebo trávíme pod sprchou mnoho času. Je to příjemné, vím… ale zamyslete se nad tím, kolik vody proteče.
Můžete vyzkoušet hadice s možností regulace průtoku vody, věřte, že vám poděkuje i vaše peněženka. A nezapomeňte vypínat vodu i během čištění zubů.
Vyměňte svůj kartáček za bambusový, který je zcela rozložitelný v přírodě.
Mýdla, šampony a další produkty lze nakupovat v bezobalových obchodech, kde si je necháte naplnit do stejné nádoby. Případně můžete používat tuhá mýdla a šampony, v dnešní době jsou krásné, voňavé a hlavně neškodí vaší pokožce ani životnímu prostředí.
Intimní hygienické potřeby
Aby u nás hygienické potřeby vzbudily pocit čistoty, jsou bohužel často běleny pomocí chloru. A často se vyrábí z umělých materiálů, které našemu tělu vůbec nesvědčí.
Ženy mohou při menstruaci zvolit přírodnější varianty:
Toaletní papír je možné vyměnit za bambusový, který je 100% biologicky rozložitelný a není bělený chlorem.
Kosmetika
Podívejte se na složení své kosmetiky. Určitě víte, že je pro vás vhodná? Jste si jistí složením, kterým myjete a čistíte své tělo? Dnes už existují aplikace a weby, které nám pomohou se ve složení kosmetických produktů zorientovat.
Kdysi mi jeden lékař řekl, že bych měla na svou pokožku používat pouze to, co bych já sama snědla a neotrávilo by mě to nebo mi z toho nebylo špatně. Od té doby se touto radou řídím. Neříkám, že mám doma 100% jedlou kosmetiku, ale vím, že čím přírodnější a přirozenější krémy a oleje používám, tím lépe se moje pokožka cítí.
Knihy, časopisy
Obří téma oblečení
Nezapomínejte zhasínat
Nahraďte klasické žárovky LEDkami.
Dejte šanci starým věcem
Přešijte oblečení, zrenovujte nábytek. Ještě než se rozhodnete pro jeho vyhození, tak se zamyslete, zda je to opravdu nutné. Navíc tím podpoříte svou kreativitu a můžete docílit originálního výsledku, který v obchodech jen tak k vidění není.
A dál...
V dnešní době je také možné sehnat i ekologické kancelářské potřeby, například papír, pastelky, zvýrazňovače, bloky.
Místo auta vezměte kolo, koloběžku, běžte pěšky nebo použijte hromadnou dopravu. Je-li možné koupit lístky on-line, udělejte to. Každý ušetřený papírek se počítá.
Otevřeli jsme velké téma a myslím, že tipů, jak se chovat k planetě šetrněji, je mnohem více. Navíc každý žijeme trochu jinak a potřebujeme k žití a fungování něco jiného.
Jsem vděčná za to, že již nastala doba, kdy se chemické produkty dají snáze vyměnit za přírodní. Někdy mi až zůstává rozum stát nad tím, proč je kolem mě tolik obalů, nerecyklovatelných věcí a chemických prostředků ničících jak Zemi, tak i naše zdraví.
Je na čase navrátit se k přirozenosti a jednoduchosti postupnými a vědomými kroky.