O životě 01. 01. 2016 PDF Tisk

Očekávání...praxe jógy

Očekávání, že nový rok s sebou přinese změny a novosti, očekávání, že nový rok bude lepší...,že se nám podaří splnit sliby, které si ke konci starého roku dáváme. Neomezují naše očekávání možnost prožívat situace a život takový, jaký je?  

PF 2016 od celé redakce našim čténářům! 

Očekávání...praxe jógy

Celý život žijeme v očekávání. Bude lépe, něco se podaří, všechno se zlepší - a mnoho dalších tužeb uskutečňujeme. Je to zcela přirozené, někam směřovat a toužit se mít dobře. K tomu je naše bytost naprogramovaná, protože se zřejmě nikdo nechce mít špatně. Je však nutné mít stálá očekávání? Neomezují naše očekávání možnost prožívat situace a život takový, jaký je?

Přijímat vše a učit se s tím pracovat je vědomí přítomnosti, které si velice dobře můžeme uvědomit i na lekci jógy. Vyberete si svou oblíbenou lekci a už předem očekáváte, jaká bude a jak se má líbit. Již předem tedy vkládáme do své mysli podmínky, za kterých bude lekce pro nás přijatelná. Co kdybychom jako svou jógovou praxi zvolili právě přítomný moment?

Při prvním řízeném výdechu se zbavili očekávání, nebo představy a s dalším nádechem přijali svobodu a volnost bez podmínek. Odpoutáním se od očekávání se vše uvolní, mysl se stane klidnější a budeme receptivnější pro všechno, co právě v daný okamžik přichází bez posuzování a hodnocení. V tu chvíli daleko intenzivnějí prožijeme sebe sama v přitomnosti.

A co třeba novoroční předsevzetí? Není lepší respektovat a přijímat chod světa, věcí tak jak jsou, nechat to být a plynout v rámci svobody a vnitřního klidu jako ten, kdo všechno vnímá, pozoruje, ale neočekává. Učí se z pozorovaného. Nebojuje s chodem světa, ale jde společně s ním cestou poznávání, jak se skutečně věci mají!

Je to jógový trénink. Že lehký? Zkuste to .... a nevzdávejte to hned, když rozum zasáhne do svobody intuice!

 

 

PS: Celý tým časopisu JÓGA DNES vám přeje plný a vědomý nový rok 2016. Těšíme se, že budeme ve vzájemném vztahu tak, jako tomu bylo doposud. Jako naše poděkování je 16 nových stran v časopisu, kde přidáváme zajímavé čtení pro váš každý den.

Být inspirací je náš cíl, cestu si však zvolte vy. 

Objednat předplatné