sobota 7. 12. 2024
Ticho je signálem pro démony, aby opustili Bali a nechali místní v klidu a pohodě. Hřmotné zvuky bubnů, dým, barvy, davy lidí a vyobrazení démoni, kteří putují ulicemi ostrovů balijských, oznamují největší hinduistický festival na Bali.
Silné kvákání žab, kvílení kachen, šustivé pohyby v křoví palem, banánovníků, šplouchání rybek v jezírcích okolo domů a bzučení moskytů byly jediné zvuky, které doprovázely pozdní večer a začínající noc nejvýznamnějšího očistného hinduistického festivalu – svátku na Bali – Nyepi.
Nejnutnější pohyb místních lidí na rýžových plantážích oproti jiným dnům signalizovat změnu. Na rýžových polích nad městem Ubud, v eko resortu Dragon Village i v ulicích měst, vesniček – na celém území Bali nebyli vidět lidé. Vyloučením všech aktivit se Balijčané snaží přesvědčit démony o tom, že ostrov je neobydlený. Všichni zůstávali ve svých domovech a buď zabezpečovali chod rodiny, nebo zůstávali v klidu, bez zbytečného mluvení a projevování se. Na mnohých místech celý den nefungovala elektrika, bankomaty, satelitní TV již v předvečer svátku byly vypnuty. Den usebrání, den ticha tak provázel vstup do balijského nového roku. Meditace, půst a zastavení se v sobě a neprovádění žádných pro život nevyhnutelných činností tvořilo celých 24 hodin. Zvláštní pocit pro Evropana, který přijel na dovolenou na Bali užívat si svého volna. Nejednou bylo třeba splynout se zvyky Balijčanů a respektovat kulturu těch, u kterých jsme na návštěvě. Po pravdě řečeno, některým to dělalo problém.
Svátek Nyepi přichází po celotýdenních oslavách. Balijčané za vším, co se odehrává v zemi a v jejich životech, vidí démony a přírodní božstva, a tak jejich pravidelné uctívání každodenními rituály je součástí běžného dne, což turista vnímá v obchodech a ulicích každou chvíli. Před obchody nebo na oltářích se po celý den umisťují obětiny a zapalují vonné vykuřující tyčinky, které očisťují prostor. V předvečer Nyepi se organizují komunitní oslavy, jejichž součástí jsou průvody ve vesnicích a městech s obřími démony (příšerami), kteří jsou neseni mnoha mladými muži ulicemi na křižovatky silnic nebo určená shromaždiště. Za zvuků bubnů a nejrůznějších rytmů se vybuzují démoni (večer ogoh-ogoh). Na některých místech (křižovatky vesnic) jsou tato obří monstra spalována, někde jsou shromažďována na stadionech, jako například v Ubudu. Z jednotlivých částí Ubudu a blízkého okolí se setkají a soutěží mezi sebou. Každý kanton je reprezentován jedním démonem, který byl přinesen na shromaždiště, a zde je volen ten „nej“. Vše sledují davy Balijčanů a samozřejmě turistů. Toto „vymítání démonů“ přechází po půlnoci v den ticha. Ani přístavy, letiště nefungují. Život se zastavil a ticho ovládá Bali.
Ticho je signálem pro démony, aby opustili Bali a nechali místní v klidu a pohodě.