Rozhovory s osobnostmi 28. 08. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou......Radka Janáková

Docela často říkám  „v józe jsem se našla“, našla jsem v ní takové naplnění života, jako v žádné jiné činnosti. Když jsem se dostala do jakékoliv krize, vždy mne z toho dostala jóga, tzn. nejen cvičení, ale především lidé, kteří na moje lekce jógy chodí, od kterých cítím velikou podporu a cítím lásku.

O životě s jógou......Radka Janáková

Miluji tento citát, který mi k józe absolutně přísluší: "Nemůžeme si vybrat, kolika let se dožijeme, ale můžeme si sami zvolit, kolik života našim létům dokážeme dát. Nemůžeme ovlivnit krásu naší tváře, ale můžeme ovlivnit její výraz. Nemáme kontrolu nad těžkými okamžiky života, ale můžeme si je ulehčit. Nemůžeme ovlivnit negativní atmosféru celého světa, ale můžeme ovlivnit atmosféru, která panuje v naší mysli. Často se snažíme ovlivňovat věci, se kterými nemůžeme nic dělat. Příliš málo se snažíme ovlivňovat to, co je v našich silách….naše postoje".

John C. Maxwell

 Jak jsi se dostala k józe?

Když měl můj syn asi půl roku, proto vím, že to byl rok 1995, mi jeden kamarád daroval ofocenou knihu od Raquel Welch „Program celkové krásy a tělesné zdatnosti“, podle které jsem začala cvičit hatha jógu téměř každý den. Až jsem se sestavu naučila zpaměti, knihu jsem věnovala dál. Když jsem se vlastně díky tomuto rozhovoru po knize začala shánět, uvědomila jsem si, že to byla sestava z Bikram jógy, což jsem tehdy vůbec netušila. V roce 2001 jsem se přistěhovala do Olomouce a během chvilky jsem si vyhledala kurz jógy s RNDr. Josefem Tillichem. Pak mě kamarádka přesvědčila, ať vyzkouším power jógu. Úžasné na tom bylo, že oproti studené tělocvičně, jsem při cvičení cítila příjemné teplo, vlastně jsem najednou se potila. Celkem rychle a s nadšením, jsem přešla na dynamickou formu cvičení.

Proč jsi u jógy zůstala?

Do jógy jsem se prostě zamilovala a věřím, že je to láska na celý život. Jóga mi také vytvořila zázemí v novém městě. Našla a stále mi nachází nové přátelé. Ukazuje mi v určitých situacích tu lepší cestu.

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Jako lektor jógy cvičím každý den. Učí mne žít více přítomností, to neznamená, že nemám žádné plány. Každý by měl mít své sny a za nimi jít. Jóga mě učí si především začít vážit sama sebe, neboť s tímto se potýkám celý život.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Docela často říkám  „v józe jsem se našla“, našla jsem v ní takové naplnění života, jako v žádné jiné činnosti. Když jsem se dostala do jakékoliv krize, vždy mne z toho dostala jóga, tzn. nejen cvičení, ale především lidé, kteří na moje lekce jógy chodí, od kterých cítím velikou podporu a cítím lásku. Někdy mě obdarují tak velkým aplausem, až mi vyskočí husí kůže a slzy. Slzy radosti. Je to pak velký příliv energie, ze které čerpám.

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Jógu snad už neberu jako sport, ale styl života.  Takže mé sportovní aktivity: v létě ráda plavu, jezdím na kole, na in-linech, mám ráda beach volejbal, v zimě lyžuji.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě ano! A jsem za to moc ráda. Už jenom ty úžasné velké akce: Reebok Yoga Sensation, Prague Spirit Festival, YOGA & DANCE Spring Festival Ostrava a ještě nás letos čeká 17.10.2015 Reebok Jóga Dnes Konference Praha. Je krásné, kolik se tady vždy sejde lidí a je to možnost se potkat s přáteli, které jste třeba dlouho neviděli. Je mnohem více studií jógy, což také znamená mnohem více jogínů !

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Určitě jim nabídne vyvážené cvičení, které zvyšuje flexibilitu, zpevňuje a zeštíhluje svaly, učí rovnováze, koncentraci, zlepšuje soustředění, mnohé naučí správně dýchat, pak je to příležitost získat nové přátelé, ale hlavně se také zastavit v tom dnešním uspěchaném životě, takže zklidnit mysl.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Dnes už je mnohem více center jógy, takže lidé mají opravdu možnost si najít toho lektora, který jim vyhovuje, a takové prostory, které jsou pro ně příjemné. Takže zkoušet, hledat a hlavně se nenechat odradit první možnou, ne třeba dobrou, zkušeností.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Pokud posloucháme své tělo a nesnažíme se dostat urputně do pozice, třeba jako můj lektor, jako někdo, kdo cvičí vedle mě, nemělo by k tomu docházet. Takže je to hodně o egu člověka.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Nemyslím si to. Přesto mnoho lidí jídelníček přehodnocuje. Je to také zdrojem dalších studií o stravě celkově.

Jak se stravuješ ty?

Každé ráno vypiji sklenici vody s citronem,  snídám  banán a dám si kávu – tento ranní rituál miluji a užívám si ho. Jím ryby, jednou za čas maso, ovoce, zeleninu, luštěniny, rýži, brambory, těstoviny.  Vyhýbám se mléčným výrobkům, ale sýr si čas od času dám, nejím bílé pečivo a vlastně pečivo jím vůbec v malé míře.

Ale stejně bych potřebovala mít vedle sebe třeba Zuzanku Komůrkovou, nebo Filipa Klieštíka, kteří se v jídle velmi dobře orientují. A tak jsem vděčná, že tady v Olomouci máme výbornou vegetariánskou restauraci, kterou celkem pravidelně navštěvuji.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jóga je cesta a je to cesta na celý život. Vlastně v ní stále objevuji nové a nové věci.  A tak jsem stále na začátku, což je úplně skvělé!

 

 

Děkujeme za rozhovor

 

Objednat předplatné