Rozhovory s osobnostmi 28. 03. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou......Pavla Rožumberská

Jako začátečník bych si vybírala specializované jógové studio. Myslím, že je tam menší riziko cvičit ve velkém davu, nebo pod nekvalifikovaným instruktorem.

O životě s jógou......Pavla Rožumberská

Jak jsi se dostala k józe?

Od malička jsem se věnovala moderní gymnastice, vystudovala jsem taneční konzervatoř. Po ukončení taneční kariéry, která pravda nebyla moc dlouhá ani slavná jsem se potkala s Vaškem Krejčíkem. Jaká šťastná náhoda, která změnila celý můj život. Vyzkoušela jsem u Vaška pár lekcí power jógy, která mě úplně pohltila a zanedlouho jsem absolvovala kurz pro učitele jógy.

 

Proč jsi u jógy zůstala?

Jóga se postupně stala mou životní prací, koníčkem, partnerem a láskou na celý život.

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano je. Jógu učím téměř každý den. V den, kdy nepředcvičuji se věnuji vlastní praxi a chodím cvičit ke svým kolegům instruktorům. Je to pro mě ten největší relax, ale i škola. Víkendy většinou věnuji svému dalšímu vzdělávání. Studuji školu jógy, navštěvuji různé workshopy a semináře. Jóga provází každý můj den.

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

To jak se mi postupně vkrádá do života. To jak mění moje tělo, posiluje zdraví, mění chuť k jídlu, ovlivňuje moje jednání a chování, vnímání toho co se děje okolo, to jak v dobrém slova smyslu mění můj život.

 

Hledáš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Sport a pohyb mě doprovázejí od malička. Miluji tanec, vodu, hory a díky partnerovi nově i lezení po skalách. Tomu všemu se dle časovým možnostem ráda věnuji, ale jóga postupně prostupuje mým životem čím dál tím víc.

 

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Rozhodně ano. Díky józe se hýbe čím dál širší populace. Cvičí ji děti, dospívající, těhotné maminky, úspěšní manažeři, vrcholoví sportovci, ale i senioři. Společnost si naštěstí uvědomuje, že dnešní uspěchanou dobu potřebuje něčím kompenzovat a díky bohu si jógu, jako tu vhodnou kompenzaci, volí čím dál tím víc lidí.

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Záleží na tom, v jakém životním období, nebo situaci se s jógou setkají. Někdo ji přijme jako způsob pohybu, který mu vyhovuje. Někomu může pomoct s bolavými zády, nebo psychickými problémy. Pro někoho se stane životním stylem.

 

Na co by si měl hledajíci zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Jako začátečník bych si vybírala specializované jógové studio. Myslím, že je tam menší riziko cvičit ve velkém davu, nebo pod nekvalifikovaným instruktorem. Z počátku je vhodné absolvovat kurz pro začátečníky, ve kterém se seznámíte se správným dýcháním, postavením těla a základními pozicemi. Pak už je na každém, aby si vybral svého oblíbeného instruktora a styl jógy, který mu bude vyhovovat. Ovšem pozor na přílišnou připoutanost k jednomu instruktorovi. Mohlo by se vám stát, že pak nebudete dva měsíce cvičit, až váš “oblíbenec” odjede na prázdninový kurz do Indie ;-).

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Totální závislost :-), ale také změna životních hodnot, zaměstnání, stravy, přátel, partnera...

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Určitě nemusí, ale je pravda že se cvičením jógy se mění i stravovací návyky a ta chuť na “ovárek” už prostě není taková.

 

Jak jíš ty?

Snažím se jíst zdravě a vyváženě. Většinu z mého jídelníčku tvoří zelenina, luštěniny, rýže a zamilovaná čokoláda. Každé ráno piju 1/2 litru odstáté vody s citrónem a na jaře a v létě užívám zelené potraviny ječmen a chlorellu.

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Životní cestou

 

Děkujeme za rozhovor!

 

 

Objednat předplatné