O životě s jógou......Pavla Rožumberská

28. 03. 2015


Jako začátečník bych si vybírala specializované jógové studio. Myslím, že je tam menší riziko cvičit ve velkém davu, nebo pod nekvalifikovaným instruktorem.

Jak jsi se dostala k józe?

Od malička jsem se věnovala moderní gymnastice, vystudovala jsem taneční konzervatoř. Po ukončení taneční kariéry, která pravda nebyla moc dlouhá ani slavná jsem se potkala s Vaškem Krejčíkem. Jaká šťastná náhoda, která změnila celý můj život. Vyzkoušela jsem u Vaška pár lekcí power jógy, která mě úplně pohltila a zanedlouho jsem absolvovala kurz pro učitele jógy.

 

Proč jsi u jógy zůstala?

Jóga se postupně stala mou životní prací, koníčkem, partnerem a láskou na celý život.

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano je. Jógu učím téměř každý den. V den, kdy nepředcvičuji se věnuji vlastní praxi a chodím cvičit ke svým kolegům instruktorům. Je to pro mě ten největší relax, ale i škola. Víkendy většinou věnuji svému dalšímu vzdělávání. Studuji školu jógy, navštěvuji různé workshopy a semináře. Jóga provází každý můj den.

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

To jak se mi postupně vkrádá do života. To jak mění moje tělo, posiluje zdraví, mění chuť k jídlu, ovlivňuje moje jednání a chování, vnímání toho co se děje okolo, to jak v dobrém slova smyslu mění můj život.

 

Hledáš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Sport a pohyb mě doprovázejí od malička. Miluji tanec, vodu, hory a díky partnerovi nově i lezení po skalách. Tomu všemu se dle časovým možnostem ráda věnuji, ale jóga postupně prostupuje mým životem čím dál tím víc.

 

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Rozhodně ano. Díky józe se hýbe čím dál širší populace. Cvičí ji děti, dospívající, těhotné maminky, úspěšní manažeři, vrcholoví sportovci, ale i senioři. Společnost si naštěstí uvědomuje, že dnešní uspěchanou dobu potřebuje něčím kompenzovat a díky bohu si jógu, jako tu vhodnou kompenzaci, volí čím dál tím víc lidí.

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Záleží na tom, v jakém životním období, nebo situaci se s jógou setkají. Někdo ji přijme jako způsob pohybu, který mu vyhovuje. Někomu může pomoct s bolavými zády, nebo psychickými problémy. Pro někoho se stane životním stylem.

 

Na co by si měl hledajíci zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Jako začátečník bych si vybírala specializované jógové studio. Myslím, že je tam menší riziko cvičit ve velkém davu, nebo pod nekvalifikovaným instruktorem. Z počátku je vhodné absolvovat kurz pro začátečníky, ve kterém se seznámíte se správným dýcháním, postavením těla a základními pozicemi. Pak už je na každém, aby si vybral svého oblíbeného instruktora a styl jógy, který mu bude vyhovovat. Ovšem pozor na přílišnou připoutanost k jednomu instruktorovi. Mohlo by se vám stát, že pak nebudete dva měsíce cvičit, až váš “oblíbenec” odjede na prázdninový kurz do Indie ;-).

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Totální závislost :-), ale také změna životních hodnot, zaměstnání, stravy, přátel, partnera...

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Určitě nemusí, ale je pravda že se cvičením jógy se mění i stravovací návyky a ta chuť na “ovárek” už prostě není taková.

 

Jak jíš ty?

Snažím se jíst zdravě a vyváženě. Většinu z mého jídelníčku tvoří zelenina, luštěniny, rýže a zamilovaná čokoláda. Každé ráno piju 1/2 litru odstáté vody s citrónem a na jaře a v létě užívám zelené potraviny ječmen a chlorellu.

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Životní cestou

 

Děkujeme za rozhovor!

 

 

DSC_1291
DSC_1335
Pavla

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket