Rozhovory s osobnostmi 28. 06. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou......Lenka Knag (Śivā)

Žiju s manželem a dvouletým synem střídavě v NY a v Ostravě, ten kontrast mi přijde úžasný. V posledních letech se hodně vracívám do rodné Ostravy, kde jsem založila před pěti lety první jógové studio Pranava a jednou ročně mě tu zavanou povinnosti k mému dalšímu dítku, festivalu jógy, který letos oslavil 4. narozeniny.

O životě s jógou......Lenka Knag (Śivā)

Jak jsi se dostala k józe? 

U mě byla zásadní zvědavost, která je mi dodnes věrným průvodcem. Nechci v praxi přistát, chci létat. Pamatuji si, že jsem tenkrát chodila po Manhattanu a potkávala krásné, štíhlé, vysoké, éterické dívky s jógamatkou na zádech, tak jsem se začala zajímat o to, kam s ní chodí. Chtěla jsem být jako ony, krásná, vysoká, oduševnělá, tajemná. Výšku se mi sice změnit nepovedlo, zato se stala řada jiných neočekávaných věcí. 

Proč jsi u jógy zůstala?

Když se jednou na tuto cestu vydáte, není krok zpátky. Je to, jako byste vypočetli náročný matematický úkol a měli najednou zapomenout, že znáte výsledek. I kdybyste nakrásně zapomenuli konkrétní hodnotu, vždy si budete pamatovat, jaké to je ho vypočítat.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Moje jógová praxe je přítomná každý den, stejně jako „já“ je přítomno každý den (i noc). Neprojevuje se asi nijak. Mohla bych sice srovnávat, jaká jsem dnes a jaká byla před, dejme tomu těmi 10 lety, ale ani to by nebyla přesná odpověď, projevy se budou střídat nadále v závislosti na tom, kde budu já. Tak se snažím přikládat pozornost k tomu, kde (a v čem) se právě nacházím. 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

To absolutní ticho a klid. 

Hledáš/ máš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Přiznám se, že ji téměř nevnímám jako sportovní aktivitu, ačkoliv tohle jóga taky plně zvládá. Pro mě je jóga především mentální cvičení. Takže jsem poslední roky takový meditující pecivál, který sem tam vyběhne ven s kočárkem, protáhne se v pozicích a sem tam si zaplave, třeba i s kyslíkovou bombou na zádech.

Řekl/a bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě ano. Doba je náročná, jsou na nás kladena nesplnitelná očekávání, přičemž okolí není ani tak neúprosné jako my sami k sobě. Roste míra úzkosti jako reakce na touhu po vlastní efektivitě. Poté depresí a duševní nepohody jako reakce na nezvládnutí těchto požadavků. Ztrácíme kontakt se sebou samým na té osobní i duchovní úrovni a trvalé štěstí nenalézáme ani v přejídání se, v přepíjení se, ve vyzdvihování vlastní vytíženosti, v přepínání se,  neumíme odpočívat a často ze strachu ze ztráty „sebe-sama“ zůstáváme osamělí, straníme se ostatních. Uvědomujeme si ale, že to není vina okolí, ale nás samotných, neboť svět se uspořádá podle toho, jak rozumíme sami sobě. A tak se snažíme navrátit k rovnováze. A taky nesmíme zapomenout, že si uvědomujeme vlastní křehkost a smrtelnost, proto hledáme odpovědi. 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Nabídne jim tolik, kolik jsou jí sami schopni a ochotni dát. 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Linii a učitele, odkud jejich učení a filosofie přechází na ně. Filosofie a metody jógy by měly být jasné, student by neměl tápat v tom, co se po něm vlastně chce. 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Ano. Postupem praxe a časem, v závislosti na vyvinutém úsilí a schopnosti nelpění na výsledcích, přichází osvícení

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Nemusí. Každopádně vegetariánství, zejména z etického důvodu, pomáhá rozvíjet soucit a vědomí sounáležitosti.  

Jak se stravuješ ty?

Víceméně vegansky, ale sýr byste u mě na talíři sem tam našli stejně jako vajíčka. Záleží na tom, s jak velkým pocitem hříchu jsem ochotná žít. 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Všechno výše uvedené. Jóga je pro mě prostor pro pochopení sebe sama, ve všech vrstvách. Jóga není jako v počátečních 10 letech už jenom usměvavá pohodička a pružné tělo, praxe dokáže být i nesmírně obtížná, i to je její součástí. Jóga je však vždy požehnání a nesmírně si vážím všech učitelů minulých, nynějších i těch, co přijdou po nás. 

Děkujeme za rozhovor!

 

 

 

Objednat předplatné