Rozhovory s osobnostmi 16. 10. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou.....Kamila Neumannová

Praxe i výuka jógy je pro mě velice tvořivou činností, proto se snad nikdy nemůže omrzet. Stále se učím, stále něco nového objevuji, stále se posouvám dál…

O životě s jógou.....Kamila Neumannová

Jak ses dostala k józe?
K józe jsem se dostala, jak to tak bývá, náhodou. Po maturitě jsme se sešli s kamarádkou a kamarádka se právě chystala přihlásit na kurz jógy. Šla jsem tenkrát s ní a ze zvědavosti jsem se přihlásila také. Cvičení mě velice zaujalo, stala jsem se hned nadšeným cvičencem a přívržencem jógy. A kamarádka nakonec u jógy nezůstala.


Proč jsi u jógy zůstala?
Brzy jsem poznala, že jóga není jen fyzické cvičení pro zlepšení kondice, ale že mi přináší mnohem více. Studovala jsem tenkrát na Přírodovědecké fakultě UK a to bylo velice náročné. Jóga mi pomohla i po psychické stránce, daleko lépe jsem zvládala stresy kolem zkoušek a celkově jsem se cítila lépe. I když jsem pravidelně sportovala (od střední školy jsem běhala na lyžích), moje fyzická kondice se díky józe výrazně zlepšila. Jóga mi byla i dobrým doplňkem ke sportu.


Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Dnes jógu vnímám jako nezastupitelnou součást mého života, téměř jako životní styl. Už si bez ní svůj život nedovedu představit. I když se moje jógová praxe s přibývajícími zkušenostmi během let podstatně změnila, některé rituály jsem si zachovala dodnes. Během téměř 25leté praxe (to to letí) jsem se hodně naučila a pochopila více souvislostí, přesto je neustále co objevovat, stále se učím a žasnu. A to nejen vlastní praxí. Hodně mě obohacuje i výuka jógy a kontakt s lidmi, se kterými pracuji. Pokud jsme vnímaví a v přítomnosti, je možné si něco odnést a něco se naučit od každého a z každé situace. S postupem času také více vnímám, že jóga není jen cvičení na podložce nebo ranní meditace na polštářku, ale celkový přístup k životu jako takovému. Jak říká jeden z mých učitelů: "Pokud si udržíme jógovou mysl, celý náš život se stane jógovou praxí."


Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Praxe i výuka jógy je pro mě velice tvořivou činností, proto se snad nikdy nemůže omrzet. Stále se učím, stále něco nového objevuji, stále se posouvám dál… A to je na józe krásné a snad i mystické. Jóga je pro celý můj život obohacením, naplněním a věčnou inspirací.


Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Jógu ani tak nepovažuji za sport, i když mi velmi dobře udržuje nejen fyzickou kondici. A myslím si, že je pro fyzickou kondici plně dostačující. V životě mi ale hodně pomáhá také pobyt v přírodě, proto také žiji mimo město, blíže k přírodě, a proto ráda vyhledávám nějaké sportovní aktivity v přírodě. V zimě ráda lyžuji, pobyt v zimní přírodě je pro mne nejkrásnější zejména na běžkách, v létě se ráda projedu na kole nebo si dobře zaplavu. A miluji dlouhé procházky do přírody, v jakémkoli ročním období i jakémkoli počasí.


Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Přinejmenším určitě neopadá a to se józe věnuji, jak už jsem se zmínila celých 25 let. Připadá mi, že jóga má co nabídnout v každém věku a v každé životní situaci. Podržela mne i v náročnějších životních obdobích. Zatím jsem nenašla jiný systém, životní filozofii nebo jak jinak systém jógy nazvat, který by mi pro život a duchovní vývoj dal více než jóga. Stále objevuji nové a nové rozměry, které jóga nabízí. Poslední dobou mě velmi oslovuje meditace a vnímání přítomného okamžiku, nejen podle jógy, ale i podle buddhismu, kde mě oslovila zejména vipassana - meditace všímavosti. Čím více praktikuji, tím vnímám stále více společného mezi oběma systémy. Vše se stále více prolíná.


Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Myslím, že jóga může být prospěšná pro každého, který ji začne praktikovat. Bohužel to ale nejde bez nadšení a pravidelnosti, což někdy pro začínající (ale popravdě řečeno i pro pokročilé) není lehké. Ale pokud se do jógy pustí, určitě jim to bude ku prospěchu. Často lidé na jógu přicházejí kvůli nějakým zdravotním problémům. Je zajímavé, že i když se jejich problémy pravidelným cvičením jógy zlepší nebo dokonce vyřeší, mnoho cvičenců dále pokračuje, protože jim jóga přináší něco mnohem více, nějaký další rozměr jejich života, který lze těžko popsat slovy. Často si už pak svůj život bez jógy nedovedou ani představit.


Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?
Řekla bych, že důležité je nejen vzdělání a kurzy, kterými daný lektor prošel, ale zejména to, jak na nás lektor působí jako člověk, jako osobnost. Jeho vyzařování a jeho život často řeknou více, než líbivá reklama. Určitě je dobré si také cvičení vyzkoušet. A k nezaplacení je i doporučení od přátel a známých, kteří už mají s daným lektorem nebo studiem nějakou zkušenost. I když samozřejmě každému vyhovuje někdo jiný, všimla jsem si, že vybíráme takové učitele, kteří jsou podobného typu jako my nebo řeší podobné životní situace. Takže se musíme také řídit svým pocitem, svým srdcem.


Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
I jóga může s sebou nést nějaká rizika. Problémem může být nezkušenost lektora, nebo pokud nerespektujeme svůj zdravotní stav a naše omezení a cvičíme příliš horlivě bez ohledu na své tělo nebo se pouštíme do pokročilých technik, na které ještě nejsme připraveni. Pokud ale budeme dodržovat základní pravidla jógy jama a nijama, zejména nenásilí a neubližování (hlavně tedy sami k sobě) a budeme upřímní sami k sobě, budou rizika minimální.


Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Jóga nic nepředepisuje ani nenařizuje. Faktem ale je, že člověk praktikující jógu postupně přirozeně dospěje ke zdravějšímu životnímu stylu, do kterého patří i zdravější stravování nebo vegetariánství. Naše tělo i mysl se začne jógou postupně čistit a pravděpodobně se začnou měnit i naše chutě a potřeby. Konzumace masa je i otázkou etickou, takže se opět dostaneme k základním etickým pravidlům jógy jama a nijama. Každý ale tato pravidla může vnímat trochu jinak, vegetariánství je tedy spíše otázkou osobního přístupu a přesvědčení.


Jak jíš ty?
Nejsem striktní vegetarián. Po letech jsem dospěla ke zlaté střední cestě. Pokud je to možné, tak maso nejím, vegetariánská strava mi naprosto vyhovuje, cítím se po ní lépe. Na kurzech v Domě jógy v Hlavici vaříme výhradně vegetariánsky. Někdy je ale problém při cestování, takže občas i nějaké maso sním (ale jen drůbeží nebo ryby), pokud je například jedinou vegetariánskou variantou smažený sýr :-). A někdy je menší násilí sníst nějaké maso, než např. obtěžovat hostitele, pro kterého by bylo zajištění vegetariánského občerstvení těžko řešitelnou komplikací. Žijeme na vesnici, kde je vegetariánské stravování stále spíše výjimkou.


Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Když se nad tím zamyslím, tak je pro mne jóga vlastně vším, co tu bylo vyjmenováno a přeci ještě něco navíc, co asi ani nejde popsat a vysvětlit. Obohacuje, ale i naplňuje můj život, věnovala jsem jí vlastně vše. Žiji a starám se o jógové centrum Dům jógy v Hlavici, praktikuji jógu, vyučuji jógu, jóga je mi koníčkem i prací a i můj rodinný život je ovlivněný jógou. Už si tedy svůj život bez jógy nedovedu představit.

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné