BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 15. 03. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou ....Jitka Brůnová

Jóga má vliv na náš celý organismus. Posiluje a formuje svaly, zlepšuje kondici, ozdravuje tělo a mysl, reguluje emoce a chování.

O životě s jógou ....Jitka Brůnová

Jak ses dostala k józe?
Po ukončení FTVS a ukončení kolektivního sportu v házené jsem se dostala na lekci jógy a hned jsem věděla, že toto je můj směr v životě. V krátké době jsem absolvovala kurs pro učitele jógy. 


Proč jsi u jógy zůstala?
Jóga je mojí životní filosofií, která mi pomáhá procházet mým životem s radostí a naplněním v něm a zároveň se plně a komplexně starat o mé zdraví. Je to cesta objevování sebe a tím i druhých.


Je jóga každodenním společníkem tvého života? A pokud ano, jak se to projevuje?
Ano je, začíná to ranní meditací, takovou hygienou duše a nastavením na daný den. Pokračuje každodenní prací s lidmi, ve které je velice důležité se držet zásad, které vychází z jógy jako např. trpělivost, být klidný a otevřený, zároveň respektovat ostatní, ale i sebe samého, a mohla bych takto dál pokračovat. Je to ta neutralita, kterou jóga přináší, která umožňuje řešit situace s nadhledem a plným vědomím. Pokud učím v daný den, tak se připravuji na lekce a pokud neučím, tak se pravidelně vzdělávám v naam józe, která je pro mne tak komplexní a efektivní ve svém podání. 


Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Jóga přitahuje svojí jasností a přístupností všem, kdo se rozhodnou jí praktikovat.


Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Nebráním se žádným sportovním aktivitám, vystudovala jsem sport a učitelství, mám tedy k němu velice blízko. U mne jde spíš o časové možnosti se jim věnovat. 


Řekl/a bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Rozhodně zájem o jógu roste. Lidé hledají nejen fyzický pohyb, ale hledají hloubku a hluboké věci. Je taková doba, všichni cítíme, že potřebujeme pracovat na sobě a jóga je velice přínosným prostředkem.


Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Jóga má vliv na náš celý organismus. Posiluje a formuje svaly, zlepšuje kondici, ozdravuje tělo a mysl, reguluje emoce a chování. Dostává do celkové harmonie.


Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?
Vždy je důležité si říci, co potřebuji, potom je výběr studia a instruktora jasný. Potřebuji-li klidné prostředí, mám ráda útulné a osobní prostředí a individuální přístup, tak určitě nezvolím obrovské fitness centrum, které navštěvují tisíce lidí, a nepozdravím nikoho, protože tam nikoho neznám. Zvolím však jógové studio, které má vlastní kavárnu nebo odpočívárnu, kde potkám lidi z lekce, kde mě každý den na recepci osloví jménem a v sále bude se mnou cvičit max. 15 lidí. Každý má své potřeby jiné, je ale důležité si je specifikovat a potom najdete.


Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Obecně si myslím, že cvičením jógy nepřichází rizika. Je to o odpovědnosti k sobě, jak ke cvičení přistupuji a zda respektuji své hranice.


Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Nemusí. Je ale pravda, že praktikováním jógy se prohlubuje správné pravidelné stravování.


Jak jíš ty?
Kombinuji znalosti z fakulty z výživy, ze sportu, který jsem dělala 17 let a s léčebnými praktikami z naam jógy. Snažím se jíst pestře, často a vyváženě.


Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace… jóga je pro tebe?
Jóga je pro mě vědomý vývoj a učení cesty objevování.

 

  • autor: -jd-
  • zdroj fotky: Jitka Brůnová
  • více o Jitce zde.

 

Pozn. redakce: V nejbližší době se můžete na lekci naam jógy s Jitkou na www.jogavirtual.cz 

Objednat předplatné